Ridley Scott tvůrčí génius, který stál u vzniku klasických hollywoodských filmů, jako je Vetřelec, Blade Runner nebo Gladiátor přichází na televizní stanici Discovery s novou osmi dílnou sérií Sci-fi vizionáři. Scott je v oboru sci-fi sám amatérem a tentokrát nebude stát za kamerou, ale bude prezentovat živý komentář, který prozkoumá vztah mezi žánrem sci-fi a neustále se vyvýjejícími světy vědy a techniky. Od Julese Vernea a Isaaca Asimova po George Lucase a Phillipa K. Dicka sny vypravěče se mnohdy staly inspirací pro vědce, kteří hledali další kroky pro transformaci lidských objevů. Každá epizoda pořadu Sci-fi vizionáři se zaměřuje na jednoho génia tohoto žánru, jehož záblesky fantazie změnily naši každodenní realitu.

Jednotlivé díly:

Mary Shelleyová V knize Frankenstein Mary Shelleyová vypráví o muži, který v laboratoři stvoří život. Lze její dílo považovat za proroctví pokroku či varování o ztrátě kontroly nad vědou?

Philip K. Dick Philip K. Dick byl inspirací pro film Blade Runner a jeho dílo staví čtenáře před otázku: Co je realita? Významné hollywoodské osobnosti a vědci zkoumají trvalý vliv tohoto autora.

H. G. Wells Předpověděl H. G. Wells vyspělou lidskou rasu nebo její zánik? Podíváte se, jak posunul viktoriánskou vědu do světa vesmíru a co to znamená pro naši budoucnost.

Arthur C. Clarke Práce Arthura C. Clarka se Stanleym Kubrickem předpověděla videotelefony, iPad a komerční lety do vesmíru. Okamžiky z jeho života ukazují, jaké události tyto předpovědi ovlivnily.

Isaac Asimov Povídky Já, robot Isaaca Asimova ovlivnily výrobu průmyslových robotů a inspirovaly lidi ke kladnému přijetí světa robotů. Ridley Scott zkoumá neutuchající vliv tohoto autora.

Jules Verne Co je zapotřebí k vyslání člověka na Měsíc v 19. století? Vizionář Jules Verne předpověděl zázraky budoucnosti. Věda se nepřestává snažit držet krok s jeho nápady.

Robert Heinlein Díla Roberta Heinleina Hvězdná pěchota a Cizinec v cizí zemi kladou otázku: Co je svoboda? Významné hollywoodské osobnosti a vědci se vyjadřují k trvajícímu vlivu tohoto autora.

George Lucas Od světelných mečů po Hvězdu smrti patří Hvězdné války k nejcharakterističtějším dílům sci-fi 20. století. Filmař Ridley Scott zkoumá Lucasovy výtvory. (Discovery Channel)

Djkoma

Ridley Scott uvádí seriál s touhou představit největší vizionáře budující po mnoho desetiletí obraz sci-fi a to především (snad s výjimkou Lucase) pomocí literární tvorby. Seriál není vůbec špatný svým záměrem, provedení odpovídá problémům velice subjektivního pohledu na jednotlivé osobnosti a jasně vymezenému času 45 minut na každou z nich. To pochopitelně nestačí, protože Dick nebo Clark prostě nejsou tak jednodušší autoři, aby se o nich nedalo mluvit dlouhé hodiny. Tvůrci proto jdou cestou, že u autorů vyberou několik (2-3) děl a ty dále rozvíjí včetně spoilerů a přesahu do reálného života (např. u Hvězdné pěchoty jsou v knize vyobrazeny exoskelety pro vojáky, ve filmu nejsou, ale tvůrci ukazují jejich aplikaci v armádě nebo u ochrnutých lidí). ()

umbjaz

pro mě je to hodně moc dobrej seriál. taky se počítám mezi futurology a tady je nám představeno pár mistrů tohoto oboru. kdysi dávno jsem měl tendence sám psát, ale před lety mi došlo, že všechny myšlenky se už jenom recyklují. tento dokument přibližuje osm spisovatelů, kteří psali dost možná ty originální nápady. ()

Greenpeacak

Americké dokumenty odporúčam pozerať s nadhľadom, lebo nikdy neviete, kedy informácie skrášľujú, skresľujú a deformujú na úkor zaujímavosti a pútavosti. Predovšetkým ich súkromné životy a vnútornú psychológiu osobnosti stupňovali do niekedy ťažko uveriteľných informácií. Okrem toho, za 45 minút tu odoznie viac spoilerov ako na priemernej diskusii na CSFD. ()

MindTuber

Celkem obyčejný televizní dokument popularizující už tak dobře známá díla scifi spisovatelů jako jsou A.C. Clarke, H. Wells, J. Verne nebo Isaac Asimov. Jednu hvězdičku přidávám za to, že tématicky je takových seriálů jako šafránu. Dokument tak může dobře posloužit jako vstupní brána pro další "samostudium" toho, jak se dokáže lidská představivost s předvídatelností měnit v realitu. Pokud jste fanoušci scifi, asi by vám to nemělo uniknout. ()