Těsně před vyhlášením výjimečného stavu v prosinci 1981 se skupině mladých aktivistů Solidarity podaří vybrat 80 milionů zlotých uložených v bance – přímo před nosem tajné policie a před zablokováním kont. Začíná závod mezi opozicí a „tajnými“, kteří se snaží peníze vystopovat. Na stranu Solidarity se přidávají nejen arcibiskupská kurie a zaměstnanci banky, ale také veksláci. (Současná filmová tvorba – Střední Evropa)

claudel

Viděno během Challenge Tour - Filmový lov: Úkol číslo 28 - film, který se odehrává v zemi, kde bys chtěl strávit dovolenou. Když je filmově nejhůř, vždy se mohu spolehnout na Polsko. Politika, skutečné události, Solidarita, sympatičtí herci, zajímavý příběh - skvostná kombinace. Konečně jsem zase spokojený. ()

Rockerman

Velmi dobře natočené politické drama, jehož děj se odehrává na začátku 80tých let, kdy byl v Polsku založen nezávislý odborový svaz Solidarność, který se stal velkou hrozbou pro komunistickou vládu. Je jasné, že komunisté se jen tak nevzdají a v prosinci roku 1981 vyhlašuje generál Jaruzelski vyjímečný (válečný) stav. Začíná série zatýkání a represí. Ještě před tím se však Solidarnośći podaří husarský kousek, vyfoukne doslova před nosem komunistům 80 miliónů zlotých ze státní banky. V právním státu by to byla legální transakce, protože se jednalo o dobrovolné příspěvky odborářů. V totalitním státě však platí jiná pravidla. Film také svědčí o tom, že polští komunističtí policejní "vyšetřovatelé" měli podobné metody, jako ti naši. Také v plné nahotě ukazuje zločinnost a zrůdnost komunistického režimu, kdy už nikdo z nich v tuto ideu nevěřil a vše dělali kvůli kariéře, prachům a moci. ()

Radko

Vcelku vydarený popis poľského socializmu a boja vtedajšieho režimu s odporcami, členmi nezávislého odborového zväzu Solidarita. Tajní sú tu vykreslení ako cynicko pragmatické morálne kurvy, ktoré sa neštítia ničoho. Odborárski zástupcovia, ako odhodlaní mladí idealisti, schopní dobrodružných konšpiračných akcií. Moja jediná výhrada smeruje práve k tomu: zlo tu bolo až príliš zlé a dobro až príliš dobré. Jednoducho, čítanková charakternosť postáv, napriek existencii špiónov v oboch táboroch. Ale ako dynamické dobrodružstvo o boji za ľudskú dôstojnosť a slobodu to za pozretie stojí. ()

majky19

Poslední dobou sleduji snímky, které jsou úzce svázané s polskou historií nedávno minulou, a musím se přiznat, že opět jsem zhlédl velmi kvalitní film, ve kterém nechybí snad vůbec nic. Snímek je věnován nejen srpnovým událostem roku 1980, ale i následně událostem, které předcházely vyhlášení výjimečného stavu, který měl na řadu běžných občanů velmi neblahé důsledky. Sledujeme zde akci mladých aktivistů hnutí Solidarita, kteří zcela správně vycítili, že v době vyhlášení výjimečného stavu dojde mj. i k zablokování kont v bankách, a rozhodli se tudíž podniknout akci, během níž se jim těsně před uzavřením bankovních účtů podaří zachránit celkem 80 miliónů zlotých. Tato akce samozřejmě je i v hledáčku tajných, kteří se nemíní se ztrátou peněz jen tak smířit, a jsou odhodlání "partičku" Solidarity vystopovat a peníze získat zpět. Mladí aktivisté by ovšem tuto akci pravděpodobně nedotáhli do úspěšného konce, kdyby neměli kolem sebe lidi, kteří jim po celou dobu byli nápomocni a ochotni na sebe vzít svůj díl rizika - ať už se jednalo o představitele církve, zaměstnance banky, nebo dokonce veksláky. Hlavní negativní postavou je zde kpt. Sobczak, který místy působí vskutku komicky, místy až hloupě a ze kterého nevypadne během celého filmu nic slušného, snad kromě předložek a spojek. Musím říct, že jsem se při sledování tohoto snímku velmi pobavil, protože to byla vskutku velmi dobrá podívaná. Podle mého názoru je pozoruhodné, jak byli Poláci za minulého režimu v tom pozitivním slova smyslu vynalézaví, nepoddajní, jak se uměli pro dobrou věc nadchnout a dát se na odpor proti zločinnému režimu. Ačkoliv i v bývalém Československu byly dejme tomu určité náznaky odporu - např. Charta 77, tak přece jenom lidé v naší zemi byli daleko více pohodlní, nadchnout se kromě fotbalu a hokeje neuměli takřka pro nic, a držení úst a kroku bylo zkrátka pro řadu z nich pohodlnější. O udávání, prospěchářství, spolupráci s Stb atd. raději dál nemluvit. Je pouze zarážející, že charakter a povaha lidí se za ty tři dekády v podstatě vůbec nikam neposunula, resp. spíše k horšímu, a že po 30 letech v České republice máme vládu, jejíž činnost a řekněme funkčnost a pevnost plně závisí na podpoře, resp. toleranci komunistických poslanců, bez jejichž hlasů se v podstatě vůbec nic neprosadí. Tento snímek se zkrátka režiséru Krzystkowi velmi povedl a mě nezbývá, než jej ohodnotit zcela po zásluze plným počtem bodů. ()

dopitak

Druhý film o období vyhlášení stanného práva v Polsku na začátku osmdesátých let, který u našich severních sousedů v roce 2011 vznikl (recenzi filmu Krycí jméno Krtek naleznete v březnovém kultu). Záminkou scénáře se stala v historickém vývoji banální událost „odčerpání“ většího obnosu peněz z banky krátce před vypuknutím kontrarevoluce. Přestože tok polských dějin nezměnila a ani neurychlila, režisér Waldemar Krzystek z ní stvořil solidně poskládanou akční podívanou s možná až příliš optimistickým nádechem. kult pro Cinema Mundi, 2013. ()

• Na začátku a na konci tohoto filmu zní 4. věta „Allegro con fuoco“ ze Symfonie č. 9 – Novosvětské od českého skladatele Antonína Dvořáka. (majky19)
  • Film se natáčel ve Vratislavi v Dolním Slezsku v Polsku. (rafix)