Hrôzostrašný Dr. Phibes

• Česko Ohavný Dr. Phibes (viac)

Doktor Phibes měl jednoho dne autonehodu, která mu změnila život. Při autonehodě přišel o svou ženu a ztratil půlku obličeje. Měl strašný vztek na doktory, kteří operovali jeho ženu a vyčítal jim že ji nezachránili. Doktor Phibes se chtěl doktorům pomstít tak, že na ně pošle morové rány jako v Egyptě, které by je zlikvodovali podle bible: mraky kobylek, armády žab, regimenty krys a další... (JayCZ)

Litsarch

Moc krásný snímek a skvěle zpracovaný děj. Vincent Price v roli Dr. Phibese doslova exceluje a interiér jeho domu je místy opravdu nádherný (mechanická kapela např.). To, že deset morových ran knize Exodus neodpovídá je naprosto jedno, jelikož i tak se jedná i moc dobrou podívanou. Film si udržuje parádní, mysteriózně hororovou atmosféru po celou stopáž a své místečko si zde našel i dobře použitý černý homor. "Pánové, nemůže být v tomto klubu chvilku ticho?" :) Celkem bych se i vsadil, že zde trochu čerpal Wan inspiraci při SAW, aspoň tedy maska žáby a některé ostatní části filmu (a není jich málo) mi ho dosti připomněli. Taktéž odkazy na starší filmy zde divák najde. To vše uzavírá moc dobrý, až parádní, konec. The Abominable Dr. Phibes se tak pro mě stává do budoucna sázkou na jistotu! ()

Bloody13

Hodně podařený kousek. Snímek vzdává hold gotickým hororům studia Hammer a sytě barevným nasvícením zase staré italské škole, ale záměrně připomíná i jiné klasiky žánru, častou hrou na varhany pak hlavně Fantóma opery. Vincent Price exceluje coby ohavný doktor Phibes, který podle deseti egyptských ran vraždí kolegy z oboru. Na stopě mu je detektiv Trout, který svým zdánlivě přihlouplým ztvárněním vnáší do příběhu vítané odlehčení, místy dokonce až humorné prvky. Samotné vraždy nejsou sice realistické, je jich však dostatek a nepostrádají nápad. Moc příjemný horůrek. ()

ClintEastwood

Naivní, ale o to zábavnější hororová vyvražďovačka, ve které září Vincent Price. Že se tvůrci Sedm i Saw možná inspirovali právě zde, už bylo zmíněno, já bych jen dodal, že je to slušný a nápaditě zábavný snímek z poctivé staré školy. Pro fanoušky žánru povinnost, i když si přiznejme, že Dr. Phibes zřejmě nikoho pořádně nevyděsil ani v 70. letech, kdy vznikl. ()

Anderton

Horor, ktorý sa nedá brať vážne, pretože ho do istej miery neberú vážne ani tvorcovia. Dokonalý čierny humor oživuje predvídateľný, ale veľmi vynaliezavý scenár. Takže sa stále znova a znova tešíme na to, aký typ vraždy prispôsobený 10 ranám Phibes pre svoju ďalšiu obeť vymyslí. A medzi tým, niekedy aj počas vraždenia, spomínaný dokonalý humor, či už vizuálny alebo slovný. Logika nefunguje vôbec, ale aj to je súčasťou tejto precíznej, vysoko štylizovanej a gýčovej hry. Pokiaľ sa často spomína, že sa v snímke vzhliadli tvorcovia série Saw, treba dodať, že film možno milujú aj tvorcovia Seven. ()

liquido26

Skutečně celkem originální horor. Tím nemyslím příběh jako takový, protože pomsta šílence za smrt manželky příliš originální není, ale to pojetí. Doktor Phibes skvěle zahraný Vincentem Pricem a jeho Henchgirl jsou skutečně vraždící páreček k pohledání. Vraždy podle biblických morových ran jsou nápadité a originálně koncipované. No a ten zbytek je také poměrně bizardní - např. ta Phibesova vilka s umělou kapelou, opalování obličejů voskových figurin atd. ()

• Ve snaze získat větší publicitu byl tento film inzerován jako stý celovečerní film Vincenta Price. (Chatterer)
  • Během natáčení byly Phibesovy repliky čteny nahlas členem štábu. (liquido26)
  • Netopýři, kteří mají na svědomí jednu z vražd, se ve skutečnosti živí pouze ovocem a lidské maso by nejedli. (liquido26)