Okupace

• Nórsko Okkupert (viac)
Nórsko / Francúzsko / Švédsko, (2015–2020), 18 h (Minutáž: 45 min)

Henrik Mestad, Eldar Skar, Ingeborga Dapkunajtě, Ane Dahl Torp, Selome Emnetu, Janne Heltberg, Ragnhild Gudbrandsen, Vegar Hoel, Kristin Braut-Solheim (viac)

Desetidílný norsko-švédský thriller Okupace vznikl podle námětu spisovatele Joa Nesboho, jenž se také podílel na scénáři. Příběh, zasazený do blízké budoucnosti, vypráví o hypotetické okupaci Norska Ruskem. Nově zvolená norská vláda, zaměřená na ochranu životního prostředí, zastaví těžbu ropy a vývoz ropných produktů. To samozřejmě způsobí otřes v celé Evropské unii. Rusko vyjde vstříc požadavkům EU s tím, že jeho vojska vstoupí na norské území. Jelikož Spojené státy americké již nejsou členem NATO, je severská země odkázána sama na sebe. Dramatické události na sebe nenechají dlouho čekat. Brzy je totiž unesen norský premiér Jesper Berg... Pozoruhodné televizní dílo tvoří originální umělecký komentář k současnému politickému uspořádání světa a jeho bezpečnostním rizikům. Dotýká se tématu kolaborace, stinných stránek diplomacie i novodobých metod vedení válečného konfliktu, který zdaleka nespočívá jen v použití zbraní. (Česká televize)

Recenzie používateľa Jara.Cimrman.jr k tomuto seriálu (11)

Okupace (2015)

"Chtěli jsme jít příkladem a doufali, že se další země připojí." Tak tato ekologická naivita Norsku nevyšla, ale mě donutila popřemýšlet o tom, co by se asi stalo, kdyby někdo napadl ČR. Vzhledem k tomu, co jsem viděl, tak to vypadá, že Rusové by převzali moc, Američané by začali těžit lithium na Cínovci, RB OSN by vydala ostrou rezoluci, EU by uvalila sankce sama na sebe a NATO by v rámci naší ochrany napadlo Írán. To všechno potěší, ale kdyby navíc unesli našeho premiéra, tak bych se moc nasmál a čekal bych na to, co s ním budou dělat. A je jedno, jestli by to byl Bohouš, Péťa nebo Mirek v doprovodu Miroslava. Já za všemi totiž pevně stojím a držím je tak, aby se nemohli bránit. A abych nezapomněl, tak Okupace byla skvělá a premiér Berg s velvyslankyní Sidorovovou mě svou politickou hrou přímo fascinovali. Jen mě trošku mrazilo při představě, že tohle všechno vůbec není nereálné. ()

Duben (2015) (S01E01)

"Norové jistě pochopí, že my musíme jednat solidárně s Evropou." Tak si Norové jednou takhle pomysleli, že skončí doba ropná a začne doba ekologická. To zní až moc zdravě, takže Evropa konečně odložila svou korektnost a možná bude válka. To naprosto dává smysl a já se dost těším na chvíli až USA vystoupí z NATO a EU konečně před světem ukáže, jak málo si cení suverenity národa. Na můj vkus je tato alternativa současnosti rozehraná výborně a já se moc těším na to, jak to bude dál. ()

Květen (2015) (S01E02)

"Unie si je zcela vědoma, že tu nejsme jako agresoři." Rusové si svou agresi užívají, Norové se strategicky brání vyčkáváním, Evropa čeká na ropu a mě přitom nebaví vše kolem rodiny investigativního novináře Eriksena. Ten vlezlý plešoun je mi totiž totálně nesympatický a zatím mi dost kazí dojem z jinak zajímavého seriálu. ()

Červen (2015) (S01E03)

"Když Čečenec zabije Rusa, věřte mi, že to není náhoda." Není? Je? Pravdu mají samozřejmě Rusové, protože jsou lépe vyzbrojeni. To není třeba zpochybňovat. Ovšem mě v této epizodě rozhodně nejvíc zaujalo, jak se dá politicky zatlačit na justici, aby na chvíli zapomněla na svou nezávislost. U nás by to samozřejmě zařídily peníze, ale tady je Norsko a to začíná ohýbat svá záda s pusou plnou politické korektnosti. A to se mi líbí, protože tak by se to v případě skutečné okupace určitě dělo. ()

Červenec (2015) (S01E04)

"Asi jste nepochopil princip demokratického tisku." Tady se vůbec málo chápalo. Třeba rozdíl mezi ochranou teroristy a zdroje. V tom mám s pisálky vždycky problém. A taky mám problém se sledováním lidí v demokraticky se tvářících zemích. Třeba v té naší. Ale tady jde o Norsko, tedy o Svobodné Norsko a mě tento politický, teroristický a ještě k tomu ekologický guláš dost chutná. ()

