Vražedné záhady slečny Fisherové

• Austrália Miss Fisher's Murder Mysteries
Krimi / Dráma / Mysteriózny
Austrália, (2012–2015), 31 h 10 min (Minutáž: 55 min)

Predloha:

Kerry Greenwood (kniha)

Kamera:

Roger Lanser

Essie Davis, Nathan Page, Miriam Margolyes, Anna McGahan, Anthony J. Sharpe, Kate Jenkinson, Bille Brown, Danielle Cormack, Jonny Pasvolsky, Anna Bamford (viac)

Naše dáma vyšetřuje zločin v opuštěných uličkách a jazzových klubech Melbourne na konci 20. let. S pistolí s perleťovou rukojetí a ostrovtipem bojuje proti bezpráví. (Viasat)

Recenzie používateľa Birdalone k tomuto seriálu (8)

Vražedné záhady slečny Fisherové (2012)

Bohatě vystylovaný a dobově věrný seriál s vynikajícími australskými herci. Je to radost se na to dívat. V Austrálii se začal vysílat v roce 2012. Tři řady si udržely kvalitu a jen mu přidaly na úspěšnosti. Kolem Phryne Fisherové vznikl v anglicky mluvících zemích kult - který umožnil produkci přivydělat si na celovečerák na Kickstarteru. Seriál vychází z literární předlohy - sérii dvaceti příběhů. V češtině začaly příběhy vycházet nedávno (2018), pod společným podtitulem Slečna Fisherová vyšetřuje. Seriál aktuálně na TV Prima nebo Epic Drama. V Austrálii se zatím snaží z tématu vytěžit co se dá a uvedli aktuálně spin-off Miss Fisher Modern Mysteries, kokotinu posazenou do 60. let. Samozřejmě originální verzi posazené do 20. let nesahá ani po kotníky. ()

Série 1 (2012) (S01)

Kostýmový seriál odehrávající se v Austrálii 20. let se soukromou vyšetřovatelkou, která je lady, akční a vamp. Seriál je speciální dotaženými reáliemi v detailech i kostýmech, optimistickou nadsázkou (jak to miluju v dnešní době temných severských krváků), super vyladěnými dialogy a skvělou hudbou. Je vidět, že se jednotlivé díly točily postupně, seriál nabírá tempo díl od dílu a je v počátcích až moc televizní. To se ale mění od Královny květin (9), kdy už si nezadá i s mnohem dražšími produkcemi. Nemyslím, že jde o seriál hlavně pro ženy. Jack Robinson má hodně daleko k romantickým postavám a tak neodežene chlapské příznivce Saturnina či jiných konverzačních humoresek. Škoda, že do Česka se seriál dostává s hodně velkým zpožděním, kdy je tento žánr kilometry za aktuálními filmařskými trendy, takže počítám, že kritici si na něm pořádně smlsnou. Já ale tleskám tomu, že vůbec dorazil a přiznávám se k opakovanému binge watching. Seriál podle knižní předlohy australské spisovatelky Kerry Greenwoodové, www.phrynefisher.com a česky www.fisherka.cz. ()

Kokainové blues (2012) (S01E01)

První díl o příjedzu Phryne z nudné Anglie do barvité Austrálie. Poměrně zdařile vystavěná detektivní zápletka. Zároveň si ještě vybavuji tu euforii, kdy jsem první díl viděla poprvé - ta hudba, ty rekvizity a reálie, Austrálie a Essie Davis k sežrání - zvlášť v originále se svým sametovým vibrujícím hlasem. I když je vidět, že si tvůrci seriálu tu ideální podobu ještě hledají, už v prvním díle nasadili laťku hodně vysoko. Až na ty milostné scény, teda.... POZOR SPOILER Ve filmu existuje skutečné napětí pouze mezi Jackem a Phryne. Všechny ostatní flirty jsou obyčejná vata... Knižní předloha vyšla i česky jako Kokain Blues. ()

Vražda ve vlaku do Ballaratu (2012) (S01E02)

Jeden z dílů, který se podle mě v seriálu nepovedl. Narozdíl od knížky, která je napínavá a akční (taktéž Vražda ve vlaku do Ballaratu) s perfektně vykreslenými postavami, je to ve filmu trochu nuda s nic moc hereckými výkony. Mezi Phryne a Lindsayem to nemá chemii, chybí mi i pohotové slovní přestřelky - pro seriál a sérii vůbec, typické. Z hlediska seriálu je to ale celkem důležitý díl, kde Phryne získá své nové budoucí nejbližší, takže je určitě doporučuji nepřeskočit. Recenze knížní předlohy třeba zde: https://www.databazeknih.cz/recenze/slecna-fisherova-vysetruje-vrazda-ve-vlaku-do-ballaratu-420401 ()

Vražda v klubu Green Mill (2012) (S01E03)

Phryne ve svém živlu mezi jazzovými muzikanty, jen kdyby na parketu nezůstalo ležet nehybné tělo. Díl patří mezi kvalitní průměr seriálu, knižní předloha v sérii naopak mezi špičku (zatím v ČR nevyšlo). ()

Vražda v loděnicích (2012) (S01E04)

Phryne je doma mezi smetánkou i podsvětím, Tentokrát se dostane do nezyklé společnosti - mezi anarchisty (a komunisty a revolucionáře). Z pohledu australského diváka jde o atraktivní až exotické prostředí, pro nás jsou "rudé" hlášky občas úsměvné, ale Phryne má alespoň možnost vytáhnout módní kousky inspirované Ruskem a sibiřskou zimou, takže apetit na působivé kostýmy uspokojen. ()

Hrozinky a mandle (2012) (S01E05)

Rozinky a mandle je zajímavá exkurze do židovské komunity v Melbourne. Je to podle mě díl, kde se napětí mezi Phryne a inspektorem Jackem Robinsonem rozjíždí naplno, spolu s brilantně vypointovanými hláškami. Tvůrci seriálu postavili zápletku trochu jinak, než je v knize (zatím v ČR nevyšla) a to částečně včetně pointy, takže bylo zajímavé sledovat, jak si s tím scénáristé poradili. Díl opět doprovází skvělá hudba. ()

Ruddigore (2012) (S01E06)

Ruddigore (Poslední představení, Ruddy Gore) je z divadelního prostředí. Jde o první díl, kde se Phryne potkává s okouzlujícím čínským obchodníkem Lin Chungem. Zatímco v knížkách jde o klíčovou postavu, seriálem se jen mihne, aby nechal prostor Jackovi. A mezi Jackem a Phryne to opět jiskří: "Říkal jsem si, kdy sem zase vtrhnete.- Chyběla jsem vám? - Není šance, připadá mi, že vás mám na krku každý druhý den." (můj volný překlad) ()