Houbaření

(festivalový názov)

Politik Aadu si vyrazí s manželkou do lesa na houby právě v den, kdy je novinářem telefonicky konfrontován ohledně podezření z korupce. Shodou náhod se spolu s manželským párem ocitá v autě i namyšlený rockový idol Zäk. Místo, jež žena k houbaření vybrala, je plné výletníků, a tak se Aadu rozhodne vyhledat klidnější lokalitu. Les, který nakonec najdou, je však možná až příliš hluboký a nehostinný, nalézt cestu ven nemusí být tak jednoduché… Satirická tragikomedie s prvky osvěžujícího černého humoru je celovečerním debutem estonského režiséra a scenáristy Toomase Hussara, který si bere na mušku často bezohledné jednání současných politiků či mediálních hvězd, ochotných jít kvůli moci a popularitě přes mrtvoly. (MFF Karlovy Vary)

J*A*S*M

Vítejte u nás v lese. Strašná sranda. Takovéhle cynické černé komedie s neodolatelně zpruzenou hlavní postavou (politik, na kterého právě praská skandál s financováním rodinné dovolené za státní prachy) prostě miluju. Neztratí se ovšem ani ostatní postavy. Respektive ztratí, ale víte, jak to myslim ... :D Zkrátka velmi milé festivalové pokoukání. A pokud občas chodíte na houby, je to jenom plus. Pak velmi niterně pochopíte motivace postav (například ten závistivý pohled do košíku plného křemenáčů jiného houbaře, který rázem změní vaše odhodlání se pro dnešek na houby vykašlet a radši jít zpátky k autu). (Cinema Mundi 2013, Brno) ()

MontyBrogan

Geniálne absurdná komédia, ktorej som na chuť prichádzal veľmi pomaly, no nakoniec som ju hltal, ako vodu z hrnčeka nájdeného v chalúpke, po noci strávenej putovaním lesom. Spočiatku na mňa humornosť hlavnej zápletky pôsobila celkom rozpačito. Tá pozostávala zo situácie, kedy sa dospelých ľudí, dokonca nie obyčajných, ale známych osobností (mohli by sme na to mať nejaký podobne výstižný výraz, ako je v angličtine public figures), začala zmocňovať panika už asi po desiatich minútach, odkedy zistili, že sú stratení v lese. Ako náhle som však pristúpil na túto hru, vtipné mi bolo zrazu všetko. Nezvyčajný humor sa síce neprestával stupňovať, ale keď prišla do toho magického lesa armáda, myslel som, že ma nemôže prekvapiť už nič. Ale ten "seriózny" koniec? No výsmech celému svetu; od vidláka, ktorého zjavne v novinách zaujímajú iba negatívne informácie; cez rockovú hviezdu s drsným emo-imidžom len navonok; až po farizeja s ľudskou tvárou v hlavnej úlohe. Toto všetko a ešte oveľa viac uvidíte zajtra večer v hlavných správach, hneď po spravodajstve o počasí od veštice Teodory, a pred reality show XXX Factor - horúce detaily zo súkromia našich politikov. _ Videné v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní so svetovou kinematografiou. ()

S.Quentin QUALE

Úplně pohodový filmek, který kdyby malinko přitlačil na pilu, a že možností bylo, dostal by ode mě v klídku féroý čtyry hvězdy. Takto jsem se sice pobavil sledováním zajímavých postav a jejich povětšinou zkažených charakterů, no příběh sám o sobě za moc nestál, načež mdlý závěr jen podtrhnul spíše nadprůměrné tři muchomůrky. Nebojte se toho, ale taky nečekejte nic extra. Rozhodně se nejedná o nějaké psycho, jak by mohl napovídat cover a thriller mezi žánry. 65% ()

Madsbender

V istých veciach prefíkaná a pozoruhodne (obrazovo, zvukomalebne) zovretá estráda na tému "Vitajte v džungli". Spoločenská metafora naruby - i keď sa to miestami nemusí zdať, tou skutočnou divočinou je opäť civilizácia, v ktorej sa odohráva politický kabaret a kam sa v cynickom závere postavy navracajú. 80% [Challenge Tour 2015: 30 dní so svetovou kinematografiou] ()

Sarkastic

„Vypadá to, že tu nikdo není.“ - „Možná jen spí.“ Svoji zápletkou může film lehce připomínat nejednu vyvřažďovačku, ale Houbaření jde svoji vlastní cestou a pohrává si s divákovým očekáváním. Mix satiry, černé tragikomedie a prvků thrilleru/hororu je zabalený do hávu svérázné absurdity. Pokud tedy někdo očekává, že bude brečet smíchy či si naopak hryzat nehty napětím, je na špatné adrese. Divák se spíš po většinu času škodolibě usmívá (nebo alespoň u mě tomu tak bylo) a čeká, co z toho vyleze (přičemž nasává prapodivnou atmosféru vhodně podporovanou hudbou). A že hodně zvláštní konec lze asi jen těžko odhadnout (nebo naopak lehce, podle toho, kam očekáváte, že se příběh vyvine), v každém případě si díky němu viděné trochu přehodnotíte. Pár detailů mě rušilo (nevyužitého chlápka od hovnocucu, „projev“ mužů v zeleném a tleskání novinářů jsem moc nepobral), jinak se mi však film podařilo vcelku užít a hodnotím ho slabšími 4*. „Vypadá to na pěkně hluboký les. Ale kdo ví.“ - „Žádné hluboké lesy tu nejsou!“ ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

Once Upon a Time in Vary

Once Upon a Time in Vary

14.07.2012

S doznívajícími tóny pofestivalových projekcí ve vybraných pražských kinech pomalu opadá i nostalgie, se kterou jsme se mnozí před pár dny loučili s atmosférou Karlovych Varů. S filmovými prázdninami… (viac)