Alma

Francúzsko, 2010, 65 min

Réžia:

Patrick Rouxel

Dokument približuje ekologickú, ale aj duchovnú cenu produkcie mäsa, mlieka a kože v Amazonskom pralese. Patrick Rouxel cestuje do svetových lesov a do sveta priemyselných odvetví, ktoré ich ničia. V brazílskom pralese odhaľuje devastačné dopady chovu dobytka a kriticky rozoberá problematiku globálnej priemyslovej ekonomiky i hrôzostrašnú rýchlosť, akou sú nepoškodené pralesy rúbané a premieňané na pastviny. (whack)

Khalesi

Tento dokument je zvláštny, nie len kvoli tomu, že obraz nesprevádza žiadny komentár, ale aj tým, že vám sprostredkuje nové informácie veľmi nevtieravým a originálnym sposobom. Vidíme tu niekoľko druhov chovateľov a niekoľko roznych sposobov chovu dobytka, jeho transportu na bitúnky a porážky, taktiež iné súvisiace odvetvia, napríklad ródeá. Všetky tieto sú divákovi len prezentované, tak, ako sa odohrávajú, bez toho aby boli akokoľvek vysvetlené, vychválené či zatratené. Vďaka tomu je len na vás, aký názor si o našom súčasnom zaobchádzaní s hospodárskymi zvieratami urobíte. Ja som videla vychudnuté mláďatá zúfalo bučiace za svojimi matkami z ktorých sme urobili továrne na mlieko v kontraste s vypasenými ľuďmi napchávajúcimi sa produktmi z mlieka, alebo masom týchto našich zvieracích otrokov. Napriek tomu, že tvorcovia nepoužili žiadne krvavé či brutálne násilné zábery, vo mne to čo som videla veľmi silne evokovalo holokaust. Mreže, trčiace kosti vychudnutých bytostí a ich zúfalý nárek, transporty, popravy a smiech a ľahostajnosť privilegovaných na druhej strane. História sa opakuje, len na druhej strane sú teraz takí, ktorí o svojom utrpení nikdy nebudú hovoriť, ani písať knihy, alebo točiť filmy. Akoby neexistovali. ()