Michelu Maudetovi se v rozhodujícím zápase v ringu rozplynul sen o kariéře boxera. Přijme proto práci osobního sekretáře u bankéře Ferchauxe, který je však nucen uprchnout z Francie. Michel bez skrupulí opouští starý svět a vydává se se svým novým šéfem na útěk s vidinou uplatnění a finančního prospěchu. (borsalino)

tatopulos

3,5* Překvapivě vynikající příběh na rozdíl od příšerného remaku "Kdo jinému jámu kopá" z roku 2001. Musím říct, že je to velice svěží neveselý "chlapský" film oproti krajně sentimentální Siréně od mississippi, i když postavy Vám nemůžou být příliš sympatické. Skvělá barevnost, hudba, myšlenky o autoritě, co nás váže k druhým, jestli peníze můžou zrušit naše pouta k druhým..a co dává lidem nad námi moc. ()

Rimland

Melville, Melville, ty konce ti nejdou… Ač je JPM jedním z mých vůbec nejoblíbenějších režisérů, tady se u mě poprvé seknul, a to dost. Jeho druhý „americký“ snímek totiž tomu prvnímu nesahá ani po kotníky. Příběh je rozháraný, postavy náhle nesmyslně mění jednání a celá ta pasáž v New Orleans v podstatě ubije film místo toho, aby vedla ke gradaci. S tím souvisí i dle mě nedostatečně využitá linka s místními gangstery, ze které se dalo vytřískat podstatně víc (neznám předlohu ani remake, takže nevím, jak na tom v tomhle ohledu jsou), a náhlý utnutý závěr (klasický to neduh řady dalších Melvilleových filmů). Druhým výrazným neduhem je pro mě barevné zpracování. To má sice své opodstatnění při "kochačkách" na americkém venkově, ale chybí tu ten typický melvilleovský chladný modrošedý odstín, toliko charakteristický pro jeho pozdější kriminálky. Ani ten Belmondo mi tam neseděl... Snímek je nakonec nejsilnější ve svých roadtripových pasážích, kde režisér dává kouzelně najevo svou lásku k Americe (i když tady si neodpustím rejpnout do nedotaženosti té zajímavé vedlejší linky se Sinatrou). Nicméně kdyby nic jiného, tak Vanelovo suverénní "Hitch-hike!" pronesené s těžkým francouzským přízvukem mě dostalo do kolen jako máloco. ()

MJMilan

Stejně jako novější předělávce dávám plný počet. Ten děj je totiž opravdu skvělý a po shlédnutí filmu z roku 2001 jsem si říkal, že bych ho rád viděl ještě jednou. Problém byl ten, že má hrozně dlouhou stopáž a tak jsem zvolil tuto starší verzi. Ač je ve své podstatě hodně podobná, liší se jemnými niancemi. Musím říci, že v obou případech byl Belmondo skvělý, avšak více mi sedl jako starý pan Ferchaux, než jako přidrzlý Michel. Na co bych neměl zapomenout tu zmínit je odlišný konec u obou filmů, třeba vás to namotivuje shlédnout oba dva. ;-) ()

Padme_Anakin

V mém případě se jedná o první Melvillův snímek, který hodnotím takto stroze a mě samotnou to trochu mrzí.. Je to takový zvláštní film, příběh dvou podivných chlapíků mě nijak výrazněji neoslovil, no na druhou stranu ani ničím neštval.. Knižní předlohu neznám, nečetla jsem, takže nedokážu posoudit, jak se filmové zpracování povedlo či nepovedlo.. ()

Flego

Melvilleho láska k Amerike je znateľná, siahodlhé zábery z idúceho auta sú však pre príbeh kontraproduktívne, vyhadzuje diváka z rytmu. Ten rytmus totiž nie je príliš rýchly, ale nebyť týchto záberov, snímok by pôsobil lepšie. Ide tu predovšetkým o drámu dvoch mužov, ktorí sú dosť odlišný na to, aby sa v mnohom začali podobať. ()

• Režisér Melville po celou dobu natáčení šikanoval a sekýroval herce Charlese Vanela. Belmondovi se to hrubě nelíbilo, takže nakonec vypěnil, strhnul režisérovi z hlavy jeho oblíbený stetson a strčil do něj tak silně, že upadl. Pak se s Vanelem sebrali a odešli z placu. (raininface)
  • Film vo svojej dobe neuspel i napriek účasti Belmonda či adaptácii Simenonovho románu. Radikálne sa rozchádzal s novou vlnou, avšak aj s tým, že idiosynkraticky vzdával ódu na americký Juh. (Biopler)