Indie Game: The Movie

(festivalový názov)
  • Kanada Indie Game: The Movie

Dokument zachycuje snažení a pocity vývojářů tří nezávislých počítačových her. Od prvotních návrhů přes těžký a dlouhý vývoj bez záruky úspěchu a navrácení vložené energie, až po samotné vydání hry. Sleduje příběh autorů hry „Super Meat Boy“, dvojici Edmund McMillen a Tommy Refenes. Dále v něm vystupuje Phil Fish se svojí dlouhá léta složitě vyvíjenou hrou „FEZ“. V menší míře pak představuje autora hry „Braid“ Jonathana Blowa. (montana_cz)

Natascha

Dokument ukazuje, jak je možné i takřka na koleně vytvořit skvělé hry, stačí mít dobrý nápad. V širší rovině pak ukazuje, jakými psychickými stavy mohou procházet kreativní lidé a umělci, tedy nejen tvůrci her, jež se rozhodli obětovat téměř vše pro vytvoření nějakého osobního díla, a co přichází poté, co člověk konečně výtvor, na kterém pracoval třeba i několik let, vypustí do světa, přičemž rozhodně vybízí k zamyšlení, co se stane s těmi, kteří neměli takové štěstí, a jejich hra (či cokoliv jiného) nebyla přijata pozitivně. ()

Lischai

Kamarád je taky vývojář indie her, a z toho, co jsem mu viděl přes rameno, to vypadá, že je tohle po čertech trefný dokument. Pokud se trochu orientujete na herní scéně, potěší vás rozhovory s autory Braidu a Fezu. Jen škoda, že dokument šel po faktické lince toho, co všechno se může pokazit, když děláte hru, a motivace tvůrců zkoumal jen povrchně. ()

campix

Dokument sledující několik tvůrčích týmů, které se v malém zabývají tvorbou menších tzv. Indie her. Nicméně i tak jsou světovými megastars ve svých oborech a ačkoliv je to brutálně těžké, tak jejich výtvory vydělávají horentní sumy.  Hodně egocentricky zaměření jedinci, kteří by nemohli pracovat ve velkých studiích a být jenom kolečkem v obrovském soukolí. Takhle si mohou vytvořit vlastní menší tvůrčí vize a dobýt s nimi svět. Zábavné a velmi zajímavé. ()

erased

Ani ne tak očekávaný dokument o indie hrách jako příběh tří a půl nadšenců, kteří nemají daleko od geniality. Místo podrobného rozebrání herní indie scény tak dvojice Lisanne a Jamie téma jen pro laiky krátce představí a zaměří se na osudy Phila Fishe a členů Team Meat. Jonathan Blow, který už měl za sebou v době natáčení jako jediný z hlavních účinkujících milionový hit jménem Braid, příběh spíš rámuje, ale jsou to jeho krátké monology, které vlastně vysvětlují to, co se děje v hlavách ostatních. Tlak, které na všechny tři vyvíjí okolí kvůli jejich nadějným, ale dosud nevydaným hrám tak způsobí, že na konci filmu už na sebe práskli tolik, až před kamerou stojí prakticky nazí. Nečekaně dobrý soundtrack dramatičnost jejich situace ještě zvýrazňuje. Jakékoli výtky k věcnému obsahu filmu tak jsou buď úplně mimo nebo otázkou osobních preferencí (a předsudky jsou ze své podstaty vlastně taky mimo). S přihlédnutím k Director's commentary totiž celé dílko dává do posledního detailu smysl a nadšení obou tvůrců jim zároveň namísto podoby nezúčastněných pozorovatelů dává lidskou tvář. Komentář Team Meat už je jenom třešnička pro kohokoli, kdo by rád slyšel dvojici stojící za Super Meat Boy i jindy než v době nepředstavitelného stresu. ()

sskrblik

Jelikož se za poslední léta ze mě stal příležitostný hráč a mám na vyhrazené minumum svého času, tak často nacházím výbornou zábavu indie herní tvorbě. Ze všech tří zmiňovaných her jsem hrál pouze Braid, který se mi velmi líbil. Škoda, že se v dokumentu nepodíváme na delší posezení za tvůrci hry World of Goo nebo Limbo. Svým způsobem pěkný film o nezávislé tvorbě. Jenomže po nějaké 40. minutě mě připadá, že se to vše jen opakuje. Líbí se mi, že autoři dávají do hry svoji hravost a fantazii, ale nemusí ze sebe dělat mistry světa. Indie tvorba je zajímavá a určitě dokáže zaujmout. ()

• Ve filmu je uvedeno, že nová hra Jonathana Blowa, "The Witness", bude vydána v roce 2012. Lidé si však museli počkat až do roku 2016. (Melcoiro)
  • Hra "Fez", jejíž strastiplný vývoj film dokumentuje, vyšla 13. 4. 2012 a sklidila obrovský úspěch. Na Gamerankings dosahuje hodnocení takřka 89 %. PC verze hry "Fez" pak byla uvedena 1. května 2013 (Yokolobuna)
  • Rozpočet filmu byl získán pomocí služby Kickstarter, kde lidé sami přispěli penězi na jeho vznik. (montana_cz)