Okupace

• Nórsko Okkupert (viac)
Nórsko / Francúzsko / Švédsko, (2015–2020), 18 h (Minutáž: 45 min)

Henrik Mestad, Eldar Skar, Ingeborga Dapkunajtě, Ane Dahl Torp, Selome Emnetu, Janne Heltberg, Ragnhild Gudbrandsen, Vegar Hoel, Kristin Braut-Solheim (viac)

Desetidílný norsko-švédský thriller Okupace vznikl podle námětu spisovatele Joa Nesboho, jenž se také podílel na scénáři. Příběh, zasazený do blízké budoucnosti, vypráví o hypotetické okupaci Norska Ruskem. Nově zvolená norská vláda, zaměřená na ochranu životního prostředí, zastaví těžbu ropy a vývoz ropných produktů. To samozřejmě způsobí otřes v celé Evropské unii. Rusko vyjde vstříc požadavkům EU s tím, že jeho vojska vstoupí na norské území. Jelikož Spojené státy americké již nejsou členem NATO, je severská země odkázána sama na sebe. Dramatické události na sebe nenechají dlouho čekat. Brzy je totiž unesen norský premiér Jesper Berg... Pozoruhodné televizní dílo tvoří originální umělecký komentář k současnému politickému uspořádání světa a jeho bezpečnostním rizikům. Dotýká se tématu kolaborace, stinných stránek diplomacie i novodobých metod vedení válečného konfliktu, který zdaleka nespočívá jen v použití zbraní. (Česká televize)

plechulka

Opravdu skvělý seriál naprosto zabitý dobou vysíláníl. Už s prvním dílem Vás chytí a nepustí, protože premisa je celkem jednoduchá a vůbec ne z ranku sci-fi: když USA vystoupí z NATO, Rusové si jednoduše vezmou, co chtějí. Protože neznám(e) norské herce, vypadá to vše velmi uvěřitelně a opravdově. Dilema postavy norského premiera je přehledně nastaveno - pokud chce chránit své lidi a svou zem, musí se vzdát nejen své politické linie a stát se pro spoustu spoluobčanů padouchem. Vlastně všechny postavy a jejich motivace jsou přehledné a člověka napadá, jak opravdu je cesta do pekla dlážděná těmi nejlepšími úmysly..... Mimochodem, nepsal scénář k "převzetí Krymu" taky Nesbo? ()

Eleanor05

Nejoblíbenější seriál Vladimira Putina a zároveň tip na příští destinaci pro další "přátelsko-výpomocnou" výpravu ruských vojsk do cizí země... ;-) Nápadem nedocenitelný seriál, který v současnosti působí tak pravděpodobně, až mrazí. Rusové se chovají jako Rusové (vymýšlení zástupných lží, aby už nikdy nemuseli odejít z Norska), státy kolem (EU) se taky chovají tak, jak by se nejspíš chovaly (nedělají nic) a vláda a obyvatelé Norska se plácají mezi polohami "být/nebýt vlastizrádce" a "být/nebýt nácek". I přes nesporné kvality Okupace a velikou odvahu tvůrců zabývat se právě tímto tématem, by ale mohly být díly dějově vyrovnanější a více strhující, postavy zase podmanivější a méně odlidštěné. I tak se však jedná o povedený seriál na úrovni, u něhož se těším na nadcházející třetí sérii. ()

jhr

Stupidní zápletka, která nedává moc velký smysl. Proč by Rusové dělali špinavou práci za EU a napadali Norsko? Kvůli ropě? Rusko má přece ropy a zemního plynu dost a podobné rozhodnutí Norska ukončit těžbu by mu naopak jen prospělo, protože by celá Evropa byla závislá právě na Rusku! Na straně Ruska bych naopak takový krok Norska podpořil s cílem uškodit právě EU. ()

Aky

Byl jsem velmi mile překvapený, řekl bych nadšený. Norové se nebojí a navíc se s tím nijak zvlášť nemažou. Deset dílů o reálné hrozbě ruské rozpínavosti, věrolomnosti ruské politiky a současně reálné slabosti všech závazků a příslibů západního světa ke společné obraně. Naprosto uvěřitelná sci-fi. Chvílemi mi to připadalo jako další série k letům šedesát osm a šedesát devět v Československu. Navíc filmařsky skvěle zvládnuté. ()

Faila

Sledování tohohle seriálu mě docela bolelo. Ačkoliv si o některých situacích a řešeních myslím své, nemůžu upřít, že mě Okupace donutila nad některými věcmi hodně přemýšlet a pokládat si otázky, které by mě ani nenapadly. Zpracování je podle mého názoru brilantní po všech stránkách, nenapadá mě nic, co bych seriálu vytkla. A vzhledem k mé optimistické až naivní povaze mě naštěstí neuvedl do žádných depresí, ačkoliv věřím, že na spoustu diváků takto působil. ()

• Ve scéně v restauraci je vidět ruská a norská vlajka, přičemž ta ruská, je vyvěšena obráceně, než by měla být, což se považuje za urážku. (Cheeter)
  • Norský rockový zpěvák Silvert Hoyem zpívá úvodní píseň seriálu s názvem „Black and Gold“. Jeho matka Jørun Drevland je zástupkyní norského parlamentu za Stranu socialistické levice. (Trajektt)

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

14.01.2017

Třetí ročník přehlídky současného severského filmu Scandi představí v kinech nové tituly i tvůrce. Skandinávský rodinný film, komedie, současné i historické drama, horory i detektivky. Zástupci všech… (viac)