Afghánistán bez obalu

Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2011, 26 min

Réžia:

Milan Šíma

Dokument, který nás zavede mezi naše vojáky plnící nelehkou misi Provinčního rekonstrukčního týmu v Afghánistánu. Místní poměry se neustále zhoršují, a tak během natáčení přišlo v této oblasti o život 5 spojeneckých vojáků. Jak to vypadá v akci, kdy vojáci hledají nastražené miny, spolupracují s místními a co se děje v táboře, ve chvílích volna. Pohled do zákulisí nám přinášejí samotní vojáci a jejich bezprostřední komentování situací v táboře i mimo něj. Unikátní dokument z válečné zóny. (oficiálny text distribútora)

Lucasoff

Tak jsem se kupodivu nemýlil. Našel se alespoň jeden blbeček - Lucas87, který opět žvaní cosi o okupantech. Ne Lucasi87, čeští vojáci skutečně neokupují Afghánistán. Mimochodem napadá mě výstižný ekvivalent. Okupovali snad Američané a jejich spojenci Jižní Koreu v době Korejské války? Asi ne, že? Talibán nereprezentuje afghánský lid, reprezentuje bandu hrdlořezů ze všech končin arabského světa, reprezentuje vrahy a obchodníky s opiem a heroinem. Ale to by bylo na dlouhou debatu. Význam filmu vidím v ukázce reálného života našich vojáků na afghánské misi. Mohl být jistě natočen líp, ale minimálně za zvolenou problematiku 75%. ()

Dzegr

Trochu jiný pohled na naše vojáky v Afghánistánu, na jejich zázemí na předsunuté operáční základně Shank a na to, jak tráví jejich volný čas. Jsou tu vidět i záběry z přípravy na výjezdy ze základny a z nasazení v několika distriktech provincie Logar. Vojáci mluví o tom, co je k tomu vedlo, jak to berou doma atp. Další dokument z řady pro všechny, co si myslí, že posíláme vojáky do Afghánistánu, aby si "jen zastříleli a vyblbli se". ()

Johny303

Kdyby dokumentů z této války bylo více a lépe by tady fungovala informovanost obyvatelstva, možná by si potom čeští občané postupně uvědomili, že koaliční (nejen naši) vojáci tam vykonávají užitečnou a pro Afghánistán nezbytnou práci, jako je ochrana PRT při stavbě škol, výcvik místních ozbrojených složek, zajišťování a likvidace drog, boj s povstalci, ohrožujícími obyvatelstvo apod. a né střílení do dětí, tak, jak to prezentují antiami blbci - to je spíš oblíbená zábava jimi bráněného Talibánu. ()

juta

Zajimavý pohled na vojáky působící na území Afghánistánu. I přes neustálý strach se dokáží odreagovat například salsou nebo střílečkou Counter Strike 1.6 :-) ()