Vražedné záhady slečny Fisherové

• Austrália Miss Fisher's Murder Mysteries
Krimi / Dráma / Mysteriózny
Austrália, (2012–2015), 31 h 10 min (Minutáž: 55 min)

Predloha:

Kerry Greenwood (kniha)

Kamera:

Roger Lanser

Essie Davis, Nathan Page, Miriam Margolyes, Anna McGahan, Anthony J. Sharpe, Kate Jenkinson, Bille Brown, Danielle Cormack, Jonny Pasvolsky, Anna Bamford (viac)

Naše dáma vyšetřuje zločin v opuštěných uličkách a jazzových klubech Melbourne na konci 20. let. S pistolí s perleťovou rukojetí a ostrovtipem bojuje proti bezpráví. (Viasat)

sofiapetra

Nejdřív jsem se trochu styděla, že se na to dívám (od severských detektivek je to přeci jen odskok před půl zeměkoule), ale nakonec mi to hluboce učarovalo. Ani né tak ty případy, jako úžasná povaha, vzhled a charakter slečny Fisherové, ale především její vztah s inspektorem Robinsonem. Ten byl vážně odzbrojující - maximálně zábavný a romantický zároveň. Poslední scénku třetí série jsem si pouštěla asi 8x, což se mi naposledy stalo ve Vinnetouovi - Rudém gentlemanovi v minulém století. ()

emma53

Vidím to podobně jako hanagi a baštím slečnu Fisherovou s jejími oblečky, kloboučky, sponami ve vlasech, rošťáctvím, které jí čiší z očí a chemií mezi ní a inspektorem. Konečně žádné zelené, modré a jiné filtry, ale normální osvěžující barvičky, trochu připomínající ty Almodovara. Zkrátka je to očko k sežrání..... ()

NinadeL

3/34 20. léta v Melbourne a knižní hrdinka Phryne Fisher ve svém vlastním seriálu. Inu, proč ne? Aussie scéna má co nabídnout, je to změna oproti Evropě a Americe a dočkám se i dílů s Danielle Cormack a Annou McGahan. Vymazlenost každého nápadu, charakter Phyrne a ty kostýmy jsou... tak nadoblačné. A na závěr je i film. ()

Aky

Je to především pastva pro oči na kostýmech, interiérech, ale i exteriérech, na všech detailech. Příběhy jsou někdy malinko překombinované, ale ničemu to nevadí, vyznívá to skvěle hlavně kvůli atmosféře. ()

misterz

Najviac sa mi páčila prvá séria. Kvalitatívny rozdiel medzi sériami vidím hlavne v pútavosti dejovej linky, ktorá sa týkala osobných záležitostí hlavnej hrdinky a postavičiek okolo nej. Samotné krimi pátranie a vyšetrovanie jednotlivých prípadov si po celý čas držalo pomerne slušnú úroveň, aj keď samozrejme na Poirotovskú kvalitu to ani zďaleka nedosiahlo. Niektoré diely bavili viac, iné menej, celkovo to vidím na lepší priemer. 65/100 ()

elizabeth_ba

Žádný zázrak ale taková oddychovka na večer po psychicky vyčerpávající práci, když nemá člověk už moc času, než půjde spát. Skutečně velmi atraktivní Phryne, vždy v ukázkových šatech a moderním sestřihem, se snad až příliš uvolněnou morálkou (mít v každém příběhu jiného chlapa, a přitom ještě dělat oči na detektiva Robinsona, je na 30. léta minulého století trošku moc) řeší případy bravurně a s nadhledem, i když se do každého osobně a srdečně velmi zainteresuje (proč jsem už uvedla výše, v předešlé větě). Pokud tam neřeší politiku, náboženství a etnika (což se pravidelně děje od epizody 4, kde toho bylo nejvíce - Litevci, které mylně pokládají za Slovany; dále v páté Židé a v šesté pro změnu Číňané), ale spíše ty mezilidské vztahy či vztahy mezi hlavními postavami, tak je to vtipné, svižné a kupodivu i logické...Takže zůstávám spokojeně koukat a možná tiše závidím. ;-) ()

Beagle

Já jsem byla tímhle seriálem mile překvapená,viděla jsem tři díly po sobě a jako australská variace na Agathu Christie mi to přišlo povedené.Ale neznám předlohu. ()

hanagi

Roztomilá krimisérie anglického střihu, Melbourne konce 20. let minulého století a dokonale vystižené dobové aranžmá. Nad těmi interiéry, auty a hlavně kostýmy jsem vrněla blahem. Emancipovaná hlavní hrdinka díky své drzosti, vtipu a intuici řeší s nadhledem jeden zločin za druhým, aniž by si pocuchala svůj dokonalý účes anebo rozmazala mejkap. Vždy dokonale vystajlovaná pobíhá po střechách, nahání zločince a z mrňavé kabelčičky vytáhne dle potřeby elegantní revolver, baterku či foťák. Kouzelné! ()

kolemjdouc

první epizody jsem nějak nemohla pobrat asi proto,že paralelně šel ještě jeden krimi seriál naprosto odlišný.Což byl rušivý element.Přepínala jsem z módu Fisherová do módu Brokenwood.Teď už nic jiného zajímavého není tak se soustředím na Fišerku.Jinak epizodky mají zajímavé zápletky ,odlehčený humor a celou první sérií se vine jak nit hledání ztracené sestry. ()

Rose.Tyler

Emancipovaná Phryne Fisher se pro vlastní potěchu věnuje práci soukromého očka, ve volných chvílích se účastní společenských radovánek melbournské smetánky, a při tom všem nezapomíná pilně flirtovat se sympatickým policejním detektivem Jackem Robinsonem... O vrchol seriálové tvorby se jistě nejedná, některé epizody jsou však vcelku povedené, nepostrádají vtip a napětí. Věrní čtenáři Kerry Greenwood (pokud u nás takoví jsou, její romány tuším nebyly přeloženy do češtiny) ovšem budou nejspíš zklamáni, z předlohy toho v seriálu mnoho nezůstalo. ()

