Vynálezce Alva

Animovaný / Rodinný / Krátkometrážny
Česko, 2012, 1 h 44 min (Minutáž: 8 min)

Vynálezce Alva je brýlatý kluk – rozcuchaný neposedný zrzek, toužící po vymoženostech třetího tisíciletí. Jako každý „génius“ je nadán nezměrnou fantazií a tvořivostí, které jsou ve spojení s jeho nepraktičností a zmatkařstvím zdrojem nečekaných zápletek a ještě nečekanějších rozuzlení. Přezdívku Alva „zdědil“ po svém slavném předchůdci T. A. Edisonovi. S dvojicí sourozenců Denisou a Filipem vytváří Alva nepřehlédnutelnou partu, která zaujme děti originalitou, blízkostí světa her a bezbřehé fantazie. (Česká televize)

Šandík

Není to úplně zlé, ovšem pro slušné hodnocení by bylo potřeba si tím trochu víc vyhrát. Dětem se to líbí, ale stejně jako u "Bílé paní na hlídání" mě fakt nic neláká se na tenhle večerníček podívat znova... Celkový dojem: 55% ()

Gemini

Po dlouhé době nový Večerníček, po kterém jsem neměl chuť psát (nikoliv děkovný) dopis programovému oddělení ČT (dnes už Déčka). Na jednu stranu si říkám, že v minulých letech vznikly v mnoha ohledech pochybné úlety jako Vosa Marcelka nebo Berta A Ufo, ale na druhou stranu velebit tvůrce dětských příběhů za to, že dokáží udržet myšlenku a jednotlivé epizody odněkud někam směřují (děj se tomu říká;)), to by byla neklamná známka úpadku měřítek základních požadavků na Večerníček. Takže asi takhle: Vynálezce Alva je takové nic proti ničemu, v čem se občas objeví zajímavý vtip, jinak je to v podstatě o tom, že žije byje (žil byl v přítomném čase) jeden takový kluk, který má v kůlně vedle sebe smontovanou nafukovací ponorku a pulzní časoprostorový dez/integrátor, a s dalšími dvěma dětmi z toho vždycky vznikne nějaká příhoda, při které se ukáže, že ten vynález není tak docela domyšlený. Pokud přežijete výtvarnou stránku "reklama na Bon Pari", a nemáte po těch letech už tak silnou potřebu zkrátit Petru Rychlému jeho utrpení (kterou jste možná měli v dobách jeho největší "slávy" na TV N@va), přežijete bez úhony. A Vaše - tímto nepřenositelným dědictvím nezatížené - děti to klidně mohou vzít za "svůj" Večerníček. I když osobně si myslím, že proti Patovi A Matovi, Panu Krbcovi, Krkonošským Pohádkám nebo třeba Nejmenšímu Slonovi Na Světě, nemá Alva šanci. 60% ()

ostravak30

Tohle je bohužel velká tragédie. Je to jednoduché. Buď tvůrci seriál doslova odflákli, a pak by se asi Rada ČT měla v novém složení zamyslet nad tím, za jaké pitomosti se vyhazují veřejné peníze - což by měla tak jako tak, nebo je to mnohem horší, protože si tvůrci myslí, že vymysleli úžasný pohádkový seriál. Vlastně už na úvodní znělce je vidět, jak se ani nesnažili dát si s tím práci. Vynálezce Alva všechno ví, vynálezce Alva všechno vymyslí. A to je vše. Skutečně důmyslný verš. Stejně jako velmi důmyslné vynálezy. Čekal bych, že když už jsou absolutně bez jakéhokoli nápadu, budou alespoň vtipné. Zábavné. Nebo příběhy. Jediná epizoda, která přímo naznačovala, kudy by se měl vydávat celý seriál je Na vykopávkách. Všechno ostatní jsou zkrátka vycucané témata z běžného života a k nim narychlo vymyšlené jakés takés vynálezy. Seriál je šitý horkou jehlou, nedomyšlený, bez nápadu a bez fantazie a zaslouženě aspiruje na nejhorší Večerníček historie. ()