Skúška

(festivalový názov)
  • Česko Zkouška (festivalový názov) (viac)

Revolučné vzplanutie z jesene 1956 bolo udusené a Maďarsko ovláda atmosféra strachu a špicľovania. A tak aj mladý agent Jung, ktorý navonok funguje ako súkromný učiteľ, prechádza testom spoľahlivosti, ktorý vedie jeho nadriadený a priateľ Markó. Pohybovať sa v prostredí, kde sú špehovia sami špehovaní, vyžaduje značnú ostražitost a schopnosť rýchleho úsudku. Prispieva to nielen k sústavnému napätiu, ale aj k dynamike inak komorného filmu. Na prvý pohľad klasický príbeh o tragickej etape maďarských dejín stojí medzi žánrovým spletencom, osobnou drámou a dokumentom dobových pomerov. Tie vykresľuje s dôrazom na praktiky tajnej polície, nezabúdajúc na intímny rozmer, ktorý nemožno oddeliť ani od najodťažitejších totalitných praktík. A tak proti sebe stoja nielen kolegovia, ale aj priatelia, a jedna z roví ich vzťahu bude musieť ísť stranou. Ktorá to bude? A môžu byť veci ako predtým. (Festival slobody)

LudaB1905

MFF Karlovy Vary:) jeden z filmů, na který jsem se již před festivalem velmi těšil, mě opravdu nezklamal a potěšil a od začátku do konce jsem si ho užil a poslední úžasný zvrat na konci filmu, jen přidal další velmi kladné body a po kratším časovém úseku jsem se rozhodl mu dát místo 4, přeci jen 5 hvězdiček:) ()

bassator

47th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2012 - EAST OF THE WEST - FILMS IN COMPETITION - Na Východ od Západu - soutěžní sekce (A vizsga / THE EXAM / Zkouška) - Film začal a rozvíjel se přesně jak sem chtěl. Nebylo od první chvíle jasné jak se bude ubírat, jak bude pokračovat, ... . Jenže pak nastal nějaký zlom a začalo mi být úplně jasné, že není vše tak jak to na první pohled vypadá, že zkoušený Jung nebude tím pravým kdo má být zkoušce vystaven. A vše tak dopadlo v lehce nedopracovaném závěru, kde se žádné překvapení nekonalo, žádné velké zvraty nenastaly. To je to co mi tu scházelo. Něco trochu překvapivějšího. Ale jinak spokojenost je samozřejmá... - 4. 7. 2012 - kino Pupp - Karlovy Vary - 80% ()

billyador

kviff film 22- kazda zeme byvaleho vychodniho bloku potrebuje svuj "antiSTB" snimek a madari ten svuj maji opravdu povedeny. presvedcive napinave drama, kde do posledni chvile nevite....zaverecna smrst zvratu je velice dobre ukocirovana a rozhodne to nepusobi zmatene, naopak dobre sedi do pribehu a kdo ma nakoukany spionazni thrillery, bude uz notne dopredu tusit, jak to dopadne. Reziser pred zacatkem rikal,ze film tocili s velkou pohodou a totalne vysmatym tymem v ramci jednoho velkeho nataceciho mejdanu. Tahle odlehcena atmosfera prostupuje i do jinak docela mraziveho deje a ono to fakt funguje. Napriklad Zivoty tech druhych, vas celou dobu drzi v napeti a ponurosti, Zkouska ne, ta vam nabidne i pomerne lidsky dej, skoro az rodinna atmosfera, pri nemz v urcitych chvilich budete s stbaky i tak nejak soucitit, nebo je chapat, a v zaveru klasicky prijde pecka, ktera vam vysvetli,ze jakekoli sympatie s kymkoli v tomhle zverskem konglomeratu jsou pro ostudu. ()

dr.fish

Řemeslně myslím dobře natočeno, pěkně se na to kouká. Přesto mi to připomínalo spíš epizodu z cyklu "Velmi uvěřitelné příběhy" než vážnou story o práci tajné policie. Myslím, že tady byla snaha o filmovou cenu, stravitelnost pro západního diváka nepoznamenaného praxí StB či jiných humanitárních organizací. Je to taková limoška, thriller na efekt. Ale zase vůbec ne špatný. 70% ()

Sarkastic

„Zkoušíme, jak se subjekt zachová pod tlakem. To byl ten tlak, v pořádku. Ale pokud to půjde takhle dál, nemohu se za Junga zaručit.“ - „To je ono. To je přesně ono. Snažíme se docílit situace, kdy je subjekt přinucen vybrat si mezi povinnostmi a emocemi. Moskevská metoda. To je to, co používáme.“ A moskevská metoda spuštěná o Vánocích je připravena sklidit své ovoce…Maďarská zkouška rozehrává velmi povedenou špionážní hru, ve které motivace všech postav zůstávají dlouho zastřené a rychle se také mění fakt, kdo je zrovna na koni. A ani tím si divák nemůže být tak úplně jistý, protože to může být jen na oko. A třeba je všechno trochu jinak. A mě tahle hra tvůrců s divákem bavila. Stejně jako atmosféra snímku plná lehkého napětí, strachu a nedůvěry. Samozřejmě z toho zároveň mrazí, protože málokterý film tak dobře ukazuje praktiky totalitního režimu a jeho paranoidní potřebu „prověrek“. Za mě to bylo milé překvapení a solidní 4* navrch. „Jung je nejlepší. Pokud má aféru se ženou, vždy k tomu má důvod, a láska to není…“ ()

• Film získal roku 2012 Zlatého Huga na Mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu v kategorii filmů začínajících režisérů. (JoranProvenzano)

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012

Ve dnech od 29. června do 7. července se uskuteční již 47. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Na nejvýznamnější filmové akci ve střední a východní Evropě budou mít diváci… (viac)