Bozvav

Po prvním dílu nadšení. Sice jako drama bych to rozhodně neviděla, ale jako krimi komedie v senzačním hávu meziválečného období ano. Hlavní hrdinka není sice ve vzhledově žádná hvězda,ani zrovna lečna, spíše zralá žena, ale je charismatická, šaramantní a vtipná. Role jí sedne a je v ní i sexy. Ostatní zatím moc dobré. Uvidíme co dál. Po shlédnutí první řady hodnotím 95%. Druhá lehce slabší, dost se to opakuje, ale i tak 75%. ()

Jonatána

Naprostý souhlas s komentářem uživatelky Emma53. Výborný dobový seriál, parádní výprava, vynikající kostýmy, fajn herci. Viděla jsem dnes první dva díly a určitě budu pokračovat. ()

bearmeedek

Hodnotím po první sérii a nemyslím si, že se dál něco podstatně změní. Pokud ano, vystavím opravné vysvědčení. Ano, je to jeden z retro - detektivních seriálů pro pamětníky. A má ohromnou devizu. Kromě toho parádního retra má "moderní" švih a hlavně neuvěřitelný náboj a ještě víc barevné a poetické kouzlo. Ať už jednotlivých postaviček nebo veškerého prostředí okolo. Pokud to zní až moc básnicky, tak to jsem chtěl. ()

black8

Veľmi osviežujúci seriál. Okrem toho, že sa vždy pri ňom príjemne zabavím, teší ma aj skutočnosť, že sa vždy aj s niečim historicky zaujímavým oboznámim. Napríklad nikdy som nepočula o austrálskej maliarke Margaret Preston. Ale to je len jeden z mnohých príkladov. ()

Jandovka

Taková snesitelnější Slečna Marplová (tu ženštinu jsem z duše nesnášela)..... a pro muže i o dost příjemnější oku. Jinak je to dost tragikomické, ale jako oddechovka dobré. ()

rozum i cit

Příjemný detektivní seriál zasazený do Austrálie meziválečného období a opatřený dobrou chytlavou úvodní znělkou. Hlavní hrdinka sice občas dokáže lézt i trochu na nervy a ve své vyzývavosti na mne působila někdy poněkud ordinérně až lacině (jakkoli její promiskuitu lze pominout, kdyby neměla většinou tak otřesný vkus na partnery), avšak není problém jí roli věřit a i chemie mezi ní a inspektorem funguje báječně. Rovněž obsazení vedlejších rolí v čele s Dottie, majordomem, konstáblem či dvojicí pomocníků je veskrze sympatické, případy okořeněné občas humorem jsou zajímavé, kamera kvalitní a prostředí a kostýmy krásné. Dokonce ani český dabing není tentokrát špatný. Ačkoli tento seriál není srovnatelný s takovými dobovými detektivkami jako adaptace Christie či Doyla se Suchetem a Brettem nebo Vražedná místa, jde od protinožců o zajímavý příspěvek v rámci žánru. Dokonce bych řekla, že je postupem času i zábavnější než například nekonečný Murdoch s Bissonem, a na rozdíl od něj si celou dobu drží úroveň a nepropadá se do podprůměru vlivem čím dál tím bizarnějších případů a politické objednávky. Výjimkou je v tomto směru pouze neskutečně hloupý závěrečný celovečerní snímek, v němž místo až dosud normálních kriminálních případů pobíhá slečna Fischerová ve svém sporém oděvu po Blízkém východě a zachraňuje svět před nějakou reálnou kletbou či co, přičemž se nevyhneme ani běhu po střeše jedoucího vlaku, dokonce v jehlových podpatcích. Jediným důvodem k jeho shlédnutí je její konečné spárování s inspektorem Jackem, ovšem mně tento poslední díl spíše pokazil celkový dojem, takže ho nedoporučuji. Jinak milý odlehčený seriálek vhodný k nedělní odpolední kávě, který dovede příležitostně zlepšit náladu. ()

Birdalone

Bohatě vystylovaný a dobově věrný seriál s vynikajícími australskými herci. Je to radost se na to dívat. V Austrálii se začal vysílat v roce 2012. Tři řady si udržely kvalitu a jen mu přidaly na úspěšnosti. Kolem Phryne Fisherové vznikl v anglicky mluvících zemích kult - který umožnil produkci přivydělat si na celovečerák na Kickstarteru. Seriál vychází z literární předlohy - sérii dvaceti příběhů. V češtině začaly příběhy vycházet nedávno (2018), pod společným podtitulem Slečna Fisherová vyšetřuje. Seriál aktuálně na TV Prima nebo Epic Drama. V Austrálii se zatím snaží z tématu vytěžit co se dá a uvedli aktuálně spin-off Miss Fisher Modern Mysteries, kokotinu posazenou do 60. let. Samozřejmě originální verzi posazené do 20. let nesahá ani po kotníky. ()

Liron

Tak trochu červená knihovna s krimi zápletkou odehrávající se na konci 20 let. Trochu Hercule Poirot v sukni. Essie Davis je krásná žena , kostýmy jsou nádherné a jiskření mezi inspektorem a hlavní přestavitelkou zábavné. Některé zápletky jsou až moc naivní nebo zase překombinované , ale je to vkusné, vtipné a má to skvělou atmosféru. Viděla jsem všechny díly a pokaždé jsem se těsila až mne Phryne pustí do svého salónu a prožiju s ní nějaké to dobrodružství. ()