Cyklus

(festivalový názov)
  • Česko Cyklus (festivalový názov) (viac)
Animovaný / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
Maďarsko, 2012, 82 min

Cyklus je 3D animovaný celovečerný film, ktorý by sa dal zaradiť k žánrom sci-fi/mystery v širšom zmysle slova. Zmätený astronaut uniká pred smrtiacou čiernou hmlou, ktorá pomaly zahaľuje všetko naokolo. Opakovane sa ocitá v rôznych podivných situáciách a stretáva stále tých istých ľudí, no tí sa zakaždým správajú inak a rozprávajú mu iné príbehy. Film sa skôr snaží ponúknuť riešenia problematických situácií než rozprávať lineárny príbeh. (oficiálny text distribútora)

Ondracius

LFŠ 2014: Je to počítačová hra, ne film. Kdyby to bylo více filmové a neměl jsem neustále pocit, že mám špatnej počítač, tak dám asi i větší hodnocení. Ale za odvahu, ne úplně špatné zpracování a zvláštnost posílám do Maďarska 3 hvězdy. Zkuste si představit, že by to někdo udělal u nás. Tady je sci-fi mrtvé. ()

R´Hell

LFŠ 2014: Cyklus podle mne patří do kategorie pseudofilosofických snímků, absence příběhu nevadí, pocit, že každým zvláštním prostředím - diskotéka, chodba se stolečky, dveře,... - se tvůrce snaží něco vyjádřit, přičemž nápad není dotažený do konce, je otravný. Jakoby se film chtěl vydávat za hluboké umění a přitom to je jen obyčejná vizuální smršť a 80 minutové znázornění smyčky. ()

LeoH

Jasně že je to videohra – stavební princip návratů na předchozí uloženou pozici začne být čitelný hodně brzo a pak už toho k luštění zas tak moc nezbývá. Střídání odtažitě spisovného jazyka s expresivním výrazivem (což ale mohla být neobratnost překladatele) ve mně navíc vyvolávalo dojem amatérské (fan-filmové) naivity. Bylo ovšem zajímavé vidět, kam se jedenáct let po Final Fantasy posunula počítačová animace „živých“ herců, opravdu jsem si užíval temnou tripoidně hypnotickou atmosféru (na které si mimo jiné hodně odpracoval technicky brilantní a nápaditý zvuk) a bavilo mě vypozorovávat různé vnitřní vazby a naznačené nitky příběhu, byť nijak sofistikovaného. Vlastně by mi vůbec nevadilo dát si to někdy znovu. ()

JohnCZ

Ani ne tak plnohodnotný film jako spíš animovaný experiment beroucí si vizuální inspirace z věcí, jako je 2001: A Space Odyssey, Matrix, Silent Hill nebo aktuálně celkem populární Backrooms. Surreálno, na jeden záběr naanimovaný běh nekonečnými místnostmi, které nejsou pevně ukotveny ani v čase a ani v prostoru. Stopáž by mohla být asi kratší, animace začištěnější a bez glitchů (působí to jako hrubý render v nějaké starší verzi Unreal Enginu) a asi bych i ocenil nějakou více "excuse me sir but what the f-" pointu. Sledování si vyžaduje trpělivost, ale kdo má pro podobné neurčité experimentální tripovité šílenosti slabost, nešlápne tu vedle. Na Youtube by to zcela jistě mělo stovky tisíc zhlédnutí a nadšené komentáře, ale že se tohle dostalo až do kin mě teda zcela upřímně překvapuje. ()

Composter

Videoherni pojeti tematu, ktere by vystacilo na 15 minut dobre zabavy. Zpracovani neni rozhodne ostudne (na stredni Evropu), napeti celkem funguje...ale brzy se dostavuje frustrace z neustaleho cykleni docela nudnych pasazi a rozhovoru ktere nikdy k nicemu nevedou. Cele to je o ne zrovna prijemne situaci, kdy vse lidske hali podivna mlha, ktera ma vse vymazat. Do toho neustale restartovani reality o niz nikdo nevi, je-li prirozena ci umele stvorena. 3* za to, ze tvurci maji potencial v budoucnu do tohoto zanru slapnout poradne a Cyklus bylo pouze zkusebni demo, ktere si cely sal na LFŠ naplno "vyzral". Vzhledem k tomu, ze v ramci 3D animace jsme se u nas zmohli maximalne na Kozi pribeh, nemuzu dat "odpad" :) ()