Začiatok jesene, opustená krajina. Miestny obyvateľ Michail (Vladislav Toldykov), ktorý je práve na love zveri, sa stáva nechceným svedkom, ako sa hŕstka mužov snaží zabiť iného muža, Andreja (Denis Švedov). Michail sa mu pokúsi pomôcť, no po tom, čo príde o auto, sa ocitne v ohrození aj on. Dvaja úplne odlišní ľudia sa tak vydávajú na dlhú cestu, aby sa zachránili. (metal.storm)

Ephemeris

Dobrácky podsaditý pareň (presne ten typ, čo celý život čaká na zlatú rybku) vezme psa, pol litra vodky do čutory a vyberie sa do prírody, ktorá hrá všetkými odtieňmi šedej. Taký otravný pán, ktorý nadväzuje náhodné rozhovory vo vlaku alebo v MHD. Ale to ešte nič v porovnaní s holohlavým a bezohľadným gangstrom, ktorý veru na zlatú rybku nečakal a ktorého charakter dokazuje, že Rusko už dávno nie je krajina s kolektivistickým zmýšľaním, naopak, s bezohľadným individualizmom. Z tohto stretnutia vzplanie 70 minútová v podstate záživná prechádzka plná prestreliek. Jediný sympatický hrdina bol ale iba spitý mužik z polorozpadnutého domu. ()

Malarkey

Nejlepší je, když se tvůrci cítí na komorní drama a spolu s dobrými dialogy ho opravdu zvládnou. V tomto případě jim vlastně stačili dvě naprosto rozdílné postavy a poctivá ruská sibiřská tajga. Vztah těch dvou chlapů vlastně není ani ničím zvláštní, ale je tak dobře natočené, že závěrečná scéna musí sejmout i toho nejtvrdšího diváka pod sluncem. Za mě dobrý, slušná jednohubka. ()

Superpero

Nebylo to úplně špatné, bohužel ani úplně dobré. Námět je fajn a díky hlavnímu hrdinovi, tlustýmu Rusákovi, si mě to docela získalo. Bohužel herecky to není žádná hitparáda a i to poselství je moc okaté. Když se film snaží něco sdělit, mám to rád rafinovanější. Ty artové vložky s bloumáním po křovinách za zvuků umrdaného klavíru tomu taky nepomohly. Na dobrý survival je to špatně natočené a příliš artové a na dobrý art příliš hloupé. ()

Aluska88

První film, který jsem od nesmírně talentovaného Jurije Bykova zhlédla. Skvělý snímek, stojící v podstatě na dvou hlavních aktérech, kteří mezi sebou rozehrávají úžasný (herecký) souboj. Fešný Rusák Denis Švedov se mi náramně líbil (krásné oči) a role gangstera mu perfektně sedla. Vladislav Toldykov mi zase připomínal strýčka Pompa z Arabely:) Michail si jednoho dne vyrazí zalovit a vezme s sebou i svého psíka. Během okamžiku se však vše zvrtne a z obyčejného dne se najednou stává boj o přežití. Setkání s mužem na útěku, Andrejem, mu změní nejenom celý den, ale možná i život. Od chvíle, kdy se objeví Andrejovi "bratia" začíná celý film nabírat na obrátkách a začínají akční gangsterské honičky po rusku. Závěrečná scéna v opuštěné vesničce a následný souboj v rozpadající se budově jsou vytvořeny mistrovsky. Snímek se odehrává pod zamračenou podzimní oblohou na rozlehlých polích, uprostřed ničeho, uprostřed ticha, jen holé větve stromů se tyčí k šedivé obloze. Atmosféra díky tomuto prostředí funguje dokonale a dodává snímku jakousi zvláštní melancholii. Zhit rozhodně stojí za zhlédnutí. Ideální pro ty, co mají rádi podobné, neznámé, zapadlé snímky, které vidělo jen velmi málo lidí."You just look around. Everything's ruined, shitified, devastated. Nobody cares about nothing, everybody's scooping for himself. You kill each other for papers, step on others' lives, walk on blood. Does your soul ache? It smells musty all around. Rotten..." ()

*CARNIFEX*

“Doposiaľ posledná” skúsenosť s Bykovom, a opäť solídna skúsenosť, pričom toto by mohli doceniť aj tí, ktorým nie je pomalší dej pochuti. Snímok má 70 minút, vo svojom jadre je síce spomalí, no záver dokonale pokračuje v tom, kde samotný film začal. Rozuzlenie je Bykovou klasikou, kladie si zásadnú otázku holej existencie: “Byť, či nebyť?” ()

Real Tom Hardy

"MY WIFE IS AT HOME FRYING POTATOES!" ------------ Veľká vďaka Danielke za tento tip, ku ktorému by som sa s najväčšou pravdepodobnosťou ani nedostal. Artové ako sa len dá, atmosferické až do zblbnutia, mrazivé, studené a chladné. Prítomnosť ruského pôvodu je tu vo všetkých ohľadoch citeľná počas celých 74 minút. Prostredie tejto poľnej pustatiny mi silne evokuje herného a/alebo filmového Stalkera, čo môže znamenať len jedno – Zhit ma ponorilo do svojho vnútra až po uši. Tento skvostný Boykov debut bezpochyby dávam do profilu a možno aj do viac, než len jednej kategórie. ()

sochoking

Dva filmy od Bykova za jeden deň a slovo, ktoré mi blúdilo po celý čas ich sledovania hlavou, a ktoré by vystihlo a charakterizovalo jeho hlavných hrdinov, mi zrazu pri záverečných titulkoch preblyslo pred očami: zmrdi ! ()

