Poté, co Rusko odmítne přijmout na svém území vlastní agenty, vyhoštěné z Norska, rozhodne premiér Jesper Berg o deportaci nežádoucích osob na Špicberky. Pokud by totiž Rusové podnikli vojenskou akci na souostroví s mezinárodním statutem, podařilo by se do boje proti ruské agresi zapojit i Spojené státy americké. Jenže premiér plán odvolá, když letadlo s vyhoštěnými občany začnou ohrožovat ruské stíhačky. Berg je rovněž pod silným tlakem USA, jejichž velvyslanec dá výslovně najevo, že vztahy s Ruskem jsou pro Spojené státy důležitější než vztahy s Norskem. Bergovi nezbude, než ve veřejném prohlášení přiznat, že země má před sebou nepřítele, nad nímž nelze zvítězit vojensky. Vyzve občany k nenásilnému odboji. Jenže je tu ještě militaristická organizace Svobodné Norsko, jejíž členové unesou ruskou velvyslankyni Irinu Sidorovovou... (Česká televize)

Luk Skywalker

Pohostinnost americké ambasády trvá jen chvíli, jelikož aktivita norského premiéra může narušit vztah s Ruskem. USA chce mírové řešení, jenže to by nesměl norský odboj unést ruskou velvyslankyni. Djupvik je na hraně zrady nebo už za ní, ale jinak to v tomto případě nejde. Jen některé postavy mění své (neutrální) postoje, což mi přijde zvláštní vzhledem k nedávné minulosti. Jsem zvědav na druhou část finále řady. ()

Jara.Cimrman.jr

"Kdeže jsou dny, kdy Spojené státy chránily Evropu." Já si tedy takové dny nepamatuju, ale když si to Američané myslí, tak jim kvůli tomu nebudu močit do hamburgeru. Nicméně se mi líbilo, jak je na hraně zrady balancující Djupvik potřebný pro obě strany konfliktu či jak se Norové nenápadně začínají v myšlenkách přesouvat k boji. Přesto si myslím, že Rusko není ideální soupeř na válku. Měli si vybrat někoho podstatně slabšího. Třeba Evropskou unii, když už její elity tak báječně nabídly Rusům snídani na norské ropné plošině. ()

• Ve scéně v restauraci je vidět ruská a norská vlajka, přičemž ta ruská, je vyvěšena obráceně, než by měla být, což se považuje za urážku. (Cheeter)