Okupace - Série 2

(séria)
Nórsko / Francúzsko / Švédsko, 2017, 6 h (Minutáž: 45 min)

Henrik Mestad, Ane Dahl Torp, Eldar Skar, Janne Heltberg, Ingeborga Dapkunajtě, Selome Emnetu, Hans Olav Brenner, Oddgeir Thune, Kristin Braut-Solheim (viac)

I ve druhé řadě norského koprodukčního seriálu Okupace rozvíjejí tvůrci v čele se známým spisovatelem Jo Nesbom hypotetickou situaci, ve které je Norsko zrazeno Evropskou unií a obsazeno ruskou armádou. Cílem okupace je donutit Nory, aby místo zamýšleného přechodu na trvale udržitelné zdroje energie pokračovali v neekologické těžbě ropy a zemního plynu. Norové ovšem nestojí pouze proti Rusku a Evropské unii, nýbrž především sami proti sobě. Jedni jsou pro ozbrojený odpor, druzí pro mírovou spolupráci a diplomatické vyjednávání. Ti první jsou považováni za teroristy, druzí za kolaboranty. Hranice mezi oběma tábory přitom někdy zcela mizí. Tváří v tvář vojenské přesile a tvrdému politickému nátlaku především není jasné, která z obou strategií je výhodnější a zda vůbec existuje šance na úspěch. (Česká televize)

Cheeter

Z druhé série jsem měl dost obavy. První podle mě skončila výborně. Tak proč dělat druhou? A bál jsem se jak navážou. Nakonec se návaznost podařilo dobře. Možná víc než to. A některé díly mě opravdu bavily tak, že to už víc nešlo. Zklamal mě závěr. Čekal jsem nějakou pecku, ale dopadlo to tak, jakoby seriál měl pokračovat dalším dílem. Běžet do nekonečna. A všichni dobře víme, že i když je seriál sebelepší, tak se jeho potenciál jednou vyčerpá. ()

sofiapetra

Na první sérii jsem se dívala v podstatě jen proto, že se na ni podílel Jo Nesbo, nijak zvlášť se mi to nelíbilo. Ale druhá řada je skvělá! Po House of cards a Vládě další dechberoucí spektákl o politických intrikách. Osobně mě nejvíc bavilo - a překvapilo - jak bylo skoro nemožné se rozhodnout, komu vlastně fandit. ()

hony23

Za mně naprostá spokojenost. Tento politický thriller neustále přidávající nové a nové zápletky mně přikoval na 6 hodin k obrazovce a veškeré obavy, že 2.série bude slabší, se nepotvrdily, ba naopak. Máme tu Rusy, kteří obsadili Norsko, Evropskou unii, která tuto okupaci podporuje, a pak spoustu Norů, kteří buď s Rusy kolaborují, nebo proti nim podnikají akce. Nikdo nevěří nikomu, intriky jsou na denním pořádku a sympatie diváka se přelévají z postavy na postavu, vždy podle toho, kdo provede jakou sviňárnu. ()

Slarque

Nastavovaná kaše se naštěstí nekoná a vše pokračuje přesně v intencích první série. Do popředí se tentokrát dostala Janne Heltberg v roli Anity Ryghové, což trochu vypadá jako snaha o lavírování v mezích genderově a rasově vyrovnaného obsazení. Což se rozmáhá tak moc, až si té pachuti začínám čím dál víc všímat. ()

Necrotongue

Ani druhá řada Okupace mi nepřinesla zklamání, spíše naopak, příjemně mě potěšila, protože jsem proti první sérii očekával propad kvality. Norové mě ale překvapili a mám dokonce pocit, že se ve druhé sezóně ještě zlepšili. I tentokrát jsem se výborně bavil u celé řady politických machinací a znovu jsem si užíval, jak se tvůrcům podařilo vykreslit tenké hranice mezi zodpovědností a zradou, spravedlivým bojem a zločinem. Povedená záležitost. ()

• Ve 2. sérii používají politici a hnutí Svobodné Norsko ke komunikaci na PS4 českou hru „DayZ“  od studia Bohemia Interactive Studio, která původně vznikla pod stejným názvem jako modifikace pro hru „ArmA 2“. Modifikace „DayZ“ je známá tím, že výrazně zvýšila prodeje „Army 2“. „DayZ“ patří mezi MMO hry s otevřeným světem a nádechem survival hororu. (CRUZ05)