Dark Was the Night

• Austrália Dark Was the Night (viac)

Záhadná síla ukrytá v lesích za malým izolovaným městečkem Maiden Woods vzbuzuje strach v jeho obyvatelích, zatímco se šerif Paul Shields (Kevin Durand) snaží ochránit své milované a zároveň porazit démony ze své minulosti. (oficiálny text distribútora)

Morholt

Atmosféra hodně dobrá, slušné napětí a výborný Kevin Durand, jemuž se s přehledem dala věřit i ta linka otce, kterého stíhá pocit viny za smrt potomka. Oceňuji i fakt, že to rodinné drama se sem hodilo a nepůsobilo jako uměle naroubované, takže obvyklý scénář "v tom lese něco je" příjemně osvěžovalo. Přesto mi chybělo trochu větší tempo a ztvárnění monstra bylo až příliš béčkové, což se sem z mého pohledu nehodilo. Heller tu svůj talent určitě potvrdil a ukázal, že Eneter Nowhere nebylo náhodou. Ale čekal jsem něco víc. Tak snad příště. 60% ()

Fr

„ŘEKNĚME, ŽE V TĚCH LESÍCH JE NĚJAKÝ DRUH ZVÍŘETE, KTERÝ NEBYL NIKDY OBJEVEN…“ /// Rozumně a dobře se to rozbíhá. Dějou se tady věci, který nikdo nikdy neviděl (alespoň v tomhle městečku). Přírodě jebe, na ulici jsou divný stopy – kde kdo se to snaží uhrát na indiánský poudačky. Šerif je blízko, ale na to, aby něco viděl, je moc velká tma… Přestože se dá podivovat nad jistejma záležitostma, neprudí to. Navíc v tichu a tmě příjemně straší. Monstrum je silný, rychlý a dokuď ho nevidíte, i děsivý. Když se objeví, vrátí vás do reality levnýho horůrku, kterej se opravdu snaží (třeba i tou hezkou sněhovou bouří), aby pobavil. Já to beru – solidní příšerovská zábava s vtipným koncem, kterýmu předchází zábavnej lov. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Řádí nám tady příšera, co si hraje s elektrikou (a trochu zabíjí). 2.) Zjistím, že každej venkov může mít svůj Jurskej park. 3.) Thx za titule „Ergulis“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** ()

Bloody13

Pomalý a příjemně atmosférický návrat do dob, kdy se horor snažil strašit především pečlivě budovaným napětím. A opravdu, snímek je nejsilnější ve fázích náznaků a stupňujícího se znepokojení Durandovy postavy. Dosud fajn. Jakmile ale dojde na vyložení karet a odhalení CGI monstra, většina mravenčí práce jde do háje. Závěr v kostele nenabídne očekávanou satisfakci, jelikož se nepochopitelně promění z vážně míněného hororu na sprostě obyčejné béčko. A to, že se tušeného vlkodlaka vůbec nedočkáme, je úplně vedlejší. P.S. Bianca rychle stárne, ale pořád je to kočka. ()

JASON_X

Dlouho jsem se radoval, že jsem namísto očekávaného průměrného videobéčka dostal nadprůměrné videoáčko, ale po děsivě vymrvené poslední čtvrtce dávám s bídou tři. To, že dějová rovina s windigem musela být čas od času prolínaná dějovou rovinou rodinných trampot šerifa Shieldse, jeho ženy a jejich otravně přehrávajícího spratka, bych ještě tvůrcům odpustil. Ale tu snůšku klišé a banality v kostelním závěru už ne. A tak milý dédy šerif v lůně domu Páně ochránil nejen svou rodinu, ale i všechny "svoje" lidi, řekl "everything's gonna be fine" (ještě že nedošlo na "ajlavjú"), jeho neméně statečný zástupce si definitivně získal náklonnost jisté diblíkovité zmejkapované krásky, no a já musel běžet znechuceně vyzvrátit svou delikatesní večeři, což mě teda fakt nepříčetně rozčílilo. Sice mi pak zase trochu spravil chuť nečekaně vtipný poslední záběr a hodně pěkné závěrečné titulky, ale to už bylo bohužel pozdě, půl kila frankfurtskýho s deseti nenávratně v hajzlu... Jo a mimochodem Kevin Durand přesvědčil, že by lehce zvládl i nějakou psychologicky náročnější dramatickou roli, sympaťák. ()

korbitch22

Když nic jiného, tak je Dark Was the Night příjemným překvapením.Atmosféra je hned ze začátku naprosto parádní a hodně příjemně jsem se bál a nepotřeboval jsem k tomu ani žádný lekačky, který jsou sice ve filmu jen tři, ale za to parádní, stejně jako atmosféra kterou režisér kouzlí díky výtečný vizuální stránce, ani mi nevadil ten modrej filtr kterej se ve finále k tý celkový depresi hodil perfektně.Kevin Durand je sympaťák a roli utrápeného otce/šerifa zvládl na jedničku a myslím si jednoznačně ukázal, že nemusí hrát jen psychopaty a vojáky, ale že má i na dramatický žánr.K dobru si určitě musíte připočíst to, že monstrum není celou dobu vidět a jen tesáky a kopyta odvedou půlku hororové práce.Do první hodiny jsem byl dokonce možná na 5* a celou stopáž přemýšlel, proč že to je zase na ČSFD tak hrozně podhodnocené, no ono od přesunu do kostela to jde bohužel rapidně dolu a když se ukáže ta digitální ještěrka jak vystřižená z Pavučiny snů, je po srandě.Potom ale režisér udělal něco, co mě zase nakoplo a ten poslední záběr mě docela dostal, to bylo nečekaný a odvážný a režisérovi muselo být jasné, že tím hodně diváků nasere.Upřímně, kdyby stvůra vypadala jako Tim Curry v Legendě a příběh nabyl jiného směru a opravdu se jednalo o nějaké prokletí města a ďábla, asi by tu bylo víc procent a víc spokojených hororových fanoušků, ale i tak si tenhle malý horor zaslouží pozornost.Bál jsem se a bavilo mě to, škoda toho neukočírovaného konce.69%. ()

• Film je založen na reálné báji o tajemné bytosti windigo, která je v severoamerických indiánských kmenech tradována ještě z předkolumbovskych dob. Tato bytost se měla vyskytovat na pomezí dnešní Kanady a USA a naposledy ji byla připisovana úmrtí na začátku 20. století. Podoba windiga se liší dle toho kterého kmene, avšak spojuje vždy zásadní věc a tou je vysoká postava cca 3-4 metry s třiprstými pařáty na nohách a drápy na horních pažích, mrtvolným dechem a nadlidskou silou. V některých bájích má mít i rohy a popelavou kůži a hluboko posazené žhnoucí oči. (SsgtJira)
  • Scenár filmu bol zaradený do zoznamu Hollywood Blacklist 2009 (ročný prehľad 100 najlepších nezrealizovaných scenárov). Film je voľne založený na skutočných udalostiach, ktoré sa odohrali v anglickom Topshame v roku 1855 a ktoré sú známe ako "Diablova stopa". Mestečko sa ráno prebudilo a na cestách našlo čerstvo napadnutý sneh a na ňom otlačky divných veľkých rozrezaných kopýt, ktoré sa tiahli až do ďaleka. (Scraffy)