Je láska láska?

• Česko Společně (viac)

Je rok 1975. Elizabet odchází s dětmi od manžela. Přístřeší jí poskytne bratr Göran, žijící ve Stockholmu v komunitě nazvané Společně. Její obyvatelé, bydlící ve společné domácnosti, šokují nejen lidi ze sousedních domů, ale také Elizabetiny děti. Po počátečním oťukávání a nedůvěře se však původní i noví obyvatelé domu dokážou vzájemně pochopit a obohatit, což společně stvrdí fotbalovým zápasem v zasněžené zahradě. Druhý snímek Lukase Moodyssona není tak komorní, jako byl jeho filmový debut Fucking Amal, má však stejnou poetiku. Moodysson opět s humorem otvírá témata lásky, přátelství, sexuální svobody a tentokrát i politiky. Nechybí songy jako Love Hurts od Nazareth nebo S.O.S. od švédské skupiny ABBA. Snímek získal mnoho mezinárodních ocenění, např. Cenu za nejlepší režii na festivalu v Gentu, Cenu za nejlepší scénář, režii a mužský herecký výkon pro Michaela Nyqvista na festivalu v Gijónu nebo Zvláštní cenu poroty na festivalu v Paříži. (MFF Karlovy Vary)

Sarkastic

„Bylo to tak dobrý, měla sem orgasmus! Měla sem svůj první orgasmus za celej život.“ - „Ale, ale...“ - „Jo, já vim, že sem řekla, že to bylo tenkrát, ale to byl...nemyslím si, že tenkrát to byl skutečnej orgasmus. Tohle bylo něco úplně jinýho. Byla to potopa, bylo to něco úplně fantastickýho! Mrzí tě to?“ Což si chce muž od své ženy vyslechnout, zvlášť, pokud předtím přes zeď slyšel, jak silné vyvrcholení s tím druhým chlapem měla…Groteskní, absurdní, úsměvná, i když místy i hořká podívaná. Utopistický život socialistické komunity vystupující proti elitám, měšťáctví je založený na sdílení a svobodě. Což platí i pro „volné“ vztahy, které dokážou být ale i dost komplikované, protože přece nikdo nechce zůstat sám…Díky filmu vím, co znamená si jít „trochu zatesařit“, pochopil jsem, že Pipi Dlouhá punčocha byla obyčejná materialistická kapitalistka, lidé jsou vločkami v kaši, hraní si na Pinocheta je nevinná dětská hra, a Děti z Bullerbynu se dají aplikovat i mimo knižní svět. Závěrečná pasáž je sice naivní, ale příjemně pozitivní, a já filmu ty slušné 4* rád dám. ()

StarsFan

Nikdy jsem se nepovažovala za stoupence stylu hippies a komunistická ideologie minula mou duši stejným obloukem jako tu židovskou nacismus, takže jsem se zpočátku poměrně silně zděsila, cože to sleduju, a za jedinou alespoň trochu normální postavu jsem považovala vedlejší roli opilce v podání Michaela Nyqvista. Naštěstí to kdesi v polovině začalo mít konečně spád, vznikaly jisté nové vztahy mezi postavami a Tillsammans se v mém podvědomí konečně vymanilo ze škatulky filmu, kde na sebe všichni jen řvou a prosazují své radikální, feministické či dělnické názory. To všechno by však doposud bylo s ohledem na první půlku pouze na průměrné hodnocení, kdyby nepřišel úžasný fotbalový konec, který dokázal příjemně spojit všechny postavy a který by ve mně ve slabším okamžiku života jistě nějaké hippies sklony probudil. Za představitele dětských rolí, kteří působí velmi přirozeně, krásný optimismus a prostě dokonalého (a pro mě stále zajímavějšího) Michaela Nyqvista to tedy nakonec vyjde na lehký nadprůměr. ()

lenuse

Jsem celkem nekritická fanynka Michaela Nyqvista. Takže to mám s hodnocením snadné. :-) Asi nejvíce optimistický Moddyssonův film. ()

