Okupace

• Nórsko Okkupert (viac)
Nórsko / Francúzsko / Švédsko, (2015–2020), 18 h (Minutáž: 45 min)

Henrik Mestad, Eldar Skar, Ingeborga Dapkunajtě, Ane Dahl Torp, Selome Emnetu, Janne Heltberg, Ragnhild Gudbrandsen, Vegar Hoel, Kristin Braut-Solheim (viac)

Desetidílný norsko-švédský thriller Okupace vznikl podle námětu spisovatele Joa Nesboho, jenž se také podílel na scénáři. Příběh, zasazený do blízké budoucnosti, vypráví o hypotetické okupaci Norska Ruskem. Nově zvolená norská vláda, zaměřená na ochranu životního prostředí, zastaví těžbu ropy a vývoz ropných produktů. To samozřejmě způsobí otřes v celé Evropské unii. Rusko vyjde vstříc požadavkům EU s tím, že jeho vojska vstoupí na norské území. Jelikož Spojené státy americké již nejsou členem NATO, je severská země odkázána sama na sebe. Dramatické události na sebe nenechají dlouho čekat. Brzy je totiž unesen norský premiér Jesper Berg... Pozoruhodné televizní dílo tvoří originální umělecký komentář k současnému politickému uspořádání světa a jeho bezpečnostním rizikům. Dotýká se tématu kolaborace, stinných stránek diplomacie i novodobých metod vedení válečného konfliktu, který zdaleka nespočívá jen v použití zbraní. (Česká televize)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (21)

Okupace (2015)

Tento norský seriál řadím rozhodně k těm povedeným. Vždycky, když slyším z televize kvákat naše vrcholné politické představitele o tom, jak jsme díky členství v EU a NATO v naprostém bezpečí, pustil bych jim tento seriál, myslím, že realita by se příliš nelišila, i když věřím tomu, že by Unie sáhla k nekompromisním sankcím vůči agresorovi, vidím to tak, že embargo na dovoz jogurtů by mohlo být adekvátní. Největší problém spočívá v tom, že náš stát neoplývá surovinovým bohatstvím, takže ani Američané by zřejmě nebyli ochotni za takových podmínek bránit demokracii. Seriál se mi líbil, norský premiér byl už v prvním dílu seznámen s pojmem Mnichovská dohoda, bavily mě politické tanečky a hlavně balancování mezi pojmy vlastenectví a kolaborace, odboj a terorismus. Taky jsem dospěl k závěru, že kdybych se rozhodl unést ministerského předsedu, udělal bych to v Norsku. ()

Série 1 (2015) (S01)

První sezónu seriálu Okupace hodnotím jako vcelku povedenou záležitost. Pravda, tu a tam něco zaskřípalo, pokud by se děj odehrával v Japonsku, předpokládám, že by členové premiérovy ochranky provedli rituální seppuku, ale musím přiznat, že mě první řada bavila, určitě jsem se nenudil, a jak už je u mě zvykem okamžitě jsem si oblíbil cynickou velvyslankyni Sidorovou i s její kamennou tváří a občasným přezíravým úsměškem. ()

Duben (2015) (S01E01)

První epizoda mě hned zaujala, přestože jsem od seriálu čekal něco úplně jiného, nebyl jsem zklamán spíše naopak, tyhle politické tanečky v alternativní realitě mě prostě baví. ()

Květen (2015) (S01E02)

Výborný díl, bavil jsem se po celou dobu, zajímalo by mě, jak tento seriál působí na Nory, při jejich pohnuté historii a zkušenostech s Vidkunem Quislingem. ()

Červen (2015) (S01E03)

Třetí epizoda mi přišla malinko slabší oproti předchozímu dílu, ale určitě tím nechci říct, že by byla špatná. Zase jsem se výborně bavil, jen mě už začínají otravovat všudypřítomní Čečenci. ()

Červenec (2015) (S01E04)

I po červenci zůstávám se seriálem spokojený. Děj se zase o něco víc vyostřil a začíná se řešit, jak přesně vypadá rozdíl mezi odbojem a terorismem, když začnou umírat nevinní. Seriál určitě není určen Troškovým fanouškům, s některými tématy by si dokázal chvíli lámat hlavu i nějaký ten filosof. ()

Srpen (2015) (S01E05)

Pátá epizoda přinesla do děje nové okolnosti, příběh se stále více komplikuje a hranice mezi odbojem a terorismem, snahou chránit národ a kolaborací je stále méně výrazná. ()

Září (2015) (S01E06)

Seriál se šestou epizodou přehoupl do své druhé poloviny a já se u něj stále výborně bavím, seveřané prostě filmy a seriály na politické téma umí, takže se těším na zbývající čtyři díly. ()

Říjen (2015) (S01E07)

