Životní zkoušky J. Roberta Oppenheimera

• USA The Trials of J. Robert Oppenheimer (viac)

Komplexní a odhalující portrét J. Roberta Oppenheimera, jednoho z nejvýznamnějších amerických vědců 20. století. Dokument prostřednictvím herce nominovaného na Oscara Davida Strathairna (Dobrou noc a hodně štěstí, Bourneovo ultimátum) v roli Roberta Oppenheimera a rozhovorů s bývalými kolegy vědce a významnými odborníky sleduje průběh Oppenheimerova života: jeho esoterické dětství, problémové dospívání, získání postavení jednoho z předních amerických jaderných fyziků, vedení laboratoře v Los Alamos i tragické ponížení. (oficiálny text distribútora)

dmk

Velmi umě zvládnutý dokument. Herecké obsazení( David Strathairn) zde slouží spíš jako lákadlo, než něco coby skutečně vyniklo. Na soudu, který je prolínán skutečně velmi komplexním pohledem, na Oppenheimerův život, mne spíše zaujal pokurátor. Téma rozšiřuje za hranice Oppenheimerovi osoby v druhé půlce, kdy se stává sondou do života jaderné bomby, pohledu vědců na ni a ukázku počátku Studené války. ()

Slasher

Smutný osud “otce” atomové bomby, jenž byl později za svůj varovný a morálně zodpovědný přístup veřejně očerněn, podezříván ze špionáže Sovětům, zbaven významných funkcí a donucen dožít v ústraní. Velmi dobře zpracovaná a myslím, že ne až tak známá kapitola Studené války. [běželo v rámci cyklu AMERICAN EXPERIENCE[seznam atomic age dokumentů u mě v Deníčku] ()

Snorlax

Dozvíme se nejen méně známé informace o vzniku atomových bomb, ale především si můžeme potvrdit teorii, že nejtoxičtějším živočichem planety je politik. ()

rivah

Nejpřesnější analýza osobnosti J.R.O. a jeho názorů ve světle jeho  detailních výpovědí i kometáře svědků. Či také jak politici dovedou zničit člověka.(max.90%) ()

imaginer21

Dokument jsem si pustil zejména kvůli blížící se premiéře Nolanova Oppenheimera a udělal jsem opravdu dobře. O 14 let mladší vhled do Oppenheimerovy duše a pozadí počátků projektu Manhattan předává divákovi celkem citlivou a přehlednou formou komplexní balíček informací o povaze tohoto geniálního a v některých ohledech morálně diskutabilního vědce, který za svůj největší odkaz lidstvu draze zaplatil. Nolanův filmový opus pak v dramatičtejší a dějově rozvrstvenější formě defacto se všemi těmi fakty zmíněnými v tomto dokumentu hravě pracuje. ()