Anderton

Asi každý by si rád vyskúšal život v nejakej podobnej (akejkoľvek) komunite. Asi tak na víkend. Potom by som sa psychicky zrútil. Ale sledovať to v telke bola zábava. Kedy to dajú niekedy znova? ()

lena60

Zaujal mě námět filmu(život několika párů v komunitě pod jednou střechou). Po slibném začátku ovšem přišlo sklouznutí k průměrnosti, přestože se to ve filmu jen hemží postavičkami, které se více či méně liší od běžné společnosti. ()

lola3121

V porovnání s předchozím režisérovým snímkem Fucking Amal jsou hrdinové Tillsammans o něco starší a řeší trochu jiné problémy v jiné době. Život v rádoby hippie komunitě, kam přichází Elizabet se svými dětmi, se zpočátku jeví jako jeden velký odvaz. Pak začnou vyplouvat "soukromá dramata", která řeší jednotliví obyvatelé domu, tvořící bizarní směsici složenou z permakulturní hippie dvojice, transsexuála, lesbičky, levičáckého fanatika, apoštolky volné lásky a několika společných dětí. Film je poměrně vtipný, i když závěr na můj vkus až moc happy. Ve švédských hercích se moc neorientuji, ale pokud jste viděli některý film z trilogie Milénium, Michaela Nyqvista v roli Elizabetina manžela určitě poznáte. ()

bouncer

Filmy Lukase Moodysona mám opravdu rád a Tillsammans je dalším krásným dílem... Pravda chvílemi jsem se nudil, některé postavičky komunity žijící společně v jednom domě v 70. letech, vycházející z rádoby socialismu, komunismu a feminismu, mi úplně nesedli. Ale optimistickým závěrem jsem se do celého filmu dostal a ta typická Moodysonova opravdovost příběhu mě opět uhranula. ()

Lacike

Ambiciozny mix tem v jednom filme a ono to funguje. Sice kazdu temu film rozobera len skratkovito, ale vdaka fantastickym vykonom, ktore pôsobia strasne prirodzene vas minimalne zaujima ako dopadnu jednotlive postavy a mozno sa nad niektorymi temami aspon trochu zamyslite. Nakoniec vam ani nebude vadit ta absurdna zmeska ludi v jednej komunite. Pre mna bola najsilnejsou tem samoty a snahy najst si niekoho s kym by clovek zdielal svoje myslienky a pocity. Preto sa mi najviac pacil pribeh chlapika, ktory si schvalne pokazi zachod, aby si mohol pokecat aspon s opravarom. A namiesto toho, aby sa z toho chlapika vyklul nejaky zatrpknuty nenavistny clovek, tak naopak s velkou snahou tomu opravarovi pomaha, aby sa udobril so zenou. Je tu aj par postav, ktore mate chut prefackat, aby sa spamätali, ale pre vyznenie pribehu su nezbytne. Jedna z najsilnejsich scen je, ked zena partnerovi s ktorym ma volny vztah, liči ako si uzila prvy orgazmus s druhym chlapikom a ten partner sa z toho doslova pozvracia. Nastastie o nieco neskôr jej to konecne oplati. A tak by som mohol vymenovat vsetky linie. Kazdy si tu najde nejaku postavu, ktora ho zaujme. Snad len homofobici film nerozdychaju. To, ze je tu tolko postav môze mat za nasledok, ze vas bude mrziet, ze sa film nesustredi len na par z nich, ale mne sadli prakticky vsetky. Snad len ten fanaticky komunista, ktory ma za otca bankara bol trochu nudny pretoze len dookola omielal komunisticku propagandu. Pritom skôr pôsobil ako pózer, ktoreho stval jeho otec a tuto temu mohli viac rozviest. Film som prvykrat videl pred nejakymi pätnástymi rokmi a stale ma co povedat. Skoda, ze kvalite svojich prvych dvoch filmov sa uz neskôr Moodysson nikdy nepriblizil. 8/10. ()

PP66

Stockholm za časů hippies a ideálů, rozchody a setkání - moc hezky udělaný až netradičně seversky slaďoučký :o) ()

DonPedro

Lesk a bída života v komunitě. Tématicky tradiční levičáctví a feminismus obohatil Moodysson o aktivní dětský prvek a divák sklízí chutné plody. Příklad ? Scéna, ve které dospělí řeší, jestli je Pippi Dlouhá Punčocha kapitalista - a ve vedlejším pokoji si jejich děti hrají na Pinocheta. ()

