Není nad Jimmyho

• Česko Největší hra Jimmyho Grimbla (viac)

Patnáctiletý Jimmy Grimble z Manchesteru to nemá jednoduché. Ve škole jej šikanují agresivní spolužáci, doma si nemá co říct s novým přítelem své matky. Ani ve fotbale se mu příliš nedaří, a když je s dívkou Sárou, která se mu líbí, strašně se stydí. Radost mu přináší jen fandění fotbalovému klubu Manchester City. Bohužel však bydlí ve čtvrti, která preferuje Manchester United. Jedinou Jimmyho oporou je školní trenér Eric, bývalý úspěšný fotbalista, který také potřebuje povzbudit sebevědomí. Jimmy má talent pro hru, avšak před publikem je bezradný a nejistý. Když jednoho dne získá staré kopačky, které jsou údajně kouzelné, nevěří, že by to mohlo nějak změnit jeho život k lepšímu. Důležitý zápas o školní pohár je pak pro něj první příležitostí zjistit, zda kouzelné kopačky nosí štěstí. Film vypráví o vítězství mladého outsidera nad svým strachem s porozuměním pro potíže teenagerů. Vážné téma školní šikany zajímavě kontrastuje s pohádkovými prvky příběhu, které se prolínají se všední realitou. Lewis McKenzie, jemuž lze věřit každé slovo, prokázal ve své první roli jako Jimmy Grimble syrový a přirozený talent. Také ostatní postavy jsou v podání zvučných jmen britské provenience velmi uvěřitelné. Zajímavá vizuální stránka přispívá spolu s moderním hudebním doprovodem k magické atmosféře, v níž se neuvěřitelné může stát skutečností. (oficiálny text distribútora)

eraserhead666

Nesnáším fotbal. Filmy o fotbalu mě nebaví. Naštěstí se tohle ze začátku tvářilo alespoň jako povedená a humorná komedie, tolik vychytaných vtípků v první půlhodince filmu jsem už nějaký čas neviděl. Jenže pak je fotbalu věnováno stále více místa (což by mi zase ani tak moc nevadilo, tady to bylo, alespoň do závěrečného zápasu, často i humorné a podané tak nějak i zábavně) a film se čím dále bořil do klišovitého romantického dramatu a vyvrcholil ultratřeskutým happy endem. Navíc, děj byl strašně předvídatelný (člověk by si až mohl vsázet na to, jaké klišé ještě přijde na řadu) a bylo v něm neuvěřitelně moc náhod. No, celé to ale tak nějak bylo zkouleno do dívatelného filmu na popracovní večer, který párkrát i rozesmál (slepý chlápek, který chodí na fotbal už 40 let, ale ještě prý neviděl ani jeden gól). Čistý průměr, pro tu předvídatelnost a klišovitost ale musím zaokrouhlit dolů. ()

Rakosnicek77

No nevím jak velká povinnost je tenhle film, pro všechny fotbalové fandy, ale já sám jakožto fanoušek sportovních filmů, jsem s tohoto filmu nadšený moc nebyl. Kdyby šlo o klasickou sportovní záležitost, tak dejme tomu, ale kouzelné kopačky? To už jsme přece úplně někde jinde. Nehledě na to, že film, ve kterém dává regulérní góly rozhodčí, nemůže člověk brát moc vážně. Byla to velká nadsázka a trošku naivita. ()

jitrnic

¨Laciné televizní sportovní drama, kde najdete všechna myslitelná klišé tohoto žánru, charaktery typu zlý závistivý hezoun, který se svojí zlou partou šikanuje hodného hlavního hrdinu a ukradne mu boty, hodné nebojácné děvče, zlý otčím, hodný otčím - zkrátka maximálně zjednodušený svět o dvou barvách a já takové filmy zkrátka nemám rád. Pliju na Českou televizi, která dává dětské sportovní pohádky v hlavním vysílacím čase. ()

GTS_PUNK

Režisérsky počin Johna Haya z roku 2000 je do veľkej miery vzdaním pocty futbalovému klubu Manchester City. Príbeh o outsiderovi Jimmym Grimbleovi (Lewis MacKenzie) a čarovných kopačkách, ktoré vlastne tak úplne čarovné nie sú, je typickým príkladom rozprávkového poňatia filmu s ponaučením. Takmer šablónovitý spôsob rozprávania príbehu, v ktorom sa hlavnému hrdinovi najprv v ničom nedarí, až nakoniec dosiahne všetko, čo chce, si môže podať ruku s minimálne stovkami ďalších filmov a tisíckami rozprávok. Jediným špecifikom tejto snímky je jej zasadenie do futbalového prostredia. Keďže je príbehovo jasné, že sa na záver všetko na dobré obráti, z pohľadu diváka je oveľa zaujímavejšie všímať si vedľajšie aspekty, ktoré film ponúka. Najviac zo všetkých pravdepodobne zaujme pomerne zvučné herecké obsadenie (Robert Carlyle, Ray Winstone, ale aj Ben Miller), ktoré tu však stvárňuje síce iba vedľajšie, ale pre film ako celok dôležité postavy. Pozoruhodné je, že pre predstaviteľa hlavnej postavy - "ušaté torpédo" Lewisa MacKenzieho - ide o jedinú veľkú rolu, ktorú vo svojej kariére stvárnil, keďže, ako naznačuje jeho filmografia, s herectvom (minimálne pred kamerou) krátko po vydaní snímky skončil. Bobby Power, ktorý hrá Gordona Burleyho, zasa vyzerá ako beta verzia Bastiana Schweinsteigera. Divácke oko má silu zaujať aj manchesterská výprava, silno "páchnuca" začiatkom nového milénia. Spomedzi všetkých raz výborných, inokedy zas odpudivo vyzerajúcich lokácií, najväčšmi vyčnieva bývalý domovský stánok "Citizens" Maine Road, s ktorým sa spájajú aj legendárne koncerty tamojších Oasis. A hoci ich hudba vo filme neznie, výber britpopu, elektroniky a ďalších žánrov z prelomu tisícročí, ktorý predstavuje soundtrack Hayovho diela, je jednoznačne tým najlepším, čo táto rozprávka (oprávnené označenie) ponúka. There's Only One Jimmy Grimble je predvídateľný stereotyp vo futbalovom šate s nesympatickým hlavným protagonistom, ktorý je ako celok veľmi slabým dielom. Ak človek nechce prísť o čas, no zároveň chce z tohto filmu okúsiť to najlepšie, stačí, keď si pustí jeho soundtrack. Chvalabohu, že Jimmy Grimble je len jeden. ()

dopita

Příběh o školním otloukánkovi(uchoplesk jak hrom), kterej má rád fotbal. Od jednej bezdomovkyně dostane „kouzelný kopačky“ a v turnaji školních týmů mu to jde líp, než se mu kdy snilo. Nástin děje je tuctovej, závěr je předvídatelnej, ale natočeno je to velmi dobře a svižně. Fotbalový scény jsou sice docela směšný (hlavně poslední gól) ale ani to nevadí. Silný tři ***. ()

• V době uvedení filmu byl Manchester City druholigovým týmem. (Indy21)