A je tady říjen, který přinesl ještě více komplikací do už silně komplikované situace. Atmosféra houstne a je s každou epizodou o něco pochmurnější, zatímco pátá epizoda přišla s vyloženě výbušným závěrem, konec sedmého dílu je krajně mrazivý. ()

Listopad (2015) (S01E08)

Osmá epizoda byla pro mě zatím epizodou nejslabší. Listopad se v Norsku jaksi nepovedl, premiéra už zase unesli a celý díl mi přišel takový neslaný,nemastný. ()

Prosinec - 1. část (2015) (S01E09)

Po předchozí slabé epizodě přišel mrazivý prosinec a s ním překotný vývoj událostí.Norský premiér řídí zemi obsazenou Rusy z amerického území, no, řídí... ()

Prosinec - 2. část (2015) (S01E10)

Druhá polovina prosince mě sice nezklamala, ale první půlka se mi líbila o něco víc. Už zase unesli premiéra...Odboj se evidentně odhodlal k jasné aktivitě a závěr už otevřenější být nemohl ani v případě, že by k němu přibalili otvírák. ()

Série 2 (2017) (S02)

Ani druhá řada Okupace mi nepřinesla zklamání, spíše naopak, příjemně mě potěšila, protože jsem proti první sérii očekával propad kvality. Norové mě ale překvapili a mám dokonce pocit, že se ve druhé sezóně ještě zlepšili. I tentokrát jsem se výborně bavil u celé řady politických machinací a znovu jsem si užíval, jak se tvůrcům podařilo vykreslit tenké hranice mezi zodpovědností a zradou, spravedlivým bojem a zločinem. Povedená záležitost. ()

Srpen (2017) (S02E01)

Podobně jako kolega Cheeter jsem měl z druhé řady obavy, odbojáři si však nechali vše dobře rozležet, nic neuspěchali, místo v dubnu se do akce vrhli až v srpnu a už v první epizodě mě přesvědčili o tom, že se mi druhá sezóna bude líbit, takže hurá do září! ()

Září (2017) (S02E02)

Nevím, čím to je, ale tenhle norský politický tanec mezi vejci mě fakt hodně baví. Znepokojuje mě jen postava expremiéra Jespera Berga, mám za sebou už druhou epizodu a ještě nebyl ani jednou unesen. Divné. Těší mě, že se tvůrci nenechali unést a nenavýšili počet epizod, takhle mohu s klidem očekávat, že se jim podaří udržet stejnou kvalitu až do konce sezóny. ()

Říjen (2017) (S02E03)

Ach jo, v Norsku měli zrovna říjen a u nás bouřka a vzduch jak v sauně. Scénáristé opět nezaváhali a naplnili epizodu mnohými událostmi, napětím i akcí. Příběh se i tentokrát odvíjel ve velmi slušném tempu, takže jsem se znovu dobře bavil a nuda nehrozila ani omylem. ()

Listopad (2017) (S02E04)

U minulé epizody jsem přemýšlel, kam se poděl Jesper Berg a už je mi to jasné. Celou dobu čubičkoval podél norského pobřeží, pak dal kraulem Kattegat a se slovy: "Já su tak šťastné!", vykřepčil na polském pobřeží:-) Tohle byl hodně povedený díl, ze kterého jsem si vzal hned dvě ponaučení. Pokud se dělá dohoda s Ruskem, nedá se spoléhat na Ukrajince a chcete- li někomu vyhrožovat, nestůjte před otevřeným oknem. ()

Prosinec (2017) (S02E05)

Tohle jsem si vychutnával, celá epizoda mi připomínala šachy. Na každý politický tah se ihned reagovalo protitahem, ale bavil mě i vývoj kolem vyšetřování, které vede FSP, i situace v hotelu Domov. Fakt se mi líbilo zjištění, jak je těžké, přiznat se v Norsku k vraždě, ať chcete sebevíc. ()

Leden (2017) (S02E06)

Původně jsem chtěl šestou epizodu ohodnotit čtyřmi hvězdičkami, ale musel jsem přidat i pátou za toho nekompromisního Fina. Pobavil i Pierre Anselme- přesně takhle si představuji typického eurokomisaře. ()

Únor - 1. část (2017) (S02E07)

Naprosto souhlasím s Cheeterem, ta hackerská akce byla nejslabším místem celé epizody. Myslím, že kdyby to bylo tak jednoduché, Země by už byla dlouho jadernou pustinou. Proč odpalovat jen konvenční střely, že? Sedmý díl každopádně slušně umetl cestičku pro nástup závěrečné epizody. ()

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

14.01.2017

Třetí ročník přehlídky současného severského filmu Scandi představí v kinech nové tituly i tvůrce. Skandinávský rodinný film, komedie, současné i historické drama, horory i detektivky. Zástupci všech… (viac)