Příběh heavy metalu

• Kanada Metal Evolution
Dokumentárny / Hudobný / Reality-TV
Kanada, (2011–2014), 8 h 47 min (Minutáž: 43–45 min)

V tomto seriálu se zblízka podíváme na historii i přítomnost heavy metalu, tohoto hudebního směru, který si oblíbilo již několik generací a který se během svého vývoje důkladně a viditelně rozvrstvil. Promluví v něm hudebníci a hudební producenti, kteří tento žánr formovali, například Slash nebo Bruce Dickinson; zmapujeme jednotlivé odnože heavy metalu, od klasických počátků přes glam až po progresivní směry -- a budeme moci také nahlédnout do jeho zákulisního světa. (TV Spektrum)

Paldiny

ZÍSKAL SI NÁS, ZÍSKA SI VÁS! Metalová učebnica pre tých, ktorým sa nechce mordovať s 800 stranovou knihou z Panta Rhei. Každý diel sa venuje inému subžánru a každý diel je natočený tak, aby bol zaujímavý aj pre tých, ktorí mu neholdujú. Povinnosťou je, aby bol divák fanúšikom rockovej muziky, inak je sledovanie zbytočné. Slušná zostava hostí aj ich otvorenosť poteší, rovnako tiež obšírne venovanie sa historických vplyvov. Pri 45 minútovej minutáži jednotlivých epizód je samozrejmé, že sa práve do tej vašej nezmestí všetko to, čo by ste si priali. Tie najdôležitejšie informácie pre pochopenie vzniku či prínosu kapiel, udalostí, žánrov však tento seriál ponúka. Sprievodca príbehom o Kovovom králi je zároveň fanúšikom, o to prirodzenejšie vyznie jeho zápal pre vec. Najlepšia časť: Power metal (10), najzábavnejšia: Shock rock (9), najmenej pútavá: Progressive rock (11). Tí otrlejší si určite všimnú absenciu Black metalu, Death metalu či Grindcore. Nezúfajte, existuje ešte neoficiálny 12.diel s názvom Extreme metal, aký si zasponzorovali samotní fanúšikovia, keďže naň hlavúni tohto seriálu nenašli pôvodne odvahu Ale pozor tento diel nenesie českú zvukovú stopu a k titulkom sa mi tiež nepodarilo dopracovať. Že je stále o čom točiť hovorí aj doplnok po záverečných titulkách poslednej epizódy, kde sprievodca dokonca odkazuje na existujúcu zbierku pre vznik ďalších dielov. Skrátka, ak niečo robíte od srdca má zmysel v tom pokračovať. ()

BOURQUE

Seriál „o evolúcie metálu“ je pre hard rock / metalového fanúšika ozajstnou delikatesou. Sam Dunn skúsil „takmer“ nemožné a snažil sa zmapovať to, že odkiaľ, kedy a ako vznikli najznámejšie žánri heavy metalu. V tých 11 + 1 častiach sa objavia najznámejšie mená tohto žánru a kľúčové/najväčšie/najznámejšie kapely, ktoré mali nemalí podiel na vzniku heavy metalu (ale ako vždy, na niektorých sa „zabúda“ alebo niektorý dostanú žalostne malý priestor). Ako fanúšik tejto muziky som rád sledoval tento seriál (videl som 11 diel) a musím uznať, že niektoré pasáže ma prekvapili. Do väčších detailov by som teraz nešiel. Trošku by mohol byť pán Dunn objektívnejší. Ja osobne môžem odporúčať tento seriál hlavne pre tých, ktorých zaujíma pozadie jedného z najväčších a najpestrejších hudobných žánrov na Svete. Osobné hodnotenie: 88% (****) ()

rockwoman

Co lidi k heavy metalové hudbě přitahuje? "Heavy metalový koncert je katarze. Je to jako rituál. Metal je oslavou komunity a přátelství lidí, kteří mají stejné emoční dispozice a tíhnou k tomuto typu hudby." - Bruce Dickinson ...."Bolest, síla, žárlivost, vztek a pomsta. Tyhle atributy splňuje opera i metal. Vyvoláváme ve vás emoce a nadšení, přesně o tom metal je. Ohromný vizuální zážitek." - Rob Halford 1.DÍL ( vývoj metalu - propojení klasické hudby a heavy metalu - vliv klasické hudby na metalové zpěváky - spojení blues a heavy metalu - vliv jazzu na heavy metal - vznik elektrického zvuku metalu ) ...2.DÍL ( počátky americké metalové scény - garážové rockové kapely - důležitost koncertních turné v sedmdesátých letech ) ...3.DÍL ( nová vlna britského heavy metalu - vztah & rozdíl mezi punkem a metalem - nástup glam metalu ) Další skvělý počin mých oblíbenců Sama Dunna & Scota McFadyena. ()

Schuldiner

Hezky od začátku a hezky podrobně. Ale samozřejmě pouze pro metalisty! Ale to vůůůbec nevadí... Sam Dunn to dělá opravdu s nadšením a je to znát...že pro něj muzika hodně znamená...stejně tak jako pro mě.. !!! PS: Tak pátý díl - glam metal - je opravdu komediální a komická vsuvka :-) Netvrdím, že mou osobu nezaujalo nikdy nic od těchto kapel, sem tam se nějaká ta skladba najde, ale pokud je vizuální složka (hezky upravené vlasy, make-up a ´´stylově rockové´´ oblečení v drahých a neméně stylových videoklipech) důležitější než muzika sama...no, co si budem povídat...má smysl ještě k tomuto něco dodávat??? :-) Snad jen, že když se hošani z těchhle uskupení pak rozpovídali na téma nostalgie a odklonu fanoušků, a následného prodeje svých baráků a limuzín atd.., proběhlo mi v hlavě jen jedno slovo - spravedlnost! Ona přeci jen někde existuje! :-) ()

6thSun

Pro fanoušky metalu příjemný počumění, případně zrekapitulování toho, co o svém oblíbeném subžánru vědí (protože pochybuju o tom, že by někdo viděl třeba díl o power metalu a řekl si: "Wau, to je tak skvělá hudba, to musím začít poslouchat!!!"), pro všechny ostatní samozřejmě nesmyslná zbytečnost. Taky bych nečuměl na zevrubnou historii jazzové (country, techno...) hudby, stejně jako se nikdy nepodívám na sedmý a osmý díl této série, jenž je věnován grunge, resp. nu-metalu. ()

• Seriál má 11 dielov. Existuje ešte jeden neoficiálny 12. diel s názvom "Extreme metal", ktorý sa venuje Death metalu, Black metalu a Grindcore. Táto časť vznikla na prianie fanúšikov, ktorí si ju aj sami zafinancovali, nakoľko vydavateľská spoločnosť pôvodnej série túto kapitolu odmietla natočiť. Zároveň ide o jedinú epizódu, ktorá k začiatku roka 2015 neniesla českú zvukovú stopu a bola k videniu iba v originálnom znení. (Paldiny)