Okupace - Série 1

(séria)
Nórsko / Francúzsko / Švédsko, 2015, 7 h 30 min (Minutáž: 45 min)

Henrik Mestad, Eldar Skar, Ane Dahl Torp, Vegar Hoel, Ragnhild Gudbrandsen, Ingeborga Dapkunajtě, Kristin Braut-Solheim, Daniel Rusten Larsen (viac)

MartinezZ

Děsný nesmysl. Už základní myšlenková premisa, že si Norsko může brát jako rukojmí celou Evropu a diktovat si, je tak mimo mísu, že cokoliv dalšího na tom postaveného nedává vůbec smysl. Poslední 3, 4 díly jsem už úplně přesával chápat důvody chování postav a nesmyslného děje a navíc jsem v podstatě od začátku očekával kdy že dojde k té oné v názvu zmiňované okupaci - a ono prd celou sezónu, přesto že o "okupaci" a "okupantech" všichni mluví a odpůrci dělají, jak kdyby měli ruské tanky v ulicích. A přitom jde jen o obsazení několika ropných plošin kdesi v Severním moři a o nějaké anexi se zatím nedá mluvit, ani o pokusech. Naprosto ztracená možnost na současnosti tématicky blízký seriál. Premiér je šašek, myšlenkový twist vedoucí rozvědky mimo mísu, u zbytku budete jen vrtět hlavou. Zklamání. ()

Mertax

Dějové výpustky mezi jednotlivými díly bohužel nepůsobí jako součást promyšlené struktury vyprávění, ale jako scenáristická nedbalost. Kluk hodí Molotovův koktejl na restauraci a v dalším díle žádná reakce? Ředitelka PSD v noci jede za hledaným člověkem a vymluví se z toho? Druhá polovina řady je výrazně slabší. Premiéra zase chtějí unést a nejzajímavější postava je odstraněna. Osobní linie jsou nezáživné (vážná nemoc, nevěra) a nedaří se postavy řádně vykreslit. Kdyby se tvůrci drželi striktně roviny politického thrilleru s extra aktuálním tématem expanzivního Ruska, mohla to být seriálová událost roku, takto je to jen solidní seriál se štědrým rozpočtem komerční norské TV, o kterém si můžeme nechat zdát. 70–75%. [V originálním znění] ()

Slarque

Po první sezóně velmi dobře rozjetý seriál. Politická sci-fi s výborně napsaným scénářem, který ukazuje, že naplánovat se nedá skoro nic, pokud netušíte, jak na váš krok zareagují desítky vám třeba naprosto neznámých lidí. Mezi pár hlavními postavami se stříhá v dobrém rytmu, herecky se mezi nimi rozhodně neztrácí ani litevský import Ingeborga Dapkunajtě v roli ruské velvyslankyně. Každý z pětice režisérů natočil dva po sobě následující díly, ale rozdíly jsou téměř nepostřehnutelné. Fritt Norge! ()

Necrotongue

První sezónu seriálu Okupace hodnotím jako vcelku povedenou záležitost. Pravda, tu a tam něco zaskřípalo, pokud by se děj odehrával v Japonsku, předpokládám, že by členové premiérovy ochranky provedli rituální seppuku, ale musím přiznat, že mě první řada bavila, určitě jsem se nenudil, a jak už je u mě zvykem okamžitě jsem si oblíbil cynickou velvyslankyni Sidorovou i s její kamennou tváří a občasným přezíravým úsměškem. ()

petikacka

Pro mě to byl šokující námět ( i když, co je dnes šokující)...Bylo to, ale tak, uvěřitelné až to vypadalo málem jako dokument...Je fuckt, že rusáci se serou všude, kde mají co získat ( stejně jako amíci) a na Špicberkách o tom ví své... Takže to ve finále,vlastně vůbec šokující nebylo?! ...Jojo, o peníze jde vždy až v první řadě...Za mě 95% ()

nula87

Po shlédnutí 2 dílů za plný počet. Nekompromisní nástup, rozehrání více příběhových linií, navíc se silným geopolitickým pozadím, kterému jsme blíž, než si umíme představit. Zaktualizuju po shlédnutí všech dílů.... Zatím 100%. EDIT po shlédnutí všech 10 dílů: Tohle je asi nejsilnéjší seriálová pecka poslední doby. Definitivně plné hodnocení, ani o procento míň. A doufám, že 2. série bude, protože prostoru pro skvělé pokračování je tam dost 100% ()

mouzi

Nevim, jestli je tam spousta veci tak nejak zbytecne a nebo ma kazda sve misto, jak je u Nesbøho zvykem, ale po zhlednuti cele serie jsem dost spokojen. Tady se, vazeni, hraje vysoka politicka hra, a to nejen na evropske urovni. Tento zanr politickeho thrilleru je mi sympaticky a pokud to napsal Nesbø a odehrava se to v Evrope, nema to konkurenci. Tesim se na dalsi serii. ()

hony23

Jo Nesbø na chvíli opustil žánr krimi a naservíroval nám politické drama. Po prvních 2 dílech jsem křičel WOW! Pak tempo trochu zvolnilo, ale závěr opět neměl chybu. Navíc ačkoliv téma ruské okupace Norska je jen hypotetické, nám Čechům je od roku 1968 blízké a i dnešní politika Ruska ukazuje, že děj tohoto seriálu nemusí být až takové sci-fi. ()

quido_zidle

Objevil jsem úplně náhodou a všech prvních 10 dílů dal snad naráz! Skvělé! Scénář, atmosféra, casting (až na Sidorovou), herecké výkony a hlavně ta nosná linka - (spoiler:) největší vlastenci balancující na hraně jsou právě ti, ostatními odsuzováni za zradu a vůdkyně vlastenců ženoucí zemi do otevřené války je vlastně hnána jen egem a osobním prospěchem - "životem" po životě... ()

Awer

Asi jsem to nějak špatně pochopil, ale působí to na mě jako rádoby hustokrutej seriál s dobrou znělkou, ve kterým se v rámci udaný situace v principu neděje vůbec nic neočekávanýho a ještě nabízí dost neprokreslený / schématický / nevěrohodný postavy / postup děje. Premiér má nějak automaticky dlouhý měsíce podporu, přičemž pořád jen sedí v kanclu a sám nad něčím dumá. Všichni se pořád dívaj na dva televizní kanály, což vůbec není von Trierovsky elegantní, to je prostě zkratka, která fungovala před 50 lety. Hollywoodskej megahrdina Djupvik má specializaci na všechno a tisícihlavou armádu, kterou se podaří odstavenýmu generálovi sešikovat doslova během pár hodin, nachytá, jak má ve videonahrávce zvuk lodě (kterej nevypátral žádnej jinej z úplně všech norskejch policajtů, co danou věc řeší), načež je nachytá podruhý, jak nechaly unesenou velvyslankyni hlídat jen pár děckama bez výcviku. Jakože what - the - fuck! Dílčí joke "to stihnem!" se zašpiněnou košilí, kterej v kontextu seriálu nepůsobí oplzle, ale naozaj vtipně, je v tom všem šedu naprostým vrcholem. ()