Pohrobek

Roku 1776 dosahují bojové střety mezi Anglií a jejími třinácti americkými koloniemi svého vrcholu. Hustá špionážní síť propojuje americké velení s Brity obsazeným New Yorkem. Okupační armády, obsadivše jih země, nyní nebezpečně ohrožují i jednu z posledních amerických bašt Fort Westpoint, kterou drží nejlepší Washingtonův generál Benedict Arnold (Robert Douglas ). Na Washingtonův rozkaz na sebe vezme vlastenecký major Bolton (Cornel Wilde) nevděčnou roli dezertéra a chladnokrevně se vydává jako špión do britského tábora... Přesvědčivý obraz špionáže za války za nezávislost a vůbec jeden z nejlepších filmů věnujících se tomuto tématu (Patriot - fuj!!, fuj!!). Zpočátku jsem nevěřícně kroutil hlavou a říkal si, Sturgesi, Sturgesi to přece nemyslíš vážně, rýsoval se tu totiž film o odvážném, neohroženém a ke všemu šlechetném špiónovi - to se sice nezměnilo, ale naštěstí přibyl britský major John André (Michael Wilding) a pak ten krásný konec!! No, věřím, že se asi každému nebude zamlouvat, ale typické sturgesovské poselství o cti, která není vázána na žádnou válčící stranu, a především o čestné smrti zcela naplňuje posledních deset minut filmu. Ideově se závěr Scarlet Coatu může měřit i s se Sturgesovým posledním snímkem Orel přistál! ()