Dětství a jinošství slavného francouzského spisovatele Marcela Pagnola. Marcel Pagnol je znám českým čtenářům především díky svým románům Živá voda a Jak voní tymián. Velké příznivce si získaly filmové adaptace jeho díla Tatínkova sláva a Maminčin zámek, také filmy Jean od Floretty a Manon od pramene s velkými hereckými hvězdami Yvesem Montandem, Gérardem Depardieuem a Emmanuelle Béartovou byly svébytnými díly a silným dramatickým zážitkem.
Marcel Pagnol (1895–1974) byl francouzský spisovatel, scénárista, režisér a člen Francouzské akademie. Jeho dětství v Aubagne, roky strávené v Marseille, prázdniny s rodinou v horách Provence se staly inspiračním zdrojem, jakousi živou vodou jeho tvorby.
Dvoudílný televizní film Čas tajemství, čas lásek vznikl podle jeho stejnojmenných životopisných románů.
První část vypráví o Marcelových posledních školních prázdninách před vstupem na víceleté lyceum, o jeho setkání s dívenkou Lili a prvním dětském poblouznění. O nádheře a bezstarostnosti dnů strávených v provensálských horách. (Česká televize)

tahit

Milý obrázek starosvětské Provence jak bývala kdys je půvabně pointován. Báječné časy bezstarostného dětství v původní prostotě jsou také malebně zobrazeny. Zkrátka a dobře zde panuje příjemná atmosféra. Mimochodem, není nic radostnějšího, než když léto vyprázdní školu, nad hlavou plují bílá oblaka a vzduchem voní kvetoucí louka. Na straně druhé, časy se ale mění, napadá mě, kde se třeba dá dnes vykoupat v čisté řece? ()

Čtec

Krása. Od Marcela Pagnola jsem nic nečetl, ale budu to muset napravit... Poetická záležitost, a ta atmosféra - Provence na vás z filmu přímo dýchne... A člověku chtě nechtě naskočí vzpomínky na jeho vlastní dávné prázdniny, klukovské radosti a kamarádství a první citové polízanice... Nu, užil jsem si to. ()

Sejkorka

Zbytek Pagnolova díla pod souhrnným názvem Jak voní tymián. Film to není špatný, ale úrovně o 17 let starších dvou dílů Tatínkova sláva/Maminčin zámek nedosahuje. Je znát že se jedná "jen" o televizní film. Druhá část je poněkud lepší, byť /anebo právě proto), že se již odehrává převážně ve městě. Záhadou je mi, kdy zemřela Marcelova maminka. Na konci "jejího zámku" říká vypravěč (též Viktor Preiss), že ji za 4 roky pohřbili. Ale dobře že vydržela do konce, byla moc sympatická. Wikipedie : Augustine Pauline Henriette Lansot (1873-1910). Tedy když Pagnolovi bylo 15. Takže je to v rozporu s jeho věkem na konci filmu. Nebo ne a tehdy se maturovalo v 15 ? Jo, a podle téhož zdroje měl jen bratra (René, nikoliv Paul) a žádnou sestru. Anebo jo ? ()

rhodos

Jedním slovem božské. Ač jsem četla tuto nádhernou knihu, kde se autor vrací ve svých vzpomínkách do dětství a prožíváme s ním všední starosti, přátelství i první lásku, tak tento televizní snímek se od něj vůbec neliší. I skvěle vybraní herci, pro mne takřka neznámí jsou velkou devizou snímku. Mohu vřele doporučit, jak tento film, tak i knihu. ()

Nach

Mám rád jednoduché příběhy, na obyčejných životech stavěné. Všední problémy, prvních lásek, témata přátelství a jednoduchý, subjektivní filozofický dosah. Příběhy ze života francouzského spisovatele, scénáristy a režiséra Marcela Pagnola, takovým příběhem nepochybně je. Jeho životopisné romány jsem sice bohužel nečetl, ale film se mi ze zmíněných důvodů velice líbil. I kvůli skvělým hercům - nehercům (tedy pro mě neznámým tvářím) je tento snímek o to silnější a jsem moc rád, že jsem se s ním díky TV mohl seznámit. Pár much sice má, ale ty na celkovém dojmu neubírají zhola nic. 75% ()