Vražedná místa: Fotografovo křeslo

(TV film)
  • Veľká Británia Murder Rooms: The Photographer's Chair

Začne-li se na jednom místě a v od sebe nepříliš vzdáleném časovém horizontu vyskytovat více mrtvol, jejichž evidentně násilná smrt nese nepřehlédnutelné shodné znaky, je nasnadě podezření, že se ve všech těch případech jedná o jednoho a téhož pachatele. Ale jaký je jeho motiv a co spojuje jeho oběti? Co mohou mít společného dáma z lepší společnosti, krymský vysloužilec a nerudný soudní lékař? Policie tápe ve tmách a doktor Doyle s doktorem Bellem, kteří se pokoušejí tuto záhadu vyřešit, netuší, jak nebezpečným směrem se bude tentokrát jejich pátrání ubírat. (Česká televize)

ScreamJay

To, že mají britské seriály vysokou úroveň, ať už jde o humor, nebo právě o takovouhle detektivku, to rozebírat nebudu. Předchozí díly mi utekly a co už můžu říct, to je docela škoda. Tohle je jakýsi podivný mix kriminálky vsazené do doby minulé, která slušně navozuje dobovou atmosféru, pohrává si s linkou napětí a různě ji klikatí s okultismem a až historickým thrillerem. Nemůžu si pomoct, ale v jistých aspektech mi to dost připomíná náš seriál Dobrodružství kriminalistiky, který už několikráte běžel na obrazovkách. Hlavně co se do atmosféry týče. Jistý opar ponurosti, neprůhledné chladnosti, kupy bizardních postaviček a hlavně úkazů, tady nejen kriminálních. Něco jako povídačky o Jacku Rozparovači, akorát bez řeznejch nástrojů, které progresívně nahradily fotoaparáty (ne klídek, tohle není spoiler, jen jsem využil slůvku z názvu téhle epizody). Hlavně co se té bizarnosti týče, té je tu někdy až nezdravě moc. Ať co se postav týče, nebo prostředí. Chudé uličky plné těhotných prostitutek, průkopnické bordely, zmínky o sado-maso. Tudíž, kdo si rád nechá proběhnout mrazík po zádech (sic letmý, ale je to tam), rád koukne na dobře obsazené postavy (jak Ian Richardson tak i jeho podstatně mladší parťák Charles Edwards jako Arthur Conan Doyle, jsou naprosto přesvědčiví) a nebo kdo jen rád shlédne slušnou sérii, vřele doporučuju. Kolik dávám? Tak ty 4 hvězdičky budou na místě, za televizní oponou tohle patří mezi lepší kousky. ()

PTuranyi

Opäť veľmi dobre natočená holmesovka, ktorá znovu vracia doktora Doyla k jeho láske z prvého dielu. Tentokrát prostredníctvom spiritistického zážitku. Jeho spojenie so sériou vrážd scenár dobre skrýva hádže divákovi udičku s podivínskym fotografom. Príbeh opäť začína sólovou akciou doktora Doyla, ale doktor Bell sa čoskoro objaví akoby mávnutím čarovného prútika. Produkcia a herecké výkony si udržiavajú stabilne dobrú úroveň. 70% Pre milovníkov detektívok 80% ()

filmmovier

Zápletka slibovala hodně, ale z mnou dosud viděných čtyř dílů byla nejslabší. Nebyla špatná, to ne, seriál si udržuje tradiční vysokou úroveň, výpravu a atmosféru, opět se vyskytl nějaký sem tam temnější motiv, parádní duchařina, výkon Iana Ricahrdsona rozebírat nebudu, akorát bych se opakoval. Tahle detektivní série mě zatím příjemně naplňuje a parádně se na ní kouká, ale někdy to prostě bylo až moc zamotané. To sice v britských detektivkách není na škodu, ale na druhou stranu to vidím spíš ten vztah Doyle-Bell. Ale líbilo se mi to a pořád je to na dost vysoké úrovni. A za duchařskou zápletku něco přihodím, protože ty scény byly skutečně působivé. 80%. A už jsem chválil hudbu? ()

fragre

Detektivka s příchutí duchařského příběhu (což je v pořádku, neboť A. C. Doyle byl předním stoupencem spiritistického hnutí). Vynikající atmosféra, skvělé zachycení dobových reálií, kostýmů a exteriérů. Zde znovu stvořený, drsný viktoriánský svět je uvěřitelný. Na to, že je to jen pouhý seriálový snímek, dosahuje větší působivosti než třeba podobně laděný film Z pekla. ()

Gilmour93

Vrah od oxidu hořečnatého touží zvěčnit 21 gramů, Doyle hledá lék na zlomené srdce na falší obdělávaném poli spiritualismu a kolega Bell, navštěvující z pracovních důvodů bordel, se už ho ani nesnaží nějak aktivně odradit.. Tajuplnost procesů i výstupů ze začátků fotografické branže, koketování s nadpřirozenem i melancholický opar jsou fajn, ale znovu zůstal pocit, že se v televizním formátu dalo s tématem i postavami naložit o něco atraktivněji.. ()