Okupace

• Nórsko Okkupert (viac)
Nórsko / Francúzsko / Švédsko, (2015–2020), 18 h (Minutáž: 45 min)

Henrik Mestad, Eldar Skar, Ingeborga Dapkunajtě, Ane Dahl Torp, Selome Emnetu, Janne Heltberg, Ragnhild Gudbrandsen, Vegar Hoel, Kristin Braut-Solheim (viac)

Desetidílný norsko-švédský thriller Okupace vznikl podle námětu spisovatele Joa Nesboho, jenž se také podílel na scénáři. Příběh, zasazený do blízké budoucnosti, vypráví o hypotetické okupaci Norska Ruskem. Nově zvolená norská vláda, zaměřená na ochranu životního prostředí, zastaví těžbu ropy a vývoz ropných produktů. To samozřejmě způsobí otřes v celé Evropské unii. Rusko vyjde vstříc požadavkům EU s tím, že jeho vojska vstoupí na norské území. Jelikož Spojené státy americké již nejsou členem NATO, je severská země odkázána sama na sebe. Dramatické události na sebe nenechají dlouho čekat. Brzy je totiž unesen norský premiér Jesper Berg... Pozoruhodné televizní dílo tvoří originální umělecký komentář k současnému politickému uspořádání světa a jeho bezpečnostním rizikům. Dotýká se tématu kolaborace, stinných stránek diplomacie i novodobých metod vedení válečného konfliktu, který zdaleka nespočívá jen v použití zbraní. (Česká televize)

Recenzie používateľa Luk Skywalker k tomuto seriálu (19)

Duben (2015) (S01E01)

Námět dobrý, ale utáhne to celu řadu? Nemyslím si, takže jistě budou odbočky. Jinak EU se kamarádí s Rusy nebo je má jen na špinavou práci. To je jedno, hlavně ať je Evropa jednotná, ať už Norsko chce nebo ne. Jen ta genderová a rasová korektnost mě sere, ženy na vysokých postech ať si klidně jsou, ale ukázat hned začínající snědou soudkyni v Norsku, to mi přijde moc plánované. ()

Květen (2015) (S01E02)

Atentát na ruskou velvyslankyni mi přišel vcelku logický, když se vetře na oslavy, kde nemá co dělat. Postava Djupvika je pro bodyguarda škoda, tak povýší, zato investigativní novinář Thomas Eriksen třeba časem přijde k úrazu... ()

Červen (2015) (S01E03)

Slabší díl, ale pravdivý v tom, jak "nezávislou" moc soudní ovlivňují politici. Jenže co je život jednotlivce a ještě k tomu cizince v porovnání s celým národem, který je okupován. ()

Červenec (2015) (S01E04)

A je to tady, hranice mezi terorismem a odbojem je velmi tenká. ()

Srpen (2015) (S01E05)

Člověk s nádorem na mozku by se měl užít zbytek života a ne se zapojovat do politických bojů v rámci odboje nebo terorismu (záleží, jak se to bere či komu fandíte). Rusové zůstávají, to se dalo čekat, jen byla otázka jaký důvod autoři zvolí, takže akce Svobodného Norska byla kontraproduktivní. Sympatický premiér nakonec nemusí končit a ještě chvíli bude v čele oficiálního Norska. ()

Září (2015) (S01E06)

Jede to na plné obrátky, zůstalo jen pár postav, které se ještě označit za "dobré", jinak každý se nějak rozhodl a zařazuje se k různým frakcím v tomto konfliktu, který zde rádi označují jako mírový. ()

Říjen (2015) (S01E07)

Svobodné Norsko se stalo opravdovým odbojem. Premiér ani nevím co zachraňuje, zdá se, že už něco co už nemá smysl. EU dává od Norska ruce pryč a dává Rusům volnou ruku, okupace není jen domnělá a dočasná, ale opravdová a má trvat nastálo. Pobavili dva politici, kteří prohlásí, že už nejde dělat eko politiku, to je výmluva nebo jsou tak blbí (taky bych je nepustil). Seriál zatím neskutečně graduje. ()

Listopad (2015) (S01E08)

Seriál mě dále neskutečné baví, takže už s plným počtem neotálím. Premiér Norska se nechce podřídit Rusům a je za to potrestán, nakonec najde útočiště na ambasádě USA, kde také jinde, když EU poslala Rusko do Norska (další silný stát je Čína, ale ten v seriálu vůbec nefiguruje). ()

Prosinec - 1. část (2015) (S01E09)

