Stará puška

• Česko Stará puška (viac)

Blíží se konec války a Němci chvatně opouštějí okupovaná území jižní Francie. Městečko Montauban brzy volně vydechne, ale zatím se po ulicích ještě ozývá střelba a z poražených je cítit vztek a strach. Doktor Julien Dandieu se rozhodne poslat svou milovanou ženu a třináctiletou dceru Claru na venkov, na jejich starý zámeček, stranou od hlavního tahu německých vojsk. Když si ráno přijede pro svou rodinu, čeká ho nevyslovitelná hrůza. A Julien se rozhodne své blízké pomstít. (Levné knihy)

Šakal

Kdo by to do toho Philippa Noireta řekl že. Nedovedl jsem si to představit, ale nakonec musím uznat, že jako mstitel vykonávající pomstu za vyvraždění své rodiny ( manželky s dcerou ) ,likvidující jednoho nácka za druhým podává fascinující výkon a je to především on, kdo táhne celý snímek. Nikdy nemůžeme vědět, jak bychom se v dané situaci zachovali, ale musím říci, že scéna s vyvražděním byla podána tak sugestivně ( vidíte to čiré zoufalství v Noiretových očích ) a vy si řeknete, že nic jiného než odveta nepřipadá v úvahu a Noiretovu doktorovi Julienovi fandíte až do úplného závěru a prožíváte vše s ním. Za zmínku určitě ještě stojí vynikající Roubaixův hudební doprovod, ten se vám dostane pod kůži, za to vám ručím. ()

Chrustyn

Slušný, avšak docela utahaný snímek. Dá se říci, že se jedná o klasický film o pomstě za smrt blízkých, avšak tentokrát zasazený do prostředí druhé světové války. Philippe Noiret je výborný a svoji postavu zahrál velice přesvědčivě ale i když tady ostatní vychvalují skvělé akční scény já se nudil a to, že se tady párkrát vystřelilo to nezáchrání. ()

Big Bear

No, jsem celkem zklamán. V rámci zdejší záplavy hvězd jsem čekal film, který mi vyrazí dech. To že se Dr. Dandieovi něco přihodí a že to bude pěknej průser jsem tušil od prvopočátku. Že to bude zmasakrování celé vesničky (německá specialita, kterou nejen ve Francii aplikovaly zejména jednotky SS drážděné partyzány k nepříčetnosti) jsem nečekal a celkem mne to dostalo. Celkem pochopitelně Julien po prvotním otřesu vyleze na starou hradní věž a sundá odtamtud loveckou brokárnu po otci aby se pomstil. I první odstřelenej Nácek byl ještě uvěřitelný... Jenže pak začne chirurg kosit jednotku SS na čisto (pravda po jednom) jako by to byla parta taťků z lidovejch milicí. Když k hradu dorazí první auto s odbojáři, Dandieu zapře Němce na hradě aby je měl jen pro sebe.. ! Závěr s plamenometem byl fakticky jak z Ramba a v jeho prospěch hovoří jen to, že Rambo byl natočen o hodně let později... Také mi vadil ten přehšel flashbacků... Já být u okna a koukat na ožralé Skopčáky co mi zabili rodinu, asi bych si zrovna v tu chvíli nepromítal v hlavě jak jsem se se ženou potkal v kavárně... Neříkám, že to mělo být bez nich, ale jinak bych to seskládal... I když Julien hrad dobře znal, prostě jsem téhle velké francouzské pomstě nevěřil. Co oceňuji, je že když už jednotka na zámku měla zaparkovaný polopás (americký M3A1) filmaři jej alespoň opapundeklovali tak, že na letmý pohled vypadal jako SDKFz.... Závěrečné (konečně) slzy na závěr po dobře odvedené řezničině mi také přišly laciné... Když to shrnu, bylo to koukatelné, hlavní herci fajn (Noiret, Schneider), příjemná byla i melancholická klavírní úvodní melodie, ale jinak... Když to shrnu je to u mne jen za tři náboje do brokárny se sekaným olovem. * * * ()

Slartibarkfast

Doktor Dandieu pracuje v nemocnici, kterou řídí německá válečná mašinerie. Přesto se snaží pomáhat všem a jeho postavení mu to dovoluje. Když Němci prohrávají válku a prchají v houfech, pošle svou rodinu na venkov, aby je ušetřil běsnění stahující se války. Od tohoto klidného doktora, který navíc složil Hippokratovu přísahu, by to jistě nikdo nečekal. Když ale Němci prolijí krev jeho blízkých, udělá vše, aby je pomstil. Nevím, zda lze nazvat tento snímek komorním dramatem, ale mně přišlo, že tohle kruté drama o pomstě, které jsme svědky, se tak nějak minimalisticky tváří. Atmosféra je dusivá a každý divák se nejednou vžije do role doktora Dandieu. Mistrovsky zahráno. Škoda jen trochu lacinějších efektů, ale i tak jsou dost věrohodné, aby nahnaly hrůzu a děs. Skvělá klasika. 90% ()

Kimon

Kdybych zde napsal cokoliv oslavného na herecký výkon Philippe Noireta i Schneiderové, nedokázal bych nikdy dostatečně vyjádřit pocity, které jsem měl po shlédnutí tohoto dramatu. Na každého diváka, který má v sobě pevně zakořeněné charakterové prvky spravedlnosti a nenásilí musí nutně tento snímek silně zapůsobit. Prostě, ... tohle chce vidět a filmově prožít. ()

• V "roli" obrněného transportéru SdKfz. 251, jenž je v České republice známý pod názvem HAKL, slouží přestavěný americký transportér M3A1 Half-track. (bejkovec)
  • Film byl ve Francii vřele divácky přijat – v celé zemi jej vidělo přes 3 miliony diváků a v Paříži téměř milion diváků. (Duoscop)
  • Ve finální scéně, kdy v pokoji šlehají plameny, se v záběru na zlomek sekundy objeví člen natáčecího štábu s hasícím přístrojem. Lze ho zahlédnout na pravé straně obrazovky. (Aelita)