Poslední dny na Marsu

• Veľká Británia The Last Days on Mars (viac)

Na Červenú planétu sa dostáva prvá ľudská posádka s cieľom nájsť na nej známky života. Zbierajú vzorky hornín, na ktorých nachádzajú mikroskopické stopy slúžiace ako dôkazy existencie života na Marse. Pred odchodom z planéty si ešte dvaja astronauti zájdu po ďalšie cenné horniny do jaskyne. Jeden z nich pri tom nešťastne spadne z veľkej výšky a krátko nato umiera. Po chvíli sa síce vracia k životu, no už nie ako človek. Členky a členovia výskumného tímu jeden po druhom podliehajú záhadnej a desivej sile, ktorá pôsobí v hlbinách planéty. (kubqo)

Zeck

Film, u kterého si zpočátku fanoušci vesmírných survival thrillerů odškrtnou všechny předpoklady, které správná žánrová pecka musí splňovat, a na konci zjistí, že u toho odškrtnutí vlastně jen zůstalo. Celý film potápí směšný scénář, který před diváka klade naprosto nestrašidelnou variaci na "pozemské" zombies, které jsou ještě pomalejší, debilnější a méně nebezpečné než ty ze seriálu WD, a hlavně, obdobně prázdné postavy, které si člověk se zombíky nesplete jen díky tomu, že nemají zmrzlé ksichty. Prostředí Marsu je navíc navozeno nepřesvědčivě a když se celý finálový děj smrskne do nudného šourání se ve vozíku po povrchu planety kamsi na přistávací dráhu a většina stopáže se prokecá nudnými dialogy, které diváka okatě vedou za ručičku jen k té jediné skromné myšlence celého filmu, že lidé pod tlakem jednají úplně jinak než v "klidovém stavu". No, to dokázala i průměrná Rudá planeta a přidala i trochu té zábavy. Horší hodnocení nedávám jen proto, že se film vydával za můj oblíbený žánr. 55% ()

maddy

Prometheus meets Europa Report meets Apollo 18 meets Ghosts of Mars = The Last Days On Mars. Film, ktorý nemá nejaké výrazné ambície, a tak z neho nie som vôbec sklamaný, skôr naopak prekvapený jeho remeselnou zručnosťou (vizuálom), ale aj tak sa nemôžem zbaviť dojmu, že pri o niečo väčšej snahe mal na viac. Vo výsledku je the Last Days on Mars tradičným čistokrvným sci-fi hororom, ktorých sa už dnes toľko netočí, a ktorý od Britov prekvapivo dostal o niečo vyšší rozpočet ako je pri týchto snímkoch zvykom a tak si môže dovoliť aj pár skutočne prvotriednych záberoch z vesmíru, na kozmické lode a aj prostredie staníc na Marse nevyzerá ako z papundeklu. Rozhodne však nie je žiaduce čakať stomiliónový hollywoodsky blockbuster, no aj napriek tomu sa vizuál podaril na jednotku. Samotný príbeh o akejsi „takmer zombie“ nákaze počas misie astronautov/vedcov na Marse nie je žiadnym prelomovým dielom (v pár momentoch dá doslovne spomenúť na Scottovho Prometheusa), ale na rozpútanie stiesnenej atmosféry plne postačuje. Vyššie ambície ohľadom nejakého filozofického rozmeru príbeh rozhodne nemá, snaží sa ani o žiadnu originalitu a plne si uvedomuj svoj úlohu, takže vo výsledku so zvolenou látkou a žánrom sci-fi hororu pracuje slušne. O niečo horšie to už je so samotným prevedením. Neistá atmosféra zo začiatku funguje, dopomáhajú aj slušne vykreslené postavy (žiadne otravné „mäso“ určené len na porážku, ale v rámci možností uvažujúci vedci s nie úplne jednotvárnymi vlastnosťami, a s dostatočným vykreslením na to, aby ich bolo možné od seba bez problémov rozlíšiť), lenže s príchodom „zombie vírusu“ filmu chýba nejaký odvážnejší krok, ktorý by ho vyniesol o kvalitatívny level vyššie a odlíšil od konkurencie. Dej nie je síce úplne predvídateľný (napríklad slušný záver vo vesmíre), ale chýba tomu silnejší pocit strachu alebo napätia, čo mohol vynahradiť aspoň akčnejším prístupom (napríklad v štýle Snyderovho remaku Dawn of the Dead), ale ani to sa nedeje. Film sa síce vďaka 95 minútovej stopáži vôbec nevlečie, lenže od začiatku ubieha len v jednom nastolenom tempe bez pritlačenia, zvoľnenia alebo akejkoľvek zmeny. Ako sci-fi a hororovému fanúšikovi mi to však zážitok vôbec nekazilo. Horšie to už bolo s kamerou - útoky mutantov sú totiž natočené veľmi chaoticky s maximálne rozklepanými zábermi, kde nie je vidieť kam postavy bežia, kto ich naháňa, v akej sú pozícii, a tým pádom si ich nie je možné užiť, čo ma za následok to, že sa vytráca akékoľvek napätie. V samotnom závere už kamera doslovne až irituje, keď namiesto postáv sledujeme ledva ich siluety a jediné čo dlhé minúty divák vidí je len piesočná búrka a netuší čo sa deje. Vo výsledku sa na film síce nepozerá vyslovene zle, len s pribúdajúcimi minútami bez nejakého výraznejšieho zaangažovanie diváka stráca na pútavosti, hlavne vďaka kamere, ktorá kvôli neustálym „epileptickým záchvatom“ nedokáže vtiahnuť do diania. Vo výsledku tak síce slušná a maximálne neškodná, ale len jednohubka a nič viac. Fanúšikov sci-fi hororov (medzi ktorých sa radím aj ja) určite poteší, nakoľko to nie je žiaden hlúpy, céčkový, lacný, odfláknutý, „direct-to-video“ snímok, ale celkom poctivá práca. Viac ako tie tri hviezdy však nemôžem. CELKOVO: 3* = Takmer „Béčko“ (príbeh) bez jedinej ambície s takmer „Áčkovým“ prístupom (vizuál, herci, hudba, počiatočná atmosféra), ale s absolútne iritujúcou kamerou. () (menej) (viac)

