Okupace

• Nórsko Okkupert (viac)
Nórsko / Francúzsko / Švédsko, (2015–2020), 18 h (Minutáž: 45 min)

Henrik Mestad, Eldar Skar, Ingeborga Dapkunajtě, Ane Dahl Torp, Selome Emnetu, Janne Heltberg, Ragnhild Gudbrandsen, Vegar Hoel, Kristin Braut-Solheim (viac)

Desetidílný norsko-švédský thriller Okupace vznikl podle námětu spisovatele Joa Nesboho, jenž se také podílel na scénáři. Příběh, zasazený do blízké budoucnosti, vypráví o hypotetické okupaci Norska Ruskem. Nově zvolená norská vláda, zaměřená na ochranu životního prostředí, zastaví těžbu ropy a vývoz ropných produktů. To samozřejmě způsobí otřes v celé Evropské unii. Rusko vyjde vstříc požadavkům EU s tím, že jeho vojska vstoupí na norské území. Jelikož Spojené státy americké již nejsou členem NATO, je severská země odkázána sama na sebe. Dramatické události na sebe nenechají dlouho čekat. Brzy je totiž unesen norský premiér Jesper Berg... Pozoruhodné televizní dílo tvoří originální umělecký komentář k současnému politickému uspořádání světa a jeho bezpečnostním rizikům. Dotýká se tématu kolaborace, stinných stránek diplomacie i novodobých metod vedení válečného konfliktu, který zdaleka nespočívá jen v použití zbraní. (Česká televize)

Recenzie používateľa Cheeter k tomuto seriálu (27)

Okupace (2015)

Po dlouhé době seriál, jehož znělku jsem si opravdu užil. Opravdu dobře vymyšlená. Co se týče příběhu, tak naprostá pecka. Na to, že tento seriál reflektuje současnost, tak scénáristé odhadli některé věci vážně skvěle. Před tím smekám. Co mi trochu vadí je to, že se vždycky berou Rusové jako ti zlí. Ono to docela často tak je, ale sakra, nešlo se nad tím zamyslet a vymyslet to jinak, aby tenhle seriál nebudil vášně. Na druhé straně, kdyby to byly nějaké dvě anonymní, byl by tento seriál tak dobrý? To je prostě dilema. Každopádně na to, že se jedná o seriál natáčený norskou televizí, tak hodně dobře provedený. A tohle by Američani prostě vymyslet nemohli. Rozhodnutí přidat druhou sérii jsem se nejprve bál. Pak jsem ho opěvoval. Na konci jsem ho témě zavrhl. A teď se nejvíc bojím, aby neudělali třetí. [Edit po druhé sérii] Bohužel, moje obava se vyplnila, třetí série vznikla. Viz. komentář tam. [Edit po třetí sérii] ()

Duben (2015) (S01E01)

Mě to přišlo takové nemastné neslaná, alespoň na úvod, ale bylo mi řečeno, že na norské seriály je to dobré. Ale jako začátek to nebylo nezajímavé, takže jsem zvědavý, jak se to bude vyvíjet dál. ()

Květen (2015) (S01E02)

Předvídat atentát na ruského velvyslance asi rok dopředu? Not bad. ()

Červen (2015) (S01E03)

Je vidět, jak seriál dobře zachycuje současnou atmosféru. Jednou se Norům něco povedlo, to je co říct. Jen se bojím, aby to neodráželo současnost až, resp. aby jí to nepředvídalo. ()

Červenec (2015) (S01E04)

Za tento díl spokojenost, nejspíš jsme se teď ocitli v přerodové fázi, která nemusí být teď tak zábavná, ale pokud to půjde dobře, tak se brzo vrátí o něco lepší části. ()

Srpen (2015) (S01E05)

Něco takového jsem čekal, že se objeví a Rusové budou muset zůstat. Snad se tak seriál nestává až moc čitelným. I když rozšíření odboje je zajímavé. ()

Září (2015) (S01E06)

