English Vinglish

(festivalový názov)
  • Česko Angliština Engliština (festivalový názov) (viac)

Shashi (Sridevi) je vzorná manželka a matka dvoch detí, ktorá sa vo svojom voľnom čase zaoberá výrobou typických indických sladkostí - laddu. Pre svoju rodinu sa však denne stáva terčom vtipov a kritiky kvôli tomu, že nevie po anglicky. Shashi bola totiž vychovávaná v tradičnom konzervatívnom duchu a tento nový jazyk, ktorý sa v Indii používa čoraz častejšie, nikdy príliš nepotrebovala. Avšak časy sa menia aj v tradičnej krajine ako je India a Shashi tento nedostatok na sebe začína pociťovať. Jej problémy vyvrcholia cestou do New Yorku, kde sa má konať svadba jej netere. (lilina133)

Sandiego

Moderní Bollywood v nejlepší formě: podmanivá a civilně podaná zápletka, antilokální charakter, obratný mix emocí a opravdu jen mírně podbízivé komiky, poměrně organické a děj rozvíjející písňové vložky, silné senzuální působení, v němž si tentokrát na své přijdou i chuťové buňky (chci alespoň jednou v životě ochutnat opravdové Laddu s šafránem!). I když se film vedle nepříliš zajímavého rozjezdu nevyhne občasným excesům (například poměrně banální zvraty, v nichž je zranění kolene či pád mísy se sladkými kuličkami téměř podán ve stylu katastrofického filmu) a karikaturní pitvornosti, je těžké se jeho bezelstné spontánnosti ubránit. Zvláště když na naše emoce působí scény tak těžkého kalibru, jako je neúspěšné objednávání kávy v cizím jazyce či nečekaně bolestivé údery ze strany nejbližších. ()

DwayneJohnson

Místy celkem fajn, místy jsem se ale dost nudil. Takhle komedie mě asi nenavnadila natolik, co bych vzhledem k místnímu hodnocení čekal. Ale nezoufám a můj postoj je víc, než optimistický. Je totiž teprve začátek roku a já pevně věřím, že najdu nějakou podobnou, třeba i na mé, ne zcela moc oblíbené, Bollywoodské téma. Času je ještě víc, než dost. ()

Pedestrian

Druhý nejlepší indický film, jaký jsem kdy viděl. :-) Emocionálně mě to sice nesundalo jako Statečné srdce získá nevěstu (kousek z 1001), ale je tu tolik pravdy, extrémně sympatických postav (jazykový kroužek) a Shashi's first time in Njů Jork, že si to člověka nemůže nezískat. Titulní skladba It's all about 'English Vinglish' válcuje. http://www.youtube.com/watch?v=oVEUALJ5_Yg ()

Aljak

Na prvý pohľad to podľa popisu vyzerá na taký obyčajný film o jazykovej bariére, ktorú sa snaží človek prekonať. Ale tento príbeh v sebe ukrýva napokon oveľa viac - a práve to ho robí výnimočným. Tu nešlo len o nejakú angličtinu a snahu sa dohovoriť v "cudzom" svete, ale Shashi chcela svojej rodine ukázať, že nie je len nejaká domáca puťka, ktorá nevie robiť nič iné, len celé dni šúlať laddu. Dej filmu pôsobí milým dôvtipom, nehou, aj dramatickým rozmerom + nechýbala ani štipka platonickej lásky. Aj keď bola línia filmu absolútne priamočiara, tak pri filme sa človek určite nenudil. Príjemná atmosféra kurzu angličtiny, prostredie "exotického" New Yorku, kultúrne rozdiely, jazykové bariéry - to všetko hnalo tento film vpred. A ten záver... Veľmi vydarené. ()

Una111

"UNCLE SAM WANTS YOU TO SPEAK ENGLISH!" - Znalost angličtiny je v Indii tou nejvyšší životní metou? Neumíš anglicky, a tak tě může manžel ponižovat a vlastní děti se k tobě mohou chovat sprostě? A všechno se jako mávnutím kouzelného proutku změní ve chvíli, kdy se ukáže, že už to umíš? Myslím, že tenhle film pro mne znamenal jenom ztrátu času. Ale ne tak docela: Dozvěděla jsem se, že Amerika je prostě úžasná, že všichni jsou tam happy a gayové jsou taky lidi, jen trošičku jiní než my. - - - Kuličky laddu nemůžou být sladší než tohle dílo. Kdyby na závěr nebylo té oslavné řeči o rodině a kdyby hlavní hrdinka podlehla svodům, nedala bych ani tu třetí hvězdičku. Takhle horko-těžko, no, máte ji mít! ()

• Filmovanie snímky prebiehalo v New Yorku a v indickom meste Pune, ktoré sa nachádza neďaleko známeho veľkomesta Bombaj. (MikaelSVK)