Odpadky

(festivalový názov)
  • USA Trashed
všetky plagáty

V přírodním koloběhu se neustále vše rozkládá a znovu se rodí. Co se ale stane, když do něj lidé přidají ohromné množství odpadků, které příroda zpracovat nedokáže? Herec Jeremy Irons provádí vizuálně vytříbeným dokumentem doprovázeným Vangelisovou hudbou a dává se do hovoru s vědci, politiky, ale také obyčejnými lidmi, jejichž životy byly ovlivněny rostoucím znečištěním. Během svých cest odhaluje negativní dopad, který mají odpadky na život v lidmi obydlených oblastech i čistě přírodních zónách po celém světě od Islandu až po Indonésii. Kromě viditelných hromad odpadků ale odhalují i méně zjevné problémy, například obrovské množství jedovatých chemikálií, které se dostávají do přírody a vracejí se lidem zpátky – na jejich talíře. Dokument problematiku nenahlíží jen ze záporné stránky, ale také ukazuje možnosti a konkrétní příklady, jak situaci řešit. Irons se vydává navštívit lidi, kteří změnili svůj životní styl tak, aby neprodukovali žádný škodlivý odpad, ale také celé město, jež rovněž funguje bez zbytečného zahlcování životního prostředí dalšími odpadky. Stejně tak se zabývá legislativními kroky, které mohou zabránit zbytečné produkci odpadu. (Academia Film Olomouc)

Roxan

Film to byl dobře natočenej - chvílema až s postapokalyptickými vizemi. Na konci jsem si řekla, že bych měla začít třídit a místo zapalovačů si začít kupovat sirky. Jen Jeremy Irons byl na mě trochu moc teatrální. ()

• Vangelis si za zkomponování hudby pro tento film nenechal zaplatit. (L_O_U_S)