Hees

Takéto filmy ako Tillsammans sú pre mňa príliš zvláštne sústo a dôvod je len jeden a to, že sú príliš volné a to vo všetkom. Deje sa v nich veľa zaujímavého, ale postáv je príliš veľa, aby sa človek do toho viac ponoril. Prostredie je zaujímavé a je to ako keby veľko rodinná dráma z dôvodu, že v jednej domácnosti žije viac postáv a tie spolu "interagujú". Niektoré veci môžu pripadať divákom vo filme zvláštne a kedže je ich tam viac na jednom mieste tak v reálnom živote sú skoro nemožné. Možno pred viac rokmi by bola takáto skupina prežila, ale teraz je už spoločnosť ešte viac rozdelená a nájsť skupinu veľa ľudí čo si vyhovuje je už skoro nemožné. Asi Hippies + sex + volná spoločnosť atď ...tak tento film ma teda moc nezaujal, ale kedže som sa zamyslel nad všetkými aspektami a vecami čo sa vo filme stali, nie je naozaj až taký hrozný a teda som hodnotil tak ako vidíte v zátvorke. (Hodnotenie 3,5) ()

Martin741

Len taky zrucny rezisersky priemer, Moodyson sa venujte teme ze zenska usla od chlapa, zobral ju xebe jej surodenec - a taxa odvija pribeh. Teda nic moc, kulisy su akurat dobre, namakane, moderne, nejaky ten vyvoj postav tu je, aj postavy ktore stoja za hovno a za par faciek. Mno ale ja mam svojich kandidatov na kvalitnejsie filmy - prvy Moodyson je este plansi . 55 % ()

zette

Dobre vystavene komedialne ladene drama ze svedske hipisacke komunity v hezkem retro stylu. Skoda, ze Svedi to s tou laskou a volnomyslenkarskym zpusobem zivota prehnali..., ale o tom tento film neni. Rada zajimavych postav, nekolik vtipnych scen, dobry soundtrack a pozitivni vyzneni celeho filmu slibuje prijemny zazitek. Z hercu jsou nejlepsi decka a Nyqvist. ()

BuryGol

Nemám rád komunisty. Fakt ne. Nesnášim hipíky, hulení a na nezávaznej sxuální život si taky nepotrpim. Ale ačkoli byl tenhle snímek právě o zmíněnejch věcech, dost se mi to líbilo. Parta lidí jakoby ve squatu - rodině podporuje levici a chce se odprostit od materialistickýho světa. Něco bylo přehnaný, něco ujetý a něco mi silně připomínalo Trierovo "Idioterne". Ale celkově to šlo. Seveřani holt uměj natáčet. ()

zuza99

Na začátku musím zmínit, že nebýt závěrečné fotbalové scény, hodnotila bych o hvězdu méně. Začátek měl spád, dělo se spoustu věcí, stejně tak konec. Ale ten prostředek byl takový rozvleklý, moc mě nebavil. Hlavně scény mimo jejich komunitu byly nudnější. Všechny děti hrály výborně. Hodně se mi líbilo, jak se všechny vztahy nějakým způsobem daly do pohybu. Tak teda film doporučuji, ale moc od něj neočekávejte a možná budete mile překvapeni :) ()

klukluka

Veskrze milý, ovšem poněkud těžkopádný film s výraznějším vtipem v průměru jednou za třicet minut-tři, čtyři by se tady našly. Po celou dobu je to ale takové vlídné, kamarádské, lehce intelektuálsky bláznivé- přesně jako ta komunita, o které Společně pojednává. Zjistil jsem, že by mě hodně bavil film, který by mi přiblížil život opravdových šedesátkových anerických hippies. Ten zájem ve mně vyvolalo právě Společně, až do dneška mě to nikdy ani nenapadlo. K tomu, aby mě tento film připravil o některé ideály, to ale stačilo. Ani holá frnda nemusí být všem po chuti a může se kolem ní strhnout slušná mela. ()

Severské filmy na říjen

Severské filmy na říjen

04.10.2009

A opět je tady nabídka zajímavých filmů od Skandinávského domu. V pondělí 5. 10. začíná minifestival „Je láska láska?“, který filmová sekce SD připravila ve spolupráci s pražským kinem Atlas … (viac)

Další uragán severských filmů

Další uragán severských filmů

15.09.2009

Čerstvě přestěhovaný Skandinávský dům pokračuje v seznamování českého publika s tím nejlepším z kinematografií severní Evropy. Babí léto obohatí hned třemi filmovými minifestivaly. V kině Atlas na… (viac)