Mnoho let poté, co byla palácem prohlášena za mrtvou, se mladá šlechtična vrací k soudu s dovednostmi šamanky, aby si vymohla své právo stát se královnou. (Netflix)

Lennyanka

Tohle je první korejské drama, které jsem viděla, a musím říct, že mě chytilo za srdce. Příběh výtečný, občas trochu moc emocí a slz (ale s tím se musí počítat, no) a výborné vtipné skeče, jak v podání králova osobního sluhy Hyung Suna (scéna se sněhulákem!:D), tak i prince Yang Myunga a občas samotného krále Lee Hwona. Dětské výkony byly mimořádné a díky tomu jsou první epizody prostě nádherné, zbytek občas trochu kolísal, ale ve výsledku nemůžu dát nic jiného než 5 hvězdiček. Jsem moc ráda, že mě studium korejštiny k tomuto seriálu přivedlo, a až budu umět korejsky dostatečně dobře, shlédnu to s radostí ještě jednou celé s korejskými titulky;) ()

mrtvej pes

Aneb "Jak kvůli dvěma nezáživným hlavním postavám vymře půl Koreje." Vážně. V každém díle se aspoň dvacet minut brečí, zbylých čtyřicet se trpí tiše. Nejvíc toho nabulí princezna, které se paradoxně nic neděje (když nepočítáme crush na bishíka). Někdo ji bude nenávidět, někdo zbožnovat, já jsem si ji celkem oblíbila. Byla pořád živější a barvitější než sluníčko s měsíčkem, kteří tíhli od dušínství k ježíšovství. Z toho vyplývá jedna věc. Kromě hlavních postav jsou zajímavé snad všechny, i ty nejmenší roličky mě bavilo sledovat víc než právě ústřední dvojici. Uznávám, že jako caparti byli ještě roztomilí a měli jiskru, ale pak už byl celý seriál jen o slzách a utrpení a jiskry zhasly. Věděla jsem, že jdu koukat na drama, ale i to se musí umět prokládat. Co mohlo v jedenácti dílech působit silně, v dílech dvaceti už je pětkrát převařený čaj. Zápletka se šamankou Jang a hlavně pak její více než šedozónové způsoby, jak Měsíčka zachránit, mi přišly celé takové šišaté. Nedávaly mi smysl. Proč jsem to vůbec dokoukala - abych viděla víc šouráren a grimas, co prováděl dvorní eunuch, a abych ho viděla, jak se handrkuje s králem. No. Chápu, že někomu tenhle druh romantiky a mystiky sedne, ale sama si víc užiju civilní výpravu, vyváženost děje a logiku motivů. Nemůžu se ubránit dojmu, že seriál stojí a padá na tom, že protagonisté jsou hezcí... (Ale vážně. To obsazení si zasluhuje chválu. Lidé si prý stěžují, že Měsíček má po předělu moc hluboký hlas - nechte ženský žít. Já žasnu, co si Korejci všechno nevymyslí, aby mohli ženy buzerovat za něco úplně normálního.) ()

Tyckin

Částečně je to asi negativní vliv toho, že jsem seriál sledoval hodně roztahaně přes léto, ale nedokázal mne zcela upoutat. Dětská část se dá považovat za celkem zdařilou, ovšem v dospělé části herecké výkony nebyly většinou nic moc (s výjimkou kouzelného eunucha :-)), nepřesvědčivé zápletky, trpěl jsem nedostatkem napětí (i když snaha byla) a stále jsem měl před očima téměř dokonalou Dong Yi - oproti ní jsem nedokázal vyhnat z hlavy pocit chudšího prostředí nejen co se herců týče, ta pestrost a bohatost tu prostě nebyla. A že král neměl jediného ministra, co byl byl na jeho straně? Hmm, všichni proti, neobvyklé. Kim Soo-hyeon herecky jako král též příliš přesvědčivě nepůsobil, postrádal prostě autoritu jakou by král měl oplývat. A princezna mi děsně lezla na nervy, i jako dospělá :-) Přesto, zhruba v půlce seriálu začne kvalita stoupat a paradoxně stoupá nadále až téměř do samého konce, za to palec nahoru. Tam sice autoři nelogicky ulétli (Seol, princ), holt daň za nadbytečné slzy, i tak je jich tu dost a většinou si stěžovat nešlo - druhá půlka už servíruje mnoho velmi emotivních momentů, události a důsledky vyplouvají na povrch, a zejména pak naše křehká šamanka dělala velmi dobrý dojem. Takže závěrem - nakonec nelituji, že jsem to celé dokoukal, ale jsou to přecijen slabší 4*. ()

