Noční můra padne na Margaret Hall (Tilda Swinton), matku tří spořádaných dětí, když zjistí, že její syn Beau má pletky s mužem. Aby toho nebylo málo, Margaret nachází mrtvé tělo synova milence v blízkosti domu. V hrůze, že Beau má vraždu na svědomí, tělo odveze lodí na hluboké jezero. Jenže rybáři tělo objeví a na scéně je policie a vyšetřování. A ani to nestačí. Jednoho rána zaklepe na dveře jejich domku u jezera tetovaný muž jménem Alek Spera (Goran Visnjic) a žádá výkupné 50.000 dolarů za videokazetu Beaua s milencem v posteli. Ve smrtelné hrůze začne Margaret shánět peníze - tak, aby rodina nic netušila. Jak daleko může zajít žena v boji za záchranu své rodiny? Může krýt i kriminální čin? Může se ho sama dopustit? Může riskovat vše, včetně svého života? Může obětovat vše, v co věří, včetně hlubokých morálních zásad? (oficiálny text distribútora)

Slarque

Velice působivě natočený thriller si vystačí s minimem postav (ostatně pro příběh opravdu důležité jsou jen tři), ale to bohatě stačí. Drama vydírané ženy, která při shánění horentní sumy peněz ještě musí normálně udržovat v chodu celou domácnost, mě dokonale vtáhlo do děje. Scén, ve kterých není Tilda Swinton, je jen hrstka, a autoři evidentně věděli, proč obsadili právě ji. I Goran Visnjic a Jonathan Tucker jsou hodně zajímaví, jen ten přeslazený konec mi přišel trochu přepísknutý. ()

slunicko2

Co všechno udělá matka z lásky k synovi? 1) Pěkný 19letý Jonathan Tucker (syn Beau) a překvapivě málo přitažlivý 29letý chorvatský herec Goran Višnjič (vyděrač Alek) spolu s výbornou 41letou Tildou Swintonovou (matka) tvoří zajímavou trojici tohoto napínavého příběhu v krásném prostředí jereza Tahoe na pomezí Kalifornie a Nevady. 2) Spoiler. Film není příběhem homosexuálního syna ani příběhem o poněkud bizarním vztahu mezi vydíranou a vyděračem. Film je o snaze matky zachránit svého syna. Proto dělá, co dělá. Nedostatečná komunikace mezi ní a synem vede ke zdánlivě neracionálnímu, ale lidsky zcela pochopitelnému jednání. 3) Jakkoli jsem celý film sledoval se zájmem a nenudil se ani minutu, nemohu opomenout zřejmé díry ve scénáři, které umocnila nesmyslná závěrečná scéna, která víc otázek klade, než zodpovídá. 4) Spoiler. Je to tu samé podezření - matka podezřívá svého syna z vraždy, syn podezřívá svou matku z milostného vztahu k vyděračovi, starší vyděrač podezírá mladšího ze sexu s objektem vydírání no a já podezřívám diváky s výrazně negativními reakcemi na film z nedostatku inteligence a pochopení. I don´t think you´re really trying. 5) Spoiler. Je komické, že na natáčení scény milostného aktu mezi Beauem a jeho milencem čekali tvůrci na 18. narozeniny mladého herce, aby předešli možným právnickým komplikacím. Tucker si při zmíněné scéně neustále volal se svou dívkou, aby se cítil méně nervózní. 6) Překvapilo mě množství odsuzujících až nenávistných reakcí na IMDb. Kritiky, vytýkající filmu jeho nesporné scénáristické lapsy, bych pochopil. Méně pak zarputilé obránce (pseudo)gayovských práv, kteří nesnesou zobrazení gayů v nelichotivé podobě a ihned křičí, podobně jako naši snědí spoluobčané, že jde o diskriminaci. ()

sona123

Většinou mám to štěstí, že se takovým "blábolům" vyhnu, ale nemůže se vždycky zadařit. Tak co tu máme? Poměrně banální příběh, jehož jednotlivé části tu vedle sebe stojí, aniž by spolu dle mého názoru nějak souvisely - témata syn homosexuál, vztah partnerů, kde vázne komunikace, vražda, láska, záchrana života, ganster vyděrač a žena snad i v domácnosti, která chce udržet rodinu za každou cenu pohromadě. Celé je to pak pěkný paskvil, ve kterém je možné všechno a pohnutky hrdinů jsou velmi zvláštní a dle mého názoru jaksi nelogické a sci-fi. No, kromě pár příjemných herců, které mám ráda, to fakt za moc nestálo. ()

lennyd

Margaret (Tilda Swinton) je obyčejná žena, vzorná manželka a matka tří dětí. Jednoho dne se jí ale téměř zhroutí život. Její nejstarší syn způsobí autonehodu, navíc o něm zjistí že je gay, a aby toho nebylo málo, jeho přítele najde mrtvého na pozemku svého domu. Aby podezření nepadlo na jejího syna, odklidí mrtvolu daleko do moře. Ale i tak je mrtvý muž nalezen, a navíc ji začnou vydírat dva chlapíci s nahrávkou jejího syna ... Drsná příběhová linie, minimum dialogů a skvělá Tilda Swintonová v roli matky. Tak by se dal pár slovy shrnout tento film. Sice ke konci začne být film semtam zmatený (přeskakuje od jednoho k druhému), ale i tak, zoufalství matky, která chce ochránit svoji rodinu vykresluje dokonale... ()

Adiemus

Film o nevyzpytatelných citech nebo spíš hnutích mysli, které ovlivní konání jedince tak, jak by si to ani v nejbujnější fantazii nepomyslel. Tildě věřím všechny postavy, které hraje, i když se přinejmenším chovají "divně" a Margaret Hall si s nimi ani v nejmenším nezadá. Trochu mě zaráží tvrzení v některých komentářích, že film končí happyendem. Vážně? Kdo ještě věří pohádce "a žili šťastně až do smrti"? Je přece jen otázkou času, kdy se policie chytne správné stopy a Hallovi s ní budou mít přinejlepším oplétačky. Pak je tu problém mrtvého Carlieho - že by si nikdo nevšiml stop po škrcení? A v neposlední řadě - Beauovu sexuální orientaci se těžko podaří před (podle všeho homofobním) otcem ututlat na věky věkův. Pozitivum je, že se matka se synem mohou na sebe spolehnout, ale jinak? Jakýpak šťastný konec? ()

• Bostonská společnost filmových kritiků udělila Tildě Swinton cenu BSFC v kategorii nejlepší herečka. (Terva)
  • Snímek je natočen podle románu "Blank Wall" Elizabeth Sanxay Holding. (Terva)
  • National Board of Review udělil snímku zvláštní uznání za bynikající výsledky ve filmové tvorbě. (Terva)