sator

Mezi kardinály to v zahradách a místnostech Vatikánu vře. Papež je už starý a velmi nemocný. Jeho smrt se dá očekávat každým dnem a poté je po uplynutí devíti dnů smutku volen sborem kardinálů nový muž na papežský stolec. Jenomže mezi muži v šarlatovém odění jsou různé kliky. Jedni se domluví, že jejich kandidátem bude klidný a uznávaný Beladini, druzí by volili Joisiniho. Obě strany se pak snaží zákulisními jednáním a lobováním získat především tak zvané neutrály mezi voliteli. Pro získání informací, které by mohly některého kandidáta zprofanovat, slouží zjevně i příslušníci tajných služeb. Joisini se snaží Beladiniho přimět k odmítnutí kandidatury tím, že ho upozorní na fakt, že dva z kardinálů, kteří ho navrhli mají jistý nemovitý majetek. Beladini ale vydírání s odporem odmítne. Probíhá volba, jednotliví kardinálové odevzdávají svůj tajný hlas v sále, hlídaném mladými bohoslovci. Nakonec vyhraje třetí vzadu, nenápadný starý kardinál. Nad vatikánské střechy se vznese bílý kouř oznamující úspěšnou volbu. ()

• Tu es Petrus je citace z Bible, kterou řekl Ježíš Matoušovi: „A já ti říkám: Ty jsi Petr – skála – a na té skále zbuduji svou církev a pekelné mocnosti ji nepřemohou.“ (sator)