Thomas Gardesse, je podomní prodavač zabezpečovacích systémů. Za drobný přestupek je však zatčen a odsouzen k šesti měsícům vězení. V cele se snaží získat respekt svých spoluvězňů, a tak předstírá, že je Markýz, geniální zloděj, jehož identita nebyla nikdy odhalena. Patnáct dnů před tím, než má být propuštěn mu ozbrojený lupič Quentin Tasseau pomůže na svobodu a vezme ho do Manily. Tam se má zúčastnit loupeže, zadavatel si totiž výslovně vyžádal Markýzovo legendární lupičské umění… (oficiálny text distribútora)

Malarkey

Po skončení filmu jsem přemýšlel mezi dvěma a třemi hvězdami. Pak jsem si ale uvědomil, že mi vlastně nedělalo problém to dokoukat a dokonce mi to přišlo i vcelku příjemný a sympatický. Typická Francie z toho byla cítit, jen tomu chyběl víc humor. Dokonce si myslím, že námět byl klasická Véberovka, jen to zpracování už dost haprovalo. Dubosc a Berry nebyli nejhorší, ale kam se hrabou na Richarda a Depardieu. To asi ke kritice, popravdě jsem s filmem ale neměl problém. ()

slunicko2

Francouzský smysl pro ironii je něco jako český smysl pro neúplatnost. 1) 49letý režisér, autor námětu a koproducent Dominique Farrugia (v jiných filmech i hraje) splichtil mnohokrát osvědčené postupy kriminální komedie v poněkud omšelou podívanou. Inu, když dva dělají totéž, není to totéž. 2) Film se pokouší o ironický "britský" humor, což ovšem Francouzům nesluší a nejde jim to. Nesporně dobrým hercům navíc chybí potřebné charisma. Výsledkem je umolousaná komedie, v níž je všechno, jak má být, ale divák (přinejmenším tedy já) se nesměje, protože se poněkud nudí. ()