Poslední program

• Veľká Británia The Final Programme (viac)

Na pokraji jaderné katastrofy se vědci pustí do náročného výzkumu vzorce na klonování lidí, aby zabránili zániku civilizace. (Netflix)

bierce

Zvláštní, téměř zapomenutý snímek podle předlohy new age sf klasika Michaela Moorcocka. I přes poměrně nízký rozpočet disponuje působivou výpravou a hlavně skvělými, psychedelickými kulisami. Právě díky tomuto způsobu vykreslení blízké budoucnosti The Final Programme (aka The Last Days of Man on Earth) připomíná Kubrickův Mechanický pomeranč. S tím má kromě sci-fi motivu a vizuální stránky společnou ještě přítomnost herce Patricka Mageeho. Pokud jde o příběh, The Final Programme je značně odlehčený a rozhodně není tak myšlenkově závažný jako Kubrickův film. Hlavní postava, Jerry Cornelius je v podání Jona Finche kombinací tajného agenta a rockové hvězdy se způsoby anglického lorda. Společně s Miss Brunner, která v průběhu milostných aktů zřejmě pojídá a kompletně absorbuje tělesné schránky svých milenců, pátrá po mikrofilmu zachycujícím cestu ke stvoření nadčlověka, schopného vlastní reprodukce. Finále se odehrává v podzemní nacistické pevnosti a obsahuje mrazivou a zároveň vtipnou pointu, díky které je film trnem v oku příznivcům literární předlohy. Zajímavostí je, že hlavní role byla nabídnuta Micku Jaggerovi, který ji však odmítl, údajně pro přílišnou podivnost. Tohle je myslim nejlepší charakteristika The Final Programme, ale na rozdíl od jiných ''divných'' filmů se na tenhle dobře kouká a hlavně nenudí. ()

honajz2

Ta neustálá proměnlivost stylu u mě způsobila, že mi dlouhou dobu byly úplně ukradené postavy, příběh, humor a vlastně i všechno ostatní. Občas mě z tohohle "pasivního sledování" vytáhlo pár zajímavých a vtipných scén, kterých ale celkově nebylo tolik, aby mi to dojmy zachránilo. To až posledních cca 20 minut, kde mě to konečně začalo bavit sledovat (protože tam ta zvláštnost konečně vygradovala do něčeho, na co ten film má) a dočkal jsem se v nich i vtipné závěrečné pointy. A ty jsou vlastně taky jediný důvod, proč bych tomu nakonec tři hvězdy (byť hodně slabé) dal, ale čím víc nad tím přemýšlím, tím víc si myslím, že bych to zbytečně nadhodnotil. Prostě to holt šlo mimo mě a záměr tvůrců mi přišel spíš nefunkční než funkční, vlastně z toho nemám ani žádné silnější dojmy a popravdě si myslím, že si z toho časem nevybavím víc, než jen tu závěrečnou scénu. Ta je opravdu pamětihodná, ale ze zbytku filmu pak snad už jen scéna v labyrintu a ani u té si nejsem tak jistý... Zvláštní to sice je, což platí o formě i o postavách, ale jen za to vyšší hodnocení nedám. Lepší 2* ()

zelvopyr

Velmi zvláštní film, který je sice poměrně prostý stran příběhu, nicméně je vyprávěn úmyslně co nejnepřehledněji s použitím značného množství zcela "zbytečných" prvků. Zpětně nahlíženo, šlo jej odvyprávět za pár minut, stejně jako většinu ostatních mindfucků. Nicméně, navršením těchto zbytečností se povedlo dát příběhu fantastickou nihilistickou příchuť, kterou hezky podtrhla pointa. Film zhruba z těchto důvodu také zaslouženě zapadl :) Jo, a jinak samé klady, dobří herci, chytré až přechytřelé slovní přestřelky, halucinační rekvizity, volné zacházení s časem... ()

Willy Kufalt

Filmy oscilující na pomezi komedie a dramatu se u mě sice často těší oblibě, ale zdaleka ne vždy volba této kombinace ze strany tvůrců spěje k nejlepšímu výsledku. Tady to prolétání od občasného humoru k vážnému sci-fi tématu s poněkud odtažitým pojetím spíše spůsobilo, že jsem se až na dvě scény prakticky ani pořádně nezasmál, ani jsem se nedočkal žádného dramatičtějšího prožitku. Samotná témata civilizace na pokraji jaderné katastrofy či (přímo explicitního) vymývání mozků přinášejí sice nejen v rámci sci-fi žánru velký potenciál, ale tady byla občas podávana na můj vkus tak intelektuálně, že se tomu ve mě žádné působivější dojmy vyvolat nepovedlo. Z pokusu kombinovat intelektuální nádech s akčními scénami dýchala na mě ještě větší nefunkčnost, než z pokusu kombinovat thriller či drama s komedií a nepřehledně zpracovaný děj to vše dorážel. Na druhé straně, kdyby nic jiného, tak výtvarní stránka plná originálních futuristických kulis mě tu dokázala upoutávat po většinu času a to je nejspíš jediný aspekt, v rámci něhož Poslední program u mě obstojí i ve srovnání se zde víckrát zmiňovaným Mechanickým pomerančem (1971). V rámci britských sci-fi je tento snímek pro mě osobně spíše do počtu a celkově jeden z těch, z něhož mi po čase toho moc v paměti neutkví. Úplně nejvíc mě tu bavila trojice postarších vědců v kloboucích, zvláště jejich vtipné bloudění podivným laboratorním bludištěm. [60%] ()

Anderton

Jeden z najzvláštnejších filmov, čo som kedy videl. A nie je to dané tým, že by to tvorcovia tak zamýšľali, ale skôr ich neschopnosťou previesť zrejme dosť kvalitnú predlohu do adekvátnej vizuálnej podoby. Film je tak veľmi nevyrovnaný, čo najviac cítiť predovšetkým pri návšteve Grécka, ktorá je atmosférou úplne niekde inde ako zvyšok filmu. Ono aj tá záverečná dvadsaťminútovka je skôr ako z Bondovky, než z apokalyptického diela snažiaceho sa o vážnejšie filozofovanie nad osudom ľudstva. ()