Spooner

Nic nového pod sluncem. Z příběhové hlediska zcela béčková záležitost, v níž se při jedné vesmírné misi zase jednou něco ošklivě pokazí, lidé začnou chcípat a divák přesně ví, co se kdy stane. I přes okoukanost zápletky a fakt, že se postavy někdy chovají jak idioti, jsem se ale překvapivě ani na minutu nenudil. Tempo je totiž hodně svižné, stále se tu něco děje a režii se navíc daří vybudovat jakž takž atmosféru. I v těch nejblbějších chvílích to navíc táhne charismatický Liev Schreiber. Prostě žádný zázrak, ale jako jednohubkový sci-fi napínák vás další výlet na Mars určitě zabaví. ()

darkrobyk

Zase Vetřelec? Ale to snad....skutečně je příběh ze sedmdesátých let minulého století (pomíjím inspiraci u ještě staršího snímku) tak silný, že ho scénáristi nedokáží přebít jiným, stejně dobrým či snad lepším? Zřejmě zatím asi ne. Na druhou stranu se mi film směrem k závěru líbil čím dál víc, a tak z původních 2* se mi dostal téměř ke 4*. Kombinace se zombie snímky tomu sice dává jiný rozměr, ale hlavní wellsovsko-čapkovská myšlenka o nebezpečí kolem nás zůstává. Více snad ještě Wellsova, že totiž z vesmíru bychom měli očekávat spíše hrůzu, než civilizaci přicházející s láskou a pochopením. Člověk objeví mezi hvězdami něco, co může přinést lidstvu utrpení a zkázu. Pak nastává dilema z vetřelčí ságy - dostat tuhle hrůzu na Zemi, nebo jí v cestě k nám zabránit všemi dostupnými prostředky? Otevřený konec nechá diváka na rozpacích. Co může lidstvo očekávat? Člověk jako spouštěcí mechanismus oné hrůzy a současně jako ten, kdo by ji umožnil cestovat vesmírem, je nakonec trestán - kdo seje vítr, sklízí bouři. Lze v tom samozřejmě vidět i alegorii na jakékoliv konání člověka vedoucí k jeho případné záhubě. Pěknou vizuální stránku kazí snad jen příliš pixelová bouře na Marsu, ale jinak jsem byl spokojen. Komorní drama ve vesmíru, které má nakročeno k masakrální řeži, ale jen nakročeno. Tentokrát mi to nevadilo... ()

SaNcHeZ_cz

Liev Schreiber a jeho Horizont událostí střihlý Vetřelci? Není to zase tak špatné, jak by se mohlo zdát. Svůj hororový potenciál sice snímek nezvládá využít naplno, avšak v rámci mezí béčkového sci fi, ve kterém proteče trochu té krve, funguje obstojně. Během hodiny a půl, kterou ve společnosti Posledních dní na Marsu strávíte, se vám dostane solidní režie, slaboučký scénář, stereotypní postavy a docela solidní obsazení. U tohoto filmu platí více než jinde, že volba je jen na vás. Jen nečekejte zázraky. [55%] ()

• Natáčení snímku probíhalo převážně v oblastech Jordánska, státu v oblasti Blízkého východu. (Conspi)
  • Scenárista Clive Dawson se snažil zůstat věrný původní povídce "The Animators" Sydneyho J. Boundse. V původní předloze však figurovala posádka o 6 mužích, zatímco ve filmu se objevily navíc dvě ženy. (Dr Lizal)

Festival sci-fi filmů

Festival sci-fi filmů

07.03.2014

Lákají vás neprobádané hlubiny vesmíru? Rádi přemýšlíte o tom, jak by mohla vypadat budoucnost lidstva? Pak by vám neměl uniknout první ročník festivalu sci-fi filmů Future Gate. V pražském kině Bio… (viac)