Je snadné žít, když máte dvojníka? Někdy to může usnadnit život, ale také definitivně zlikvidovat a předělat celý váš dosavadní svět. Zejména v případě, že si dvojník přisvojí vaši identitu i život. (Snorlax)

d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1994 - Najlepší scenár (Michel Blanc), Cena spoločnosti "Commission supérieure technique de l'image et du son" (CST) ()

Willy Kufalt

Kdyby Michel Blanc obsadil do hlavní dvojrole někoho jiného než zrovna Michela Blanca, nejspíš by se mi i jeho komedie líbila. První minutu jsem doufal, že se můj vztah k tomuto výtečníkovi již zmírnil, jenže naopak záhy jsem si po čase potvrdil, proč se mi Blanc protiví, že mi nepřijde zábavný a hlavně na mě působí tak odpudivě slizce, že bych ho plně snesl snad jen jako nechutného záporáka, nímž ale tu opět není... a aby toho nebylo málo, tak Blanc víckrát ve své vlastní režii snímá svůj slizký obličej v plných detailech a aby toho nebylo ještě méně, řádí tu Michelové Blancové (někdy i najednou v jednom záběru) rovnou dva... to je mi nadělení, ale nějak jsem to přežil. :o) Zápletka o dvojnících z mediálního prostředí není na rok vzniku zdaleka originální, ale pár nápadů včetně experimentálního prvku s mluvícími hlavami postav před kamerou jako v dokumentu se mi líbilo, pár „divných“ scén má svou atmosféru (noční návštěva přelidněného baráku za deště nebo přehlídka dvojníků postav a slavných osobností v čekárně s několika Hitlery na konci – tam mě až mrazilo...) a Carole Bouquet hýří neodolatelným šarmem krásky se svůdným pohledem i nebývalým vtipem. Po většinu času jsem sice zvažoval nižší hodnocení, jenže posledních 10 minut, které plně ovládl svou pozdní přítomností a humorem Philippe Noiret, mi hodně zlepšilo náladu, i s krátkou návštěvou kavárny, jíž zdobily podobizny Bourvila a Jeana Poireta (i přestože to vyvrcholení na mě zpětně působí ve stylu "nevíme, co se zápletkou dál, příliš jsme se zamotali, tak pozveme slavného barda do rozsáhlejšího camea, to dojem pozvedne, na některé již nebohé mistry si aspoň vzpomeneme malým odkazem a spříznění diváci nám odpustí")... ale tak za slabé 3*, no. [55%] ()

bloom

Režisér Michel Blanc ze skupiny Le Splendid (kam patří i Christian Clavier, Thierry Lhermitte, Gérard Jugnot, Martin Lamotte, Josiane Balasková a Marie Ann Chazelová) natočil typicky francouzskou komedii deset let po svém debutu Pochod ve stínu. Michel Blanc (Michel Blanc) píše scénář k filmu, kde hraje i Carole Bouquetová (Carole Bouquetová). Ráno ho navštíví policie, protože ho Josiane Balasková (Josiane Balasková) obviní, že ji znásilnil. Michel se totiž poslední dobou chová divně a je to vůbec Michel? Skvělá komedie na principu záměny osob je pozoruhodná tím, že v ní všechny hvězdy francouzských filmů (kromě výše jmenovaných i Philippe Noiret a Roman Polanski) hrají samy sebe. ()