Žádný větší výkyvy se neobjevují a pěkně se to nám to začíná zamotávat. O to víc jsem zvědavý, jak se to vyvine dál, neboť toto téma seriálu má mnohem větší potenciál, než jsem si mysle. ()

Říjen (2015) (S01E07)

Krásně to graduje, krásně se to komplikuje, dobře to probíhá, aby to mohlo zajímavě skončit. Jen to nechci zakřiknout, ale prostě spokojenost, to se nedá říct jinak. ()

Listopad (2015) (S01E08)

Dost zvláštní, najednou jakoby tvůrci nevěděli co dál, tak se snaží situaci ještě nějak uměle vyeskalovat. Způsob, jaký zvolili, je poněkud nešťastný... ()

Prosinec - 1. část (2015) (S01E09)

Tak tohle byla konečně lahůdka, třešíňka na dortu, na kterou se člověk celou dobu těší. Prostě bomba. ()

Prosinec - 2. část (2015) (S01E10)

Asi lepší konec udělat nemohli, ačkoliv to, že konec nebude ve prospěch ani jedné strany se dalo čekat. Bylo jen otázkou, jak moc to bude. A bylo to provedeno podle mě dobře. Možná víc jak to. ()

Série 2 (2017) (S02)

Z druhé série jsem měl dost obavy. První podle mě skončila výborně. Tak proč dělat druhou? A bál jsem se jak navážou. Nakonec se návaznost podařilo dobře. Možná víc než to. A některé díly mě opravdu bavily tak, že to už víc nešlo. Zklamal mě závěr. Čekal jsem nějakou pecku, ale dopadlo to tak, jakoby seriál měl pokračovat dalším dílem. Běžet do nekonečna. A všichni dobře víme, že i když je seriál sebelepší, tak se jeho potenciál jednou vyčerpá. ()

Srpen (2017) (S02E01)

Hodně jsem se bál, jak se podaří navázat na velmi dobrou první řadu a to se v tomto případě povedlo na výbornou. Zároveň byl celý děj svěží a vznikla řada zápletek, na které se do dalších dílů těším. ()

Září (2017) (S02E02)

Plnohodnotné navázání na první díl, zápletka dobrá, děj si vychutnávám každým okamžikem a těším se na další pokračování. ()

Říjen (2017) (S02E03)

Co se stane v norském hlubokém lese, zůstane v norském hlubokém lese. Ačkoliv celý děj nepřinášel nic zvláštního, tak konec to dobře dohnal. A myslím, že o Frídě ještě uslyšíme. ()

Listopad (2017) (S02E04)

To byla prostě pecka! Abych použil citát z Iron Sky: "Shit, this is keep going better and better!" Problematika Norska dostává několik dalších rozměrů. Děj v tomto díle člověka naprosto pohltí a nedá mu odpočinout, dokud není konec a pak se stejně člověk těší na další část. ()

Prosinec (2017) (S02E05)

Nejvyšší hodnocení nejenom za celý díl, ale i za dění kolem Jespera Berga. Politický kolotoč v praxi. ()

Leden (2017) (S02E06)

Jakoby se jeviště připravovalo na závěr, který by měl být velkolepý. A teď, bude opravdu? ()

Únor - 1. část (2017) (S02E07)

Oddalování čekáni na finále a ještě trochu přilití oleje do ohně. A nechápu, jak je možné prolomit ruské armádní servy tak rychle. ()

Únor - 2. část (2017) (S02E08)

Na to, jak některé díly byly prostě dokonalé, tak konec se podle mě moc nepovedl. Začínal jsem mít takový pocit asi po třetině dílu, bylo vidět, že to směřuje jako do nikam a že se grandfinále konat úplně nebude. ()

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

14.01.2017

Třetí ročník přehlídky současného severského filmu Scandi představí v kinech nové tituly i tvůrce. Skandinávský rodinný film, komedie, současné i historické drama, horory i detektivky. Zástupci všech… (viac)