Zápisky mladého doktora

• Česko Zápisky mladého lékaře (viac)
TV spot

Své minulosti neuniknete. Někdy to platí i o budoucnosti. Jon Hamm a Daniel Radcliffe hrají v seriálu inspirovaném dílem ruského spisovatele Michaila Bulgakova. První řada se zaměřuje na doktora Vladimira Bomgarda ve středním věku, který rozjímá o době, kdy jako mladý doktor pracoval v místní nemocnici na malé ruské vesnici Murjevu v době Ruské revoluce. V druhé řadě tohoto komediálního dramatu se píše rok 1918 a Rusko prochází občanskou válkou. Mladý doktor se potýká s nezvladatelnou závislostí na morfinu. Pod kritickým pohledem svého staršího já se mladý doktor pokouší vyrovnat se životem v nemocnici a s úsilím svého zdravotnického personálu, s občanskou válkou a s rozptýlením, které pro něj představuje překrásná mladá aristokratka Nataša. Díky vynikajícím hereckým výkonům všech zúčastněných nabízí tento seriál jedinečné a realistické ztvárnění Bulgakova díla. (Viasat)

TV spot

V.Silver

Musím říct, že jsem příjemně překvapen. Radcliffe se zbavuje stigmatu Harry Pottera, čemuž pomáhá především konfrontace s jeho starším a cyničtějším já v podání Jona Hamma. Zajímavá je také dějová linka zasazená do roku 1934, protože Bulgakovova knižní předloha končí rokem 1918 (včetně epozidy "Morfium" o příběhu lékaře Poljakova). Minisérie má zajímavou atmosféru, která dle mého docela hezky navozuje stav věcí na ruském venkově, i když je vidět, že scénáristé asi nebyli úplní experti na Rusko a ani moc na Bulgakova. Na druhou stranu je zpracování knihy poměrně slušné, i když je to spíš takový mišmaš příběhů a některé postavy jsou utvořené tak, že v sobě obsahují několik postav z jiných příběhů v knize (např. dr. Bomhard a dr. Poljakov), samozřejmě nakonec s trochu jinými pointami v příbězích atd. Úplný konec je takový zvláštní, ale... proč ne? Jinak to asi uzavřít nemohli. Mohli si ale to "pseudoumění" odpustit a vzít to trochu realističtěji. Bulgakov byl totiž ve svých popiscích realistický až až :) 80% Edit po druhé sérii: rozvíjet dílo geniálního a dávno mrtvého autora je vždy ošemetné a některé "obraty" se imho moc nepovedly (třeba udělat z felčara homosexuála). Na druhou stranu - závěr série je skutečně hezký (tím myslím poslední minutu:) ()

Firebug

Vydařená minisérie s netypickým antihrdinou a hravou výstavbou příběhu, které dominují slovní konfrontace mladého doktora s jeho starší, zkušenější (a pochopitelně též budoucnost znající) verzí. Jon Hamm je božský, Radcliffe celkem ujde. Humor je krásně černý a sledování, jak se s idealistického studenta stává pod tíhou nezvykle brutální praxe typicky cynický doktor nevážící si života, je velmi zábavné. Škoda, že dějová linka působí dost uspěchaně a příliš prostoru nedostanou i ostatní postavy. Mít to v každé sérii těch 6 dílů, bylo by to ideální... ()

playboxguest

Jsem jediná komu nesedlo pobíhání Hamma kolem (nemyslím herce, ten byl skvělý, ale jeho postava a rozpravy se sebou, to mi nějak nesedlo)? Plusové body za scény ze sálu. Co se mnou dokázalo udělat trhání zubu a amputace nohy tupou pilkou, to se mnou nedovede sebelepší gore horůrek. PS: Všimli jste si, že má Radcliffe na stěně u dveří svého pokoje siluety totožné s těmi, co měla jako obrázky rodičů děcka z Lemonyho Snicketa? XD ()

Malarkey

Až nečekaně dobrá sranda se vyloupla na HBO Go, když jsem bádal nad tím, co bych si za seriál mohl pustit tentokrát. Blikalo na mě, že se jedná o poslední šanci, navíc o osm dílů po dvaceti minutách. Neváhal jsem. I Daniel Radcliffe čerstvě po Harrym a klasický Američan Jon Hamm byli pro mě jasnou nabídkou, která se v případě takového námětu neodmítá. Kdybych ale za ty léta už nevěděl, že Daniel se od Harryho role dokáže tak krásně oprostit, asi bych byl víc v šoku. Povedla se mu ta role mladého doktora dokonale. Stejně tak, jako se skvěl Jon Hamm, který se oprostil od těch jeho klasických amerických blockbusterových rolí a skočil si do Anglie na kurz brutálně černého humoru. Chvílemi jsem cítil odkaz na Černou zmiji, jen o dost brutálnější a jedovatější zmiji. ()

rikitiki

Heroický počin, který udělal z hluboce tragického příběhu celé země i několika jednotlivců dost drsnou grotesku. Na tenhle nezvyklý mix jsem si zhruba dva díly zvykala, ale pak jsem mu propadla. Dělat si legraci z tak hrůzných roků, jakými v Rusku byly rok 1917 a 1934, chce pořádné koule a tvůrci je měli. Epizodické historky oživují i vtipné vizuální gagy, nemluvě o dialozích. Zajímavé je vyloupávání se charakterů, kde hlavní hrdina v podstatě na celé čáře selže jako doktor i jako člověk, zatímco směšné figurky dokáží, že mají svou důstojnost. SHRNUTÍ: Začít praxi vesnického doktora na Rusi roku 1917? To můžete jen propadat zoufalství nebo se smát. ()

• Danie Radcliffe byl jako čtenář děl Michaila Bulgakova nadšený, že se mohl stát součástí tohoto seriálu. (Veronixxx)
  • Nejedná se o povídky smyšlené, nýbrž autentické, které prožil jejich autor Michail Bulgakov po dokončení studia medicíny, kdy byl poslán do zapadlé nemocnice v letech 1916-1917. (Veronixxx)