Jirka_Šč

"Magie, aby budoucí mladá královna onemocněla a zemřela. Další magie, aby přežila svoji smrt." ■ Kdyby The Moon Embracing The Sun trval jen od šestého do dvacátého dílu, mluvil bych o tom jako o seriálu, který se pomaleji rozjíždí, ale v druhé polovině super přidává na tempu a graduje. Líbili by se mi herci a uvažoval bych určitě čtyři a možná pět hvězdiček. Problém je prvních pět epizod, hraných herci ve věku 13-15 let, které se odehrávají osm let před dalším dějem. Všeobecně bývá problém, když má seriál dvě části a každou hrají jiní herci, zde se však umocňuje tím, že ačkoli hodnotím zbytek velmi dobře, první čtvrtina ... je ... ještě lepší. Lepší chemie mezi hlavní dvojicí, většinou přirozenější herci (v dospělém věku v mých očích obstál mladý král a jeho bodyguard). Představitelka budoucí královny je ve třinácti nejen zajímavější (herečka, stvárňující ji v jedenadvaceti, ne, že by nebyla krásná, ale je krásná tak nějak "jihokorejsky standardně"), ale i lepší herečka. Když se podíváme do životopisů, má to logiku. Kim You-Jung hraje od pěti let (jako holčičku jsem ji viděl například v Lump of Sugar). Přičemž dětští herci jsou vybíráni podle schopnosti být přirození a Kim You-Jung má navíc za sebou asi tak trojnásobek filmů a seriálů, než Han Ga-In, která ji v dospělosti ztvárňuje. Podobně jsou na tom ostatní. Viz video s "dětskými" herci: https://www.youtube.com/watch?v=79xUV3VXbC4 ■ Moje zamilovaná sladba ze seriálu, Long Live Wisp (Pramínek dlouhého života): https://www.youtube.com/watch?v=1lxmteawz4I&index=12&list=PLC0B07A250EB60D0E ()

Pethushka

The Moon Embracing The Sun je jeden z těch seriálů, u kterých bych se předem klidně vsadila, že se mi bude hodně líbit. A protože se potřebuji pořád na něco těšit, záměrně jsem si ho nechávala "na potom". Sama nemůžu uvěřit, že jsem to dokázala odkládat tak dlouho. Zpočátku to vypadalo, že moje tušení bylo naprosto správné. Na období z dětství si v seriálech zrovna neujíždím, beru to většinou čistě jako předehru a těším se na to, až se přeneseme do hlavního děje. Tady je to ale snad poprvé, co jsem předehře z dětství propadla víc, než tomu, co následovalo o roky později. Těžko bych hledala lepší mladé herce. Tihle byli naprosto úžasní a v jejich výkonech bylo všechno. To už se bohužel nedá říct o hercích v dospělosti. Král je pravděpodobně jediný, kdo se nakonec dokázal vyrovnat svému mladšímu kolegovi. Volba hlavní hrdinky byla podle mě dost nešťastná. Han Ga In svoji roli prostě neodvládla. Její předchůdkyně sice nasadila laťku hodně vysoko, ale zároveň této postavě připravila opravdu pěkné základy k tomu, aby ji diváci milovali. A ona toho nijak zvlášť nevyužila. Neříkám, že to s ní vůbec nefungovalo, ale představím-li si, že by se v této roli ocitla jiná, o něco schopnější herečka, byl by seriál dotažen téměř k dokonalosti. Pomalejší rozjezd po přesunutí se v čase by se dal omluvit. Chemie mezi hlavními hrdiny v druhé části seriálu tam ale opravdu chybí. Škoda, stačilo málo. 4* ()

• Zprvu bylo s úlohami v seriálu spojováno i jméno jihokorejského herce Won Joo. Ten ale z důvodů prodloužení úspěšné série Ojakgyo Family (2011) televizní stanice KBS2 musel svoji účast v tomto televizním projektu odřeknout. Jeho pozici zaujal herec II-woo Jeong. (Conspi)
  • Většina palácových scén byla seriálovými tvůrci pořízena v oblíbeném jihokorejském historickém filmovém studiu MBC Dramia (Arang And The Magistrate (2012), Queen Seondeok (2009), Yi San (2007)). To se nachází při městě Cheoin-gu v jihokorejské provincii Gyeonggi. Pro natáčení scén zahrnujících záběry vesnice, místních trhů či soukromých obytných rezidencí místního obyvatelstva se filmaři vydali do živého historického muzea a zároveň vyhledávané turistické atrakce, tzv. Korean Folk Village. To se nachází při městě Yongin. (Conspi)
  • Televizní série čerpá z populární fiktivní-historické knižní novely "Moon Embracing The Sun" knižním nakladatelstvím YP Books Paran Media vydané v roce 2005. Ta vypráví příznačný milostný příběh mezi fiktivně vytvořeným panovníkem joseonského království a ženou neurozeného původu, kmenovou věštkyní. Jeho autorem je úspěšný jihokorejský novelista Jung Eun-gwol. Ten je jedním z nejúspěšnějších jihokorejských spisovatelů současnosti. (Conspi)