Eryk, hrdina filmu, je postavou z rodu Daniela Plainviewa (Až na krev) či estébáka Antonína (Pouta). Je to zarputilý muž se zjevnými vnitřními démony a ve svém okolí probouzí trochu strachu i dojem inspirativní nezdolnosti. Na začátku snímku přijíždí na osamocený statek. Touží být sám, ale jeho klid i neurčité plány mu naruší žena. Eryka charakterizuje vytrénované tělo a bystrý zrak stejně jako jeho otupělé city, které režisér ilustruje prostřednictvím světa plného malých záhad. Erykovo chování i jeho vztah se vzpouzejí rozumovému vnímání. Film se díky tomu dotýká elementárních otázek lidské existence, její pudovosti, ale i toho, jak ji poznamenávají konkrétní zážitky. Ty režisér odhaluje pozvolna, a navíc nabízí řadu způsobů, jak je vnímat. Šílené vzpomínky vedou k šíleným činům, které však zůstávají zahaleny aurou tajemství, pokud jde o jejich povahu i morální ospravedlnitelnost. (MFF Karlovy Vary)

Mulosz

Zhruba čtyřicetiletý Eryk je bývalý voják, který si přichází odpočinout a načerpat nové síly na osamocený statek. Ve válce ztratil schopnost mít a projevit jakékoliv city či něhu. Zato neustále oplývá vynikající fyzickou kondicí, postřehem a schopností bystře reagovat na podněty okolo. Jediný kontakt s okolním světem má se záhadnou mladou ženou, která ho jednoho dne nezvaně navštíví, a s hlasem svého nadřízeného, který mu posílá vzkazy nahrané na magnetofonové pásce. Pečlivě vyprávěný příběh nejprve pozvolna odhaluje Erykovu značně narušenou psychiku, až nakonec vygraduje v dramatické finále a nečekané rozluštění samotné Erykovy existence. Jan Jakub Kolski je již od svého debutu Pohřeb bramboru (1991) ústřední postavou duchovního proudu v současném polském filmu. Zabít bobra se stylově velmi odlišuje od jeho dosavadní tvorby. Oplývá dynamickou formální stránkou, která jde zcela v kontrastu s pomalým a postupným odkrýváním informací divákovi. Přesto však ani z tohoto filmu nemizí ona pověstná Kolského duchovní složka. Kromě jako vždy zručné Kolského režie je hlavním tahounem filmu Eryk Lubos, herec dosud se objevující především ve vedlejších rolích zejména gangsterů a kriminálníků (mistr odpustí, ale má na to ksicht). V historii karlovarského festivalu jde o jednu z nejzaslouženějších cen pro nejlepšího herce. ()

sochoking

Film som nepoznal a stiahol som si ho kvôli Eryk Lubosovi, ktorého mám rád i napriek jeho vidláckemu ksichtu. Ale k môjmu prekvapeniu ma nenormálne bavila postava 'mladej' , ktorú stvárnila, mne doposiaľ absolútne neznáma, Agnieszka Pawełkiewicz. Ja tento typ hravých dievčat mám veľmi rád a bolo jasné, že filmu udelím štyri. Ale to prišiel koniec, ktorý som absolútne nečakal a z ktorého mi spadla sánka! 90% ()

bassator

47th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2012 - OFFICIAL SELECTION - COMPETITION - Soutěžní sekce (Zabić bobra / TO KILL A BEAVER / Zabít bobra) - Herecké obsazení tohoto filmu musel (snad) vymýšlet s prominutím nějaký "magor". Nevím jestli tohle mělo působit věrohodně, mě to přišlo víc než ustřelený mimo. Nebo mi to spíše připadlo jako pěkný sen starého pedofilního páprdy který si v něm představuje jaký je James Bond a jak se na něj lepí pěkné holky (v jeho pedofilním případě děti). No a za toto dostat nějakou cenu to je pro mne nesmyslnost čí bláznovství... - 3. 7. 2012 - kino Thermal - Velký sál - Karlovy Vary - 15% ()

iz67

Rozhodně to není úplně špatné. Ale je to hodně špatné. To, že každý musí tušit už od začátku, že s Erykem není něco v pořadáku, není ta největší potíž. To špatné je právě v realiích kolem Eryka, které jsou vystaveny proto, aby Erykovy běsy vynikly. Bohužel tyto reálie nefungují a jsou jen trapně prvoplánové (milostný vztah s dívkou, z ničehož nic se vynořivší její problém zneužívání otcem, vztah k bobrům (?!), atd.). Díky tomu se z filmu stává pouhá etuda (byť dobrá) herce Eryka na postavu hotového rozloženého Eryka. ()

Ihuj

Polský snímek o ruském veteránovi, který žije po svém. V Polsku. Na samotě v lesích. Záhy po začátku filmu navazuje zábavně podaný vztah s mladičkou domorodkyní. Hádankový film, ve kterém nechybí konspirace, boj s teroristy, boj s bobry, sex, jadrná polština, šílenství ani humor. Dvakrát střihař potměšile protáhne scénu jen proto, aby se obecenstvo v kině mohlo dosmát a dotleskat. Takový film by potřebovala natočit i naše Republika. Slováci si střihli podobný ve Viditeľném svetě. 77% ()

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012

Ve dnech od 29. června do 7. července se uskuteční již 47. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Na nejvýznamnější filmové akci ve střední a východní Evropě budou mít diváci… (viac)