Okupace - Série 1

(séria)
Nórsko / Francúzsko / Švédsko, 2015, 7 h 30 min (Minutáž: 45 min)

Henrik Mestad, Eldar Skar, Ane Dahl Torp, Vegar Hoel, Ragnhild Gudbrandsen, Ingeborga Dapkunajtě, Kristin Braut-Solheim, Daniel Rusten Larsen (viac)

nula87

Po shlédnutí 2 dílů za plný počet. Nekompromisní nástup, rozehrání více příběhových linií, navíc se silným geopolitickým pozadím, kterému jsme blíž, než si umíme představit. Zaktualizuju po shlédnutí všech dílů.... Zatím 100%. EDIT po shlédnutí všech 10 dílů: Tohle je asi nejsilnéjší seriálová pecka poslední doby. Definitivně plné hodnocení, ani o procento míň. A doufám, že 2. série bude, protože prostoru pro skvělé pokračování je tam dost 100% ()

Mertax

Dějové výpustky mezi jednotlivými díly bohužel nepůsobí jako součást promyšlené struktury vyprávění, ale jako scenáristická nedbalost. Kluk hodí Molotovův koktejl na restauraci a v dalším díle žádná reakce? Ředitelka PSD v noci jede za hledaným člověkem a vymluví se z toho? Druhá polovina řady je výrazně slabší. Premiéra zase chtějí unést a nejzajímavější postava je odstraněna. Osobní linie jsou nezáživné (vážná nemoc, nevěra) a nedaří se postavy řádně vykreslit. Kdyby se tvůrci drželi striktně roviny politického thrilleru s extra aktuálním tématem expanzivního Ruska, mohla to být seriálová událost roku, takto je to jen solidní seriál se štědrým rozpočtem komerční norské TV, o kterém si můžeme nechat zdát. 70–75%. [V originálním znění] ()

quido_zidle

Objevil jsem úplně náhodou a všech prvních 10 dílů dal snad naráz! Skvělé! Scénář, atmosféra, casting (až na Sidorovou), herecké výkony a hlavně ta nosná linka - (spoiler:) největší vlastenci balancující na hraně jsou právě ti, ostatními odsuzováni za zradu a vůdkyně vlastenců ženoucí zemi do otevřené války je vlastně hnána jen egem a osobním prospěchem - "životem" po životě... ()

hony23

Jo Nesbø na chvíli opustil žánr krimi a naservíroval nám politické drama. Po prvních 2 dílech jsem křičel WOW! Pak tempo trochu zvolnilo, ale závěr opět neměl chybu. Navíc ačkoliv téma ruské okupace Norska je jen hypotetické, nám Čechům je od roku 1968 blízké a i dnešní politika Ruska ukazuje, že děj tohoto seriálu nemusí být až takové sci-fi. ()

Slarque

Po první sezóně velmi dobře rozjetý seriál. Politická sci-fi s výborně napsaným scénářem, který ukazuje, že naplánovat se nedá skoro nic, pokud netušíte, jak na váš krok zareagují desítky vám třeba naprosto neznámých lidí. Mezi pár hlavními postavami se stříhá v dobrém rytmu, herecky se mezi nimi rozhodně neztrácí ani litevský import Ingeborga Dapkunajtě v roli ruské velvyslankyně. Každý z pětice režisérů natočil dva po sobě následující díly, ale rozdíly jsou téměř nepostřehnutelné. Fritt Norge! ()

• Ruské vrtulníky, které v této epizodě útočí na norskou námořní těžební plošinu, jsou KA-52 Alligator (bitevní vrtulník se dvěma protiběžnými rotory) a Mil Mi-17 (výsadkový vrtulník). (Rudy_742)
  • Ve scéně v restauraci je vidět ruská a norská vlajka, přičemž ta ruská, je vyvěšena obráceně, než by měla být, což se považuje za urážku. (Cheeter)