Pohostinnost americké ambasády trvá jen chvíli, jelikož aktivita norského premiéra může narušit vztah s Ruskem. USA chce mírové řešení, jenže to by nesměl norský odboj unést ruskou velvyslankyni. Djupvik je na hraně zrady nebo už za ní, ale jinak to v tomto případě nejde. Jen některé postavy mění své (neutrální) postoje, což mi přijde zvláštní vzhledem k nedávné minulosti. Jsem zvědav na druhou část finále řady. ()

Prosinec - 2. část (2015) (S01E10)

Tomu se říká otevřený konec. Djupvik stále lákán na ruskou stranu, ale on vlastenecky odolává, nakonec povýší. Premiér přijat/přiveden do odboje. Jsem zvědav na druhou řadu, to už bude válka a partyzánská, jinak to proti Rusku nepůjde. ()

Série 2 (2017) (S02)

Rozdíl mezi 1. a 2. sérií je patrný: Zatímco 1.série je více obecná, 2. se klasicky zaměřuje na osobní věci jednotlivých postav. Takže za mě 1.lepší, bo sledování osudů postav je v každém seriálu, tady to bylo zčásti jiné. ()

Srpen (2017) (S02E01)

Začíná se šukačkou v bezpečném Švédsku a jak byla důležitá se projeví hned vzápětí a že poradci chtějí být povýšeni. Odboji se podařilo 8 měsíců tajit smrt "představitelky" odboje, to je taky husarský kousek. Komunikace přes konzolovou hru je dobrý nápad, jenže to není nijak chráněné. Druhá řada má dobře nakročeno, ale jeden akční díl norská vs. ruská armáda by se mi líbil, i když tohle není cíl seriálu. ()

Září (2017) (S02E02)

Komunikace přes konzolovou hru, jak jsem napsal u komentáře k 1.dílu 2.řady, bezpečná není a byla odhalena. Naštěstí expremiér Berg má svoji spojku a prchá i ze Švédska. Djupvik i jeho žena jsou teda kolaboranti, podobně jako vláda Ryghové, ale jinak to v téhle situaci vyřešit nejde. ()

Říjen (2017) (S02E03)

Další díl přináší další drama s koncem, který mi přišel reálný, ale v americkém seriálu byste ho určitě neviděli. Jsem zvědav kam až povede dějová linka od Bente z hotelu. Akorát v tomto díle chybí Berg, nejspíš se objeví v dalším díle. Hezká hláška zazněla: "Tohle je politika, logiku v tom nehledejte." ()

Listopad (2017) (S02E04)

Myslel jsem, že Jesper skončil, ale je to trošku jinak, tak jsem zvědav jak ho tvůrci použijí. Dále naštvat ženskou a stát u otevřeného okna je nerozum a je jedno, jak jste mocný, protože gravitace platí pro každého. Djuvik je těžký kolaborant toho už nic nezachrání, jen nevím co čekat od mírových protestantů Free Our Soldiers. Každopádně tento díl byl dost hutný. ()

Prosinec (2017) (S02E05)

Odboj je všude i v norské policii. Berg opět cestuje, nakonec ho zachraňuje aktuální partner jeho bývalé ženy. Trnité jsou někdy cesty životní. ()

Leden (2017) (S02E06)

Anselme s Bergem nakonec vyjebal, ale nějaký užitek to mělo. EU částečně řeší norskou okupaci, která se z 6 měsíců protáhla na dva roky. ()

Únor - 1. část (2017) (S02E07)

Je to seriál, i když nejlepší hackeři jsou "obyčejní" lidé mezi námi. Berg cestuje lodí a vesele to streamuje živě na netu. Premiérka Ryghová má buď pro Jespera pořád slabost nebo chce aspoň někdy dodržovat mezinárodní zákony. Každopádně politici jednají, jak jsem jim zrovna hodí a tak spojenci na Bergovi lodi prořídli - v tomto díle je zmíněna i Česká republika, která svého premiéra měla taky na lodi ;-). ()

Únor - 2. část (2017) (S02E08)

Zoufalí lidé, dělají zoufalé věci. Vcelku chválím události, jak by nejspíš v reálném životě proběhly, prostě žádné pohádky. Konec taky není jako z amerického seriálu. Takže závěrečné epizodě této řady 5 hvězd dám, i když první řada mi přišla lepší. ()

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

14.01.2017

Třetí ročník přehlídky současného severského filmu Scandi představí v kinech nové tituly i tvůrce. Skandinávský rodinný film, komedie, současné i historické drama, horory i detektivky. Zástupci všech… (viac)