Životní zkoušky J. Roberta Oppenheimera

• USA The Trials of J. Robert Oppenheimer
Dokumentárny / Životopisný / Historický
USA, 2008, 109 min

Komplexní a odhalující portrét J. Roberta Oppenheimera, jednoho z nejvýznamnějších amerických vědců 20. století. Dokument prostřednictvím herce nominovaného na Oscara Davida Strathairna (Dobrou noc a hodně štěstí, Bourneovo ultimátum) v roli Roberta Oppenheimera a rozhovorů s bývalými kolegy vědce a významnými odborníky sleduje průběh Oppenheimerova života: jeho esoterické dětství, problémové dospívání, získání postavení jednoho z předních amerických jaderných fyziků, vedení laboratoře v Los Alamos i tragické ponížení. (oficiálny text distribútora)

Slasher

Smutný osud “otce” atomové bomby, jenž byl později za svůj varovný a morálně zodpovědný přístup veřejně očerněn, podezříván ze špionáže Sovětům, zbaven významných funkcí a donucen dožít v ústraní. Velmi dobře zpracovaná a myslím, že ne až tak známá kapitola Studené války. [běželo v rámci cyklu AMERICAN EXPERIENCE[seznam atomic age dokumentů u mě v Deníčku] ()

dmk

Velmi umě zvládnutý dokument. Herecké obsazení( David Strathairn) zde slouží spíš jako lákadlo, než něco coby skutečně vyniklo. Na soudu, který je prolínán skutečně velmi komplexním pohledem, na Oppenheimerův život, mne spíše zaujal pokurátor. Téma rozšiřuje za hranice Oppenheimerovi osoby v druhé půlce, kdy se stává sondou do života jaderné bomby, pohledu vědců na ni a ukázku počátku Studené války. ()