Nařčení

Zaměstnankyně fast-foodové restaurace Becky je v práci a snaží se zvládnout další náročnou směnu, když tu zavolá muž, který se představí jako policista a chce mluvit s její manažerkou Sandrou. Podle něj Becky okradla jednoho zákazníka... Becky a Sandra nejsou zrovna kamarádky. Sandra je manažerka fast-foodové restaurace ve středních letech a teenagerka Becky je pokladní, která vážně potřebuje práci. Jednoho velice rušného dne (příliš mnoho hostů a příliš málo slaniny) zavolá policista, který obviní Becky, že ukradla zákazníkovi nějaké peníze z peněženky, což ona vehementně odmítá. Sandra, pod vlivem své manažerské zodpovědnosti, zadrží Becky v souladu s policistovým rozkazem. Rozjíždí se noční můra, kde se stírají hranice legality a rozumu. (oficiálny text distribútora)

Traffic

Compliance samozřejmě nelze vytýkat, že co ukazuje, je nereálné, protože se to skutečně stalo. To je sice skvělé alibi, ale neznamená to, že tuhle absurdní situaci ten film dokázal přesvědčivě podat. Když si zkusím představit, co by si s touhle výživnou story počal takový Cristian Mungiu, nemůžu Zobelův poměrně otrocký a místy nešikovný přepis hodnotit kladně. Jinak nevím, jestli jsou horší ti, co tady filmu napaří odpad, protože je to přece celé stupidní a nesmyslné, nebo ti, kteří sice chápou, že je to schválně, ale vymezují se vůči postavám jako "hloupým Američanům" nebo hloupým lidem obecně, jako kdyby oni do té skupiny zmanipulovatelných osob nikdy nemohli patřit. Dělá se mi z toho zle hned na několika levelech. ()

GrungeChild

Tomu říkám důkladná inspekce. Pěkně do naha slečinko, a jestli budete odmlouvat, přijde pořádný výprask. Pak mu ho můžete ještě ***, pokud mi tedy zatím nedojde kredit, a my to zanedlouho přijedeme prošetřit. Dementní, nelogické, uhozené? Rozhodně ano, ale v žádném případě ne nereálné. V dnešní době, kdy se každý bojí i o to málo, co má, v návalu hektičnosti a zmatenosti často rád vypíná mozek a nechává se řídit kýmkoli, kdo nad ním drží zodpovědnost, lze zmanipulovat s jistou dávkou talentu a umu téměř kohokoli. Stačí pouze chytře zvolit cílovou skupinu. Sledovali jste někdy podobné lidi? Já mám pocit, že kdybych jim zavolal, a řekl, aby daly všechny peníze z kasy do tašky na zadní sedadlo svého nezamčeného automobilu, tak se mě jen zeptají, jestli k tomu chci kečup nebo sladkokyselou omáčku. Nebudu dumat nad tím, v kolika skutečných případech šlo o komplikované znásilnění, a kdy si chtěli aktéři jen něco užít, aby to pak měli na co svádět, ale jako film je to natočené perfektně. Skvěle zakomponovaná depresivní a hektická atmosféra dnešní doby, uvěřitelné postavy a tíživý pocit marného vzdoru podmanivému hlasu šikovného pána na druhém konci linky, to všechno tam je. Pochybovat se dá o tom, jak úspěšná byla psychologická hra na diváka, a zda by tomu neslušelo více dokumentární pojetí, ale osobně si myslím, že ne. Příjemné, chytlavé, zábavné a provokující 4* ()

George Stobbart

Ten typ filmu, pri ktorom je po prečítaní obsahu viac-menej jasné čo a ako sa bude až do konca diať. A v tomto prípade ide o nekonečnú prehliadku ľudskej stupidity, v čom som si myslel, že bude pre rok 2012 kraľovať The Divide. Compliance je však ešte väčším extrémom, ktorý znásobuje fakt, že ide o reálnu udalosť, ktorá sa stala dokonca niekoľkokrát. Takže to zase raz iba poukázalo na to, akí sú amíci retardovaní a hoci to niektoré submisívne či citovo labilné povahy môže chytiť za srdce, mňa to po celý čas len rozčuľovalo. ()

Terzeus

Compliance je dokonalý a nepriestrelný argumentačný film k tvrdeniu, že mnoho ČSFD užívateľov filmy proste nechápe alebo sa na ne pozerá len cez jeden špecificky zakomplexovaný uhol pohľadu a síce, že vo všetkom hľadajú len to či je to nelogické alebo či to je klišé. Teraz sa jedná o ten prvý prípad. A ako je už jasné, ČSFD užívatelia s pár výnimkami sú skrátka nekritický a film vnímajú len príliš subjektívne, viditeľne aj bez širších vedomostí o filme ako umení a jeho rôznorodosti, širokosti a hlavne účelu. A celé to je o tom, že niektorí skrátka nepochopili účel. Film sa snaží verne ukázať to, že ľudská psychika obyčajných ľudí môže byť ohnutá a ľudia dokážu spraviť mnoho vecí, nad ktorými by za normálnych okolností ani nepremýšľali. Argumenty, že je to stupídne a nelogické môžem rozprášiť viacerými (a pozor!) aj vedeckými tvrdeniami. Stačí sa pozrieť na Stanfordský experiment. Zdanlivo neškodná psychologická "hra" sa skončila doslova vo vymývaní mozgov. A Compliance robí rovnakú prácu, parádnymi hereckými výkonmi odzbrojuje, absurdnosťou a zároveň psychologickým terorom celej situácie zasahuje a jednoducho som pri ňom cítil skazené, zlé emócie z toho, čo vidím. A to bol účel, ako som vravel, poukázať na krehkosť ľudskej psychiky v úžasnej dramaturgii a špičkovom herectve. 90% PS: U filmov občas pomôže ak od nich nikdy nič neočakávate a necháte sa viesť tým, čo sa vám snažia povedať a akým spôsobom to robia. Compliance svoj účel zvládol brilantne. PS 2: Škoda, že nie je možnosť vidieť ho na plátne. ()

Hitman_47

Koukat se na to pouze s informací, že je to thrilleroidní drama, které má nálepku "dle skutečné události", tak to sjedu, že scénář psal naprostej idiot a pak ty debilní kecy o "iracionalitěhloupostiblablademencijábychsetaknezachovalblabla", jenže ten nápis na začátku vůbec nelže (jak je dneska dobrým zvykem, že se to tam napíše jen proto, aby se to lépe prodávalo). To, co se v Compliance děje je boužel všechno pravda. Můžete se kouknout na youtube a vyjede vám deseti minutový záznam z interview, které se odehrává v závěru filmu ... spolu s opravdovými záběry průmyslové kamery. Doporučuju před zkouknutím Compliance si těch deset minut udělat ... už jen tohle kratičké video by vám mělo udělat mírně nevolno. A stejně vám potom bude, když budete koukat na film... jelikož budete tušit (nebo spíš přesně vědět), co příjde. Aneb jak dopadá hloupost spojená s ovečkovitostí v praxi .. ()

• Snímek je založen na skutečných událostech, které se odehrály před několika lety v síti McDonalds. Video z bezpečnostních kamer později uniklo na internet. (Dlee)