Srpen (2015) (S01E05)

"Svobodné Norsko potřebuje lidi ochotné něco obětovat." Třeba ty, co s nádorem na mozku řídí zpravodajské služby. Ti jsou určitě nejvhodnější. Mě tedy nejvíc zaujala skutečnost, kterak strana zametla s premiérem Bergem, který zachránil svou zemi před válkou. To se zkrátka muselo potrestat, když s puškou u hlavy porušil předvolební slib. To se mi líbilo, zejména v kontextu s nejmenovaným ex-premiérem Topolánkem, který minutu po zveřejnění výsledků voleb oznámil, že nikdo nemůže počítat s tím, že by mohl splnit své nesplnitelné předvolební sliby. V Norsku by si pro něj patrně přišli do sněmovny, nacpali by mu poslaneckou imunitu do řitního otvoru a pak by ho demokraticky recyklovali na krmivo pro soby. Holt jiný kraj, jiný mrav. ()

Září (2015) (S01E06)

"Bude to pravda, až to tak prohlásím." Premiér Berg mě vydíráním svých soukmenovců a vymývání mozků národa při referendu docela bavil. Taky pohled EU na to, že základem demokracie je energie, stál za zamyšlení. A ruské sledování zájmových osob na cizím území asi taky nebude úplná fantasy. Seriál se mi prostě líbí, ale to, že na mě působí tak věrohodným dojmem, se mi nelíbí ani trochu. ()

Říjen (2015) (S01E07)

"Jestli nás chcete zradit, tak mi to řekněte přímo." Upřímnost? Tak to by chtěl premiér Berg od Evropské unie opravdu hodně. K tomu se EU rozhodně nikdy nesníží. Jenže tato epizoda nabízí o hodně víc. Třeba neschopnost Norů chránit ten kousíček své východní hranice s Ruskem, taky vylhaní paní ředitelky z neobhajitelné situace a samozřejmě krysy opouštějící potápějící se politickou loď. Ještěže u nás nemáme nic, co by nám chtěl někdo vzít. Já jsem však klidný, protože i kdybychom něco takového měli, tak to dobrovolně vydáme či levně prodáme, protože v řiťolezectví do zadnic mocností máme dlouhodobou praxi. ()

Listopad (2015) (S01E08)

"Vy mi nemůžete říkat, co mám říkat svému národu." Tak tomu říkám nepochopení situace. Pan premiér se zbraní u své hlavy by chtěl dál dělat svou politiku, hodní a zlí Rusové mi trošku začali splývat a konečně je ve hře i nekonečná dobrota USA, takže se docela těším na to, jak se to dál vyvine. Jen ten Djupvik se ze všeho tentokrát vylhával asi tak stejně důvěryhodně jako ředitelka zpravodajců a je mi až s podivem, že už přežil osm epizod. Patrně to bude hlavní postava, ale to se mezi všemi těmi politiky, diplomaty a teroristy dost špatně poznává. ()

Prosinec - 1. část (2015) (S01E09)

"Kdeže jsou dny, kdy Spojené státy chránily Evropu." Já si tedy takové dny nepamatuju, ale když si to Američané myslí, tak jim kvůli tomu nebudu močit do hamburgeru. Nicméně se mi líbilo, jak je na hraně zrady balancující Djupvik potřebný pro obě strany konfliktu či jak se Norové nenápadně začínají v myšlenkách přesouvat k boji. Přesto si myslím, že Rusko není ideální soupeř na válku. Měli si vybrat někoho podstatně slabšího. Třeba Evropskou unii, když už její elity tak báječně nabídly Rusům snídani na norské ropné plošině. ()

Prosinec - 2. část (2015) (S01E10)

"Vaši evropští spojenci dali zcela jasně najevo, že do tohoto konfliktu nechtějí být zataženi." To jsou ti evropští spojenci, co do Norska poslali ruskou armádu? Tak tomu rozumím, že se jich to netýká. A Američani mě opět nezklamali, když se "elegantně" zbavili norského premiéra. Mě to tedy bavilo, dokonce jsem přivítal i ten otevřený konec, ale jistým zklamáním pro mě je, že některé dějové linie vyzněly do ztracena a jiné se nevyřešily vůbec. Ovšem "zmizení" šéfky Arnesenové mě opravdu pobavilo, takže přeju všem, kteří po ní pátrají, hodně trpělivosti a lopatku rozpoznávající DNA. ()

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

14.01.2017

Třetí ročník přehlídky současného severského filmu Scandi představí v kinech nové tituly i tvůrce. Skandinávský rodinný film, komedie, současné i historické drama, horory i detektivky. Zástupci všech… (viac)