Měsíčňan

• Česko Měsíční mužíček (viac)

Měsíčňan byl natočen na motivy úspěšné knihy z pera Tomiho Ungerera, jednoho z nejprodávanějších autorů dětských knížek. Kniha byla přeložena do mnoha jazyků po celém světě a je dosud nejúspěšnějším počinem jeho kariéry. (oficiálny text distribútora)

standsiller

Som rád, že som sa zvláštnou zhodou okolností dostal k tomuto filmu po pozretí počinu " Enderova hra" - i keď v tomto prípade sa nejedná o rozprávku, ale dôležité je ponímanie diváka ako takého. Odhliadnuc na jeho vek. Na minutáži filmu Man Moon som si uvedomil, že filmy o detskej fantázii a jej pominuteľnosti sú výrazným výkričníkom. Protipól tohto filmu som položil čerstvou novinkou z Americkej produkcie schválne - je nekonečne zaujímavé sledovať vnímanie dôležitosti detského diváka a budúcnosti dieťaťa. Vďaka spisovateľskému talentu Tomiho Ungerera sa k deťom dostáva príbeh, pri ktorom si uvedomia, že isté veci strácajú svoj význam pokiaľ nie sú na svojom pôvodnom mieste. Aj keď sa nám do istej miery páčia ich zvláštnosti aj v hmatateľnom svete. Rovnako dospelí vidia , akú úlohu zohráva fantázia, túžba a nemá viera dieťaťa. Naopak existujú ľudia, ktorí veria v prázdnu "silu" novej doby a vďaka tomu že nemajú chrbtovú kosť z toho dokážu spraviť atraktívnu klauniádu s akčným nádychom. Som ale naozaj rád, že do sveta prúdia aj takéto kvalitné rozprávky. Škoda, že sa nestretajú s takou popularitou, ako ich šedí , no za to slávni bratia. ()

hous.enka

Krásně nakreslená francouzská pohádka o Měsíčňanovi Honzíkovi, který se ztratí na své cestě za snem. Jean z Měsíce se doma totiž nudí, touží zažít nějaké pořádné dobrodružství a tak chytí příležitost(nou kometu) za pačesy a vydává se na dobrodružnou cestu na Zem. Pokud máte pocit, že větříte Malého prince, myslím, že nejste daleko. Stejně tak je tu cítit inspirace Spielbergovým E.T.em. Ale vlastně proč ne. Film Jean de la Lune není rozhodně určen pouze malým dětem, ale myslím, že se bude líbit i jejich rodičům. Pro poselství, pro nápady s animací (putování Jeana řekou, když ve vězení nastává nov nebo třeba se mi líbilo srkání limonády brčkem z lahví), pro dobře vybranou hudbu a zejména pro ten styl animace, který se mi zdá pro Francii naprosto typický. Pokud jde o dějovou linku, přišla mi docela v pořádku. Mám jedinou výtku: moc jsem nepochopila smysl vedlejšího příběhu s holčičkou, tatínkem a psem Lajkou v autě. Nezbývá než zmínit, že ve filmu není mnoho složitých dialogů, a proto se na něj dá dívat bez titulků, pokud máte aspoň základní znalosti francouzštiny. ()

Autogram

Netradičná rozprávka s hlbším posolstvom, ale zdala sa mi pre deti príliš filozofická a pomalá a pre dospelého tiež nudná. Jednoducho ma tie dlhé pasáže obzerania prírody alebo nekonečné čakanie, kým sa postava rozhýbe, otravovali. Mám pocit, že sa na rozprávky pozerám s detskými očakávaniami a druhý a tretí zmysel mi občas uniká. ()

Lukin413

Výtvarně podmanivý snímek, který se však příběhově i počtem postav až příliš rozkošatí, závěrečné vyvrcholení tak působí přece jen trochu překotně a ohledně motivace chování postav nepřehledně. Čím mi však utkví snímek v paměti nejvíc, je množství drobných příběhů a anekdot, odehrávajících se v takřka každé scéně mimo hlavní plán scény, na pozadí, či na okraji snímku. Jejich hledání me velmi bavilo, pointy byly nápadité a vyzdvihují snímek v mých očích do lehkého nadprůměru ()

majo25

Bohužiaľ, takáto klasická animácia je pre mňa nevkusná až nedokonalá, cítiť z nej lacnosť, a dosah to má aj na príbeh, pretože sa z nej nedokáže vymaniť. Ako keby som sledoval niekdajšie slovenské večerníčky - so západnými, aspoň čo sa týka animácie, neporovnateľné. Odkaz, ktorý nesie, má síce hlavu a pätu, ale deťom nič nepovie a pre dospelých je to zasa príliš detsky podané a uletené. Občas ma to aj nudilo, a to je na detský animák nie príliš chválitebné zistenie. Ešteže ten záver mal gradujúci efekt. ()