Titanik: Poslední slovo s Jamesem Cameronem

(TV film)
  • USA Titanic: Final Word with James Cameron

V jedné místnosti se sejde skupina vedená Jamesem Cameronem složená z vědců (Parks Stephenson), umělců (Ken Marshall), historiků (Don Lynch) i nadšenců, kteří se léta věnují potopení Titaniku. Místnost nehodlají opustit do té doby, než se jim podaří přesně zrekonstruovat, co se dělo s Titanikem po té, kdy se nad ním uzavřel Atlantik. Opírají se o všechny své letité znalosti a spousty dokumentů, skládajících se z výpovědí svědků, podmořských záběrů vraku či přepisu vyšetřování. Výchozím podkladem se pro ně stává mapa rozmístění trosek lodi na dně oceánu a společnými diskuzemi, či použitím výpočetních modelů se snaží dopracovat k co nejpřesnějšímu popisu zkázy Titaniku. Obstojí Cameronovo filmové ztvárnění ve světle nových zjištění? (bobrux)

Rocky62

Dokumentů o Titanicu vzniklo několik a patrně ještě vznikne. Některé jsou konkrétní a zaměřují se na jednu oblast, jiné jsou všeobecné a mapují jak vrak, tak jeho historii. Ne, každý však vlastní ty nejpodstatnější prvky, jakými jsou originalita, poutavost a nějaký cíl, čili přesně to, co na výbornou splňuje Poslední slovo s Jamesem Cameronem. Divák se skutečně dočká všeho, co může řádně zpracovaný dokument nabídnout. Pokud se navíc zajímá o Titanic, je fanouškem Jimova velkofilmu, či se zajímá o život Camerona, čeká ho devadesátiminutová katarze. Jak jsem se zmínil výše, toto pátrání je nekonvenční, skládá se z největších odborníků a má smysluplný záměr. Je tu v krátkosti nastíněna historie, vztah Camerona k Titanicu a největší pozornost je věnována nejen vraku, ale také troskám, místu jejich dopadu, důvodům, proč jsou tam, kde jsou...zkrátka všemu, od chvíle, kdy se nad pýchou dnes již neexistující společnosti White Star Line, zavřely vody Atlanticu. Z pohledu emocí rovněž působivé. Mě se např. vryla do paměti scéna, kdy výzkumník Bill Sauder vypráví o chvíli, kdy v laboratoři plné zapáchajících předmětů z vraku otevřel ampulku z parfémem neznámého pasažéra. Těžko popsat, nutno shlédnout. Otázky položeny a v závěru zodpovězeny. Tým měl daný cíl a ten splnil, což bych rovněž označil z dokumentárního hlediska za pozitivum. Na závěr bych chtěl poděkovat celému týmu, hlavně triu Cameron, Lynch, Marshall, za jejich desítky let práce, za jejich zjištění a také za jejich úctu k tomuto impozantnímu veledílu. Čest vaší oddanosti. 100% ()

Vyrida

Druhá půlka dokumentu mě z konečného pohledu zaujala určitě o něco více než ta první. Nic však závažného pánům nemůžu k tomuto snímku vytknout. Ano je sice pravdou, že místy to vypadá jako klasická hospodská debata u šestého piva, ale mluví se naštěstí většinou k věci a padne i pár zajímavých dedukcí k zamyšlení. Nebýt však Camerona přímo u stolu, který je pověstný svým precizním přístupem, tak tahle schůze mohla dopadnout v hodnocení přeci jen o něco málo hůře. ()

Aluska88

To by bylo, aby se "Král světa" ve svém oblíbeném Titanicu neporýpal ještě víc, že:) Jenže, jak víme, James Cameron je šílený perfekcionista a puntičkář. Od doby, kdy byl jeho oscarový velkofilm uveden na plátna, uplynula již řádka let a James se do hlubin k legendárnímu vraku ponořil ještě několikrát. A začal pátrat a postupovat mnohem detailněji. Postupně začala na povrch "vyplouvat" nová a zcela odlišná fakta, skutečnosti a informace, které v Jamesovi začaly nahlodávat zoubek pochybností o tom, že spousta věcí ohledně celé kolize, počínaje nárazem a konče zarytím se do bahna na dně oceánu, se udála zcela jinak od jejich ztvárnění ve filmu. Kromě kompletně nové rekonstrukce se dozvíme také spoustu nových informací o tom, co se s jednotlivými částmi lodi stalo, kam dopadly, proč tam dopadly, co se s nimi stalo a proč. Člověka možná při sledování napadne, že Jamese pořád baví se v tom furt tak rýpat, probírat a rekonstruovat každou drobnost. Jenže, je to přece Cameron. Nikdo nevěnoval Titanicu tolik času, úsilí, tvrdé dřiny, pozornosti a ambicí jako on. Ze zájmu jednoho režiséra se stala postupně téměř až posedlost, kterou "zkonstruoval" v nejkrásnější loď, jaká kdy po moři a ve filmu plula. A myslím, že Cameron je také jediný člověk, který dokáže předvést simulaci potápějícího se Titaniku na banánu:) Aby nám lépe objasnil, co se při rozlomení stalo s dvojitým dnem:) Člověk by nevěřil, jak napínavé a poutavé bude sledovat banán, který drží v ruce Cameron:D ()

T2

Pôsobivý dokument kde sa preberú všetky rozpory ohľadom potopenia lode od vzniku kino filmu TITANIC(1997), príde na rozbory tejto katastrofy na najmenšie detaily, plus sa nadhodia konšpiračné teórie čo keby..., James Cameron je macher a je vidieť aké je jeho zanietenie pre túto tému. /100%/ ()

Shakers

Rovnako ako predošlé Cameronové dokumenty o Titanicu, tak aj tento je opäť zaujímavý. Ja viem, možno sa pýtate čím, pretože o Titanicu už toho bolo povedané veľa a toto je presne tretí Cameronov dokument o Titanicu, takže to možno vyznie ako už použitá téma, ale v tomto dokumente zistíte, že okolo Titanicu vždy budú niektoré otázky nezodpovedané. A presne na to sa snaží Cameron a jeho tým expertov odpoveď. Potopil sa Titanic skutočne tak ako vo filme a čo je vo filme zle ? Téma na 90 minút a zároveň posledné slová Jamesa Camerona k tomuto vraku a k jeho záhadám. 95% - 5* ()