Piloti bombardérů

• Česko Mladí muži v bombardérech (viac)
Veľká Británia, 2012

Ewan McGregor

Filmová hvězda Ewan McGregor a jeho bratr Colin McGregor, který je letec, se pouští do rekonstrukce málo známého příběhu o nasazení bombardérů RAF a mužů, kteří bojovali a zahynuli ve vzdušném prostoru nad Evropou. Příběh o hrdinství jednotlivců a mimořádné síle kolektivu. Ewan a Colin se setkají s řadou dosud žijících aktérů a absolvují řadu praktických zkoušek. Zatímco Colin si splní svůj celoživotní sen a proletí se v jednom z pouhých dvou dochovaných bombardérů typu Lancaster, Ewan zjistí, v čem spočívá navigace, zaměřování cílů a shazování bomb a jaké to je být takzvaným zadním střelcem, který vykonává zřejmě nejosamělejší a nejnebezpečnější práci z celé posádky. (oficiálny text distribútora)

Big Bear

Zase jednou první. Lancasterům už bylo věnováno tolik dokumentů ( a právem ), že si člověk říká, že ho nic dalšího ani nemůže překvapit. Přesto mně ale tenhle dokument dostal. MekŘehoře mám rád a to ať už jako herce nebo jako dobrodruha, který na mašině brázdil Rusko. Že má bratra pilota jsem nevěděl. V dokumentu se divák dozví o misích, které letci na Lancasterech provedli a samozřejmě je tu zmíněna hlavně legendární 617. peruť. Je v něm i mnoho rozhovorů s bývalými členy osádek. Řada z letců nedá dodnes na Lanc dopustit. Byly to spolehlivé, robustní stroje s dobrou kulometnou výzbrojí a schopností doručit Třetí říši pěknou nálož pum nebo kontejnerů s fosforem..... V případě těžkých poškození se Lancastery byly schopné vracet na své základny v Anglii. V závěru filmu oba bratři nastoupí do posledního letuschopného exempláře RAF a provedou s ním let. Evan jako hřbetní střelec a Colin jako druhý pilot jemuž je umožněno si dokonce stroj chvíli ve vzduchu podržet... Přísáhám vám, že když se Lancaster rozbíhal po ranveji se všemi čtyřmi motory na plný výkon, běhal mi mráz po zádech, stejně tak když prolétal nad anglickou krajinou. Sedět uvnitř asi bych omdlel blahem a z letu měl prd. :- ) Ehh. Zkrátka. Nádherný stroj. Tenhle dokument byl parádní poctou všem těm mladým mužům, kteří přinesli Evropě na křídlech svobodu. Dávám čtyři motory Merlin! * * * * ()