Film s Alainom Delonom a Jeanom – Paulom Belmondom v hlavných úlohách zachytáva prostredie marseillského podsvetia v 30 - tych rokoch, kde spojí životy dvoch drobných podvodníčkov v súboji o jednu ženu. Spolu zarábajú na konských dostihoch, čo ich privedie k práci pre bossov miestnych gangov. Postupne sú však nútení zmeniť svoj bezstarostný prístup k zločinu. Film bol nakrútený na motívy knihy "Zločinci v Marseille" od Eugena Saccomana. (oficiálny text distribútora)

Z nakrúcania  - Jacques Deray

Enšpígl

Pokud by mě zbývala poslední hodina života a měl bych poslední přání, požádal bych nejvyššího, jestli by to místo poslední jedné hodiny nemohly bejt poslední dvě hodiny mého života, abych ještě naposled moh vidět Borsalina. Jistě, ten film není dokonalost sama, osobně si myslím že by neškodilo více tvrdosti a vážnosti na úkor zábavy a taky lépe využít rozdílných charkterů obou postav, ale copak to jde vůbec kritizovat, stačí, když si vybavím scénu, když Bebel přijde za Alainem do casina aby se usmířili a pak ty dva pohledy a ty dva úsměvy a to prostě zbourá všechny ty drobný nedostatky kterým je Borsalino obdařen, protože pánové J.P. Belmondo + A.Delon sou chlapi, kvůli kterým jsem zamiloval do filmu. ()

waits

Pár chlapů v tomhle filmu bych v tomhle filmu na gangstery tipnul, ale Belmondo s Delonem by mezi ně nepatřili. Současně odlehčené, ale ne tak povedeně jako kupříkladu Podraz, a ostřejší, tam se ale hraje až na hranici směšnosti, kdepak, gangterka z Marseille má do Chicaga nebo New Yorku daleko. Předpokládám, že mělo jít o zábavu ve stylu Cassidy a Kida, což se vlasně povedlo, ale zase..jen napůl... ()

Hennes

Co filmu chybí ohledně větší akce a napětí, to hravě dožene dvojice Delon - Belmondo. Správná gangsterka o dobytí Marseillského podsvětí dvojicí malých podvodníčků, kteří to dotáhnou až na krále Marseille, jak jim ve finále potvrdí i policejní komisař. Skvěle je vystižena atmosféra třicátých let, scénář není žádné velké dílo a bohužel oba staví do stejné polohy, kéž by se to více zaměřilo na rozdílnost obou hrdinů. I tak je to příjemná podívaná. ()

Gilmour93

Frajerství, přátelství a rošťáctví v meziválečné Marseille a nad nimi na flétnu stále intenzivněji hrající kmotřička Smrt.. Zatímco konúpek Bébel to dává s přehledem, Alain s geometricky přesnou pěšinkou a „ocelovou arogancí“ svůj stín nepřekročil. Stejně tak Deray, který za svou kariéru natočil několik mnohem konzistentnějších a cílevědomějších filmů a pokud si vedle této kloboučnické gangsterky postavím například Hillův Podraz, nemohu hodnotit jinak. Holt, každá mince má dvě strany, i když po zkušenostech z Borsalina, kdo ví.. Poznámka k českému dabingu: namluvení tehdy 37 letého Belmonda vychlastaným hlasem sedmdesátníka Krampoula působí (eufemisticky řečeno) poněkud neesteticky.. ()

Vesecký

Tohle nemohou zachránit ani takové tváře jako Belmondo a Delon. Asi ten film má své kvality, ale já jsem je nepoznal, protože jsem se v ději vůbec nevyznal. Od začátku do konce jsem v něm tápal a nechápal jsem, kdo proti komu, s kým a pro koho, proč ten udělal tohle a ten zas kdoví co... Prostě klasická gangsterka nebo dokonce boj mafií? Ohromná nuda - kdybych věděl, že je to něco na způsob Cosa Nostra, tak bych se na to nedíval, protože těmto filmům ani nefandím ani nerozumím. ()

• Borsalino je název klobouku s širokým lemem, který nosili ve 30. letech všichni marseillští gangsteři. (candy_daze)
  • Rocco Antonio Tano - italský pornoherec známý jako Rocco Siffredi si zvolil své umělecké jméno podle postavy Rocca Siffrediho, kterou v tomto filmu hrál Alain Delon. (Rollo_Tomasi)
  • Přestože snímek zaznamenal značný úspěch u diváků, na další společné působení si museli hlavní dva aktéři počkat plných 28 let – na film Poloviční šance (1998). (hippyman)