Happens

Ruská vyprahlá krajina, která v sobě skrývá mnoho překvapení. Suše jednoduchý scénář je propasírován skrz drsnou ruskou matku zem, přežvýkán ústředním duetem a vyplivnut jako jakási deprese s motivem výměny doslova čehokoliv za život. ()

eLeR

Ten chlap išiel iba na lov so svojim psím kamarátom, kým mu žena napečie zemiakové placky ... nuž. Mám rada Jurijove filmy ... vždy skvelá réžia, výprava, vhodne zvolená muzika a zaujímavý príbeh. ()

Ellmariachi

Film doporučený uživatelkou IceQueen. ---- Vždycky říkám, že na filmy koukám hlavně proto, aby mi daly emoce a nejlépe ty pozitivní. Tady to fungovalo prakticky 99 procent stopáže. Konec je ale natolik přísný, že tam si depresivní stránka věci bere vše pro sebe. Již několikrát jsme viděli, film, kdy nesourodá dvojce byla nucena ke spolupráci. Zde se to podařilo skloubit s parádním komorním dramatem, krásnou krajinou a chytrými dialogy. Postavy jsou naprosto uvěřitelné a hlavně Michail, který si své dobrodružství až užíval mě bavil. Vidět je to ve skvělých rozhovorech a jednání obou postav. Bohu žel i jemu došlo, že tohle nakonec legrace nebude. A nebyla. No Královno, patou za toho bafana prostě dát nemůžu ale 89 procent za silný zážitek rád dám :-) ()

radektejkal

Domorodec je nedobrovolně zapleten do dramatu třetích osob (1 + 3), o kterých nic neví, a kteří jsou mu zpočátku lhostejní. A to vše platí i pro diváka. Postupně pociťuje určité sympatie k člověku, jehož se stal rukojmím (psychologický vztah mučeného a mučitele). V rozhodující chvíli si však znovu jasně uvědomuje, že se jedná o pseudo-situaci, která do jeho života nepatří, že jeho život je někde jinde, a jednoznačně se rozhoduje. ()

kinderman

Přiznávám, že mě vyústění Bykovova Majora překvapilo, až rozladilo. Po zhlédnutí Žiť, které chápu trochu jako rozcvičku před komplexnějším druhým filmem, ale dává dokonalý smysl. Tou největší touhou režisérových postav je přežít, ochránit sebe a svoje nejbližší. Za každou cenu. ()

honajz2

Když už akčňák, tak v tomhle minimalistickém podání. Sice nevím, jak moc to splňuje podmínky akčního filmu, ale já bych to i jako akční bral. Své chyby ten film má, úvod je podle mě moc urychlený, kvůli čemu přesně šli po tom Andrejovi jsem se taky nedozvěděl a kdyby tam nebyla ta nuceně smutná klavírní hudba (a psa bych ze scénáře už úplně vyškrtl, protože hned jak jsem ho viděl mi bylo jasné, že to ten chlupáč stejně nepřežije), bylo by to lepší. Pak ještě závěr mi přišel takový moc očekávaný, každopádně i tak je Žiť poměrně napínavé, atmosférické, dobře natočené a prostředí bylo vybrané naprosto úžasně. Dokonce to v sobě má i nějakou myšlenku (když má člověk bojovat o život, vždycky se z něj stane hyena), akorát na postavách a jejich psychologii bych zamakal víc. Ale zase chápu, že je to debut, tak nemůžu chtít všechno. Slabé 4* si to ode mě zaslouží a ten film si asi nechám, jenže i tak si nejsem jistý, jestli to nebyla jenom jednohubka. Uvidím časem, třeba si to někdy pustím znova. Slabé 4* ()

danliofer

Od Jurije Bykova již třetí film a nestačím žasnout nad tím filmovým (režisérským, scénáristickým, jakož i skladatelským) talentem a jasnou koncepcí všech tří filmů, které jsem měla možnost zhlédnout (Durak, Major a teď Žiť). Řadím ho po bok svého favorita Zvjaginceva. Takže teď mám ze současné ruské kinematografie favority dva a vřele doporučuju. Určitě je ale třeba být naladěn na přemýšlivou a značně melancholickou notu. Rozhodně jejich díla nejsou žádnou oddechovkou. ()

Idego

Povrchní, plytký, se zápletkou jak ze špatnýho vtipu a vypatlaným prvoplánovým scénářem. Hraje si to na artový drama o přežití v drsným světě a rozervané ruské duši, ale drama je přepálený na úrovni telenovely, morální poselství je v tom tak násilně narvaný, až je mi za autory trapně, a natahovaný záběry na zoufalej ksicht při bloudění tajgou ještě z žádnýho filmu samy o sobě art neudělaly, a to ani když do toho přidáš teskný piano. ()

Tosi

Můj třetí Bykovův film je napínavá jednohubka o soucitném člověku, který se musí nakonec sám stát vrahem, aby se vrátil ke své rodině. ()

Kmotr76

Minimalistický, jednoduchý film. Je v něm všechno, co si představíte, když se řekne "Rusko". Březové háje, planiny, ruiny, vodka a svérázní, umínění a drsní hrdinové. Trochu westernové vyvrcholení v opuštěné vesnici stálo za to. Ale popravě, nebýt příjemně krátké stopáže, asi bych se brzy začal nudit. ()