Dokument pro lidi

všetky plagáty

Už vás někdy napadlo nechat se potetovat? A jak by takové tetování mělo vypadat? Autorky filmu se rozhodly doslova jít se svou kůží na trh – vydaly se hledat tetování, které by charakterizovalo dnešní dobu. Na své cestě se setkávají s výraznými českými osobnostmi, které jim pomáhají udělat si obrázek o současné společnosti. (oficiálny text distribútora)

Názorožec

Trochu rozplizlý dokument, se zbytečnou autostylizací autorek, kde ovšem padne několik zajímavých postřehů a inspirativních poznámek... (předvším Bělohradský a Kohák) Jako například - tyranie sebeoptimalizace / konec velkých příběhů / někdy je zpráva i informace / jaký je rozdíl mezi hodnotou a smyslem? ()

Futuristka01

Účinkují: Václav Bělohradský, Václav Cílek, David Černý, Jan Keller, Jeroným Klimeš, Milan Knížák, Erazim Kohák, Jitka Vysekalová Dále: Lukáš “Musa“ Musil a Barbara Vujovic̀ ...................................................................................................................................................................................................... Pozn. autorky jsou heterosexuálky, které se v dokumentu netážou po smyslu života, z čehož vyplývá, že hlupákem je Silas. ()

mazadlo

Nenásilný dokument fungující jako sonda naražená na hlavu mladé společnosti. Protože snímek zcela neodpovídá na svou podstatu je možná vnímán poněkud chaoticky. Právě onen chaos ale způsobuje odraz naší společnosti - tedy alespoň nás mladé generace. Zatímco tápeme ve smyslu co si vytetovat na zadnici, se zde rojí několik zásadních otázek ze kterých se nedá vybruslit. Dokument mě bavil zejména ve smyslu pokládaných témat na která mi není striktně odpovídáno - abych se poučil ale na které je mi položena otázka: " Chci aby mi bylo odpovězeno nebo si odpovím sám?" Navíc přijatelně natočeno s poklidnou atmosférou. Plyne to. Za mě spokojenost - dlouho jsem neviděl podobný dokument, který by mě desetkrát nenaštval svou vynucenou osvětou. ()

rikitiki

Oslí můstek mezi tetováním a smyslem života/vyjádřením naší doby je tak vratký, že by z něj všichni osli popadali. Nevidím žádnou souvislost mezi kérkami a úvahamy českých filozofů, sociologů a umělců nad současností. Stejně nesmyslné jsou obrazové vsuvky, kde autorky dokumentu pochodují veknovem a někdy při tom i nesou kládu. ___ Dokumentaristkám se podařilo sehnat zajímavé respondenty (zejména Bělohradský a Kohák) s originálními a chytrými názory. Už ale nedokázaly dát je do souvislostí nebo zajímavě obohatit obrazem. ___ Je to jen na dvě hvězdy - filmařsky, ale výpovědi některých zpovídaných tohle zbastlené dílko poněkud vylepšují. /15. 11. 12./ ()

Aelita

Postmoderní doba, formovaná hlavně intelektuály, finančníky, manažery, (proradnými) politiky, lobbisty, bulvárem a reklamami oslavujícími individualitu spotřebitele, je dobou relativizace, absence ušlechtilých snů, ideologie neomezené spotřeby a zastřených forem otroctví. Jedno z nich – finanční – je nejen legální, ale dokonce podporované vládami napříč planetou. Je to takový druh celospolečenské mystifikace, kdy lidé hromadně a dobrovolně odevzdávají vše, co vydělali, těm, kdo ty prostředky spravuje, reguluje a využívá. Ale jinak je to doba největšího blahobytu, jakou kdy lidstvo zažilo. Dnes tedy existují pouze dvě skutečně podstatné životní otázky: 1. Jak tuto blahobytnou spokojenost udržet a ještě navýšit, aniž by se zničilo samotné prostředí, odkud se vše bere, čili příroda? 2. Jak ten blahobytný klid bezpečně zdramatizovat, čili kudy a jak z nudy? To, že odpovědi na tyto dvě otázky si protiřečí, nikoho netrápí. ___ Dokument, koncipovaný jako hledání námětu pro symbol moderní doby, přináší myšlenky lidí, kteří jsou schopní pojmenovat současnost a její problémy, ale bohužel nejsou schopní vymyslet skutečně nové východisko, a proto všechna jejich řešení jsou jen důkazem toho, že se historie lidstva stále opakuje, i když v pozměněné podobě. To však ty myšlenky a řešení nesnižuje, protože konečné východisko zatím nedokázal nabídnout nikdo kromě Buddhy a Krista, přitom obě jejich východiska jsou útěkem z tohoto světa. Tento svět totiž vždy byl a je světem absurdity neboli současně se projevujících protikladů. Svědčí o tom i mimoděčná odpověď jedné z dívek: "Vyhovuje ti byt sama? – Ano, určitě. ... A co tě nejvíc trápí? – Asi samota." ___ Autorky pojaly film velmi komiksově, což dosvědčuje jejich zvizualizování toho, co říkají dotazovaní, ale i přes tuto primitivitu je dobré, že ta slova vůbec zazněla a dostávají se k lidem, protože i mohutné řeky se vytvářejí postupně a z kapek a když již naberou silu, odnášejí skály, a stejně tak jednou spláchne tuto civilizaci záplava slov, která sama produkuje. ___ Dokument na YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=gLSMTwIMzHo + scény s podtitulem "Co v dokumentu nezaznělo..." (